Hafta hafta hamilelik ilk hafta erken hamilelik belirtileri

Hafta hafta hamilelik 

Gebelikte ilk hafta Erken Hamilelik Belirtileri

Hamilelik ilk ay belirtileri nelerdir ?

Hamilelikte 1. Hafta

Hafta hafta hamilelik belirtileri yazılarımızda sizlere gebeliğinizi hafta hafta takip ederek hafta hafta gebelik sürecinizi sağlıklı bir şekilde takip etmenize imkan tanıyacak bir kaynak oluşturmayı hedefliyoruz.

Hamilelikte 1. hafta son adet tarihinizin ilk gününden itibaren sayılarak hesaplanmaktadır. Gebeliğin 1. Haftasında aslında anne adayı henüz hamile değildir. Çünkü fetüsün rahime yerleşmesi tam olarak 4 haftalık bir zaman dilimini almaktadır. Hamilelikte 1. Haftada  erken hamilelik belirtileri ortaya çıkmaz ya da hamilelik varlığı görülmez. Bu nedenle henüz bebeğin görüntüsü de ultrason cihazından alınamaz.

Hamilelikte 1. Hafta da gebeliğin henüz oluşmama nedeni ise döllenmenin beklenmesidir. Çünkü son adet tarihinizden itibaren 14 gün saydığınızda o günler sizin yumurtlama günleriniz olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle yumurtlama olduğu zaman döllenme oluşmaktadır. Gebeliğin 2. ve 3. Haftalarında da aynı şekilde henüz gebelikten söz edilmez. Gebeliğin üçüncü haftasında ise yumurta döllenme ve rahime doğru harekete geçer ve 4. Hafta da ise artık döllenme oluşmuş ve fetüs rahime yerleşmiştir. Bebeğin ultrason cihazında görülme zamanı ise yaklaşık olarak gebelikte 5. Ve 6. Haftayı bulmaktadır.

Gebelik kaçıncı haftada öğrenilir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi gebeliğin hem fizyolojik hem de tıbbi olarak kanıtlanması için döllenmenin olması ve fetüsün rahime yerleşmesi gerekmektedir. Bunun için ise aradan 4 ya da 5 hafta geçmesi gerekmektedir. Gebeliği 4. Haftadan sonra tespit etmek için ilk olarak adet tarihinden 1 ya da 2 gün sonra kanda ki Beta Hcg hormon seviyelerine bakılmaktadır daha sonra adet gecikmesi yaşandığında ise idrar testi yapılarak gebeliğin varlığı ispat edilir.

Hamilelikte 2. Hafta

Hamilelikte 2. Hafta içinde annenin rahmi orada büyüyüp gelişecek olan fetüs için hazırlanmaya başlamaktadır. Genellikle bu dönem yumurtlama zamanının başlangıç günlerine denk gelmektedir. Özellikle hamile kalmak isteyen anne adayları yumurtlama günlerini hesaplayarak bu günlerden 2 ve 3 gün öncesinde eşi ile beraber olursa hamile kalma şansı daha da artmaktadır.

Gebeliğin 2. Haftasında da ilk hafta olduğu gibi gebelikten henüz söz edilmez. Vücut gebeliğe hazırlanırken bu değişimleri henüz anne adayı hissetmez. Fakat gebelik isteyen kadınlar iç güdüsel olarak belki farkına varabilir. Vücudunuzda ki bu değişimler ilerleyen haftalarda belirgin olmaya başlayacaktır. Gebeliği anlayacağınız hafta ise genellik 5 ya da 6. Haftalardır.

Öncelikle gebeliği anlamanıza yardımcı olan etken adet döneminde ki gecikmedir. Eğer düzenli adet oluyorsanız bunu anlamak oldukça kolaydır. Fakat bazen kadınlarda strese, kadın hastalıkları ve bazı etkenlere bağlı olarak adet gecikmesi görülebilmektedir. Bu nedenle gebe kalmak istiyorsanız bir kadın doğum uzmanına görünerek herhangi bir sorun ya da vajinal bir enfeksiyon var mı yok mu öğrenebilirsiniz.

İkinci olarak ise gebelikte bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Hormonal değişime bağlı olarak mide bulantısı ve baş dönmesi ilk olarak anne adaylarını rahatsız eden gebelik belirtileri içerisindedir. Siz de gebe olduğunuzdan şüpheleniyorsanız eczaneden satın alacağınız gebelik testi ile gebe olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Hamilelikte 3. Hafta

Gebelikte 3. Hafta döneminde bebek henüz olarak rahimde oluşmadığı için herhangi bir gebelik söz konusu değildir. Yani bebek henüz rahim içerisinde oluşmaya başlamamıştır. Bu başlama evresi ise gebeliğin 4. Haftasında gerçekleşmektedir. Gebeliğin 3. Haftasında ise sperm rahime doğru yol almaktadır. Bu süreç ile sperm ve yumurta birleşerek döllenme sağlanmaktadır. Bu sayede iki farklı kişiden ortak bir birey meydana gelecektir.

Hamilelikte 3. Hafta sırasında anne adayının yumurta hücresi meydana gelmektedir. Bunun için folikül çatlaması ortaya çıkmaktadır. Fallop tüp hücreyi içerisine alır ve fallop tüp içerisinde hücre ilerlemeye başlar. Kadın ile erkek ilişkiye girip boşalma gerçekleştikten sonra kadının yumurta hücresinin etrafını spermler sararak en hızlı davranan bu zaferi kazanır. Tabi ki ikiz bebek durumlarında haricinde! Tüpün iç kısmına giren bu hücre rahim içine doğru ilerlemeye başlar ve burada sperm ile karşılaşarak en güçlü sperm hücresi kadının yumurtasını döller. Diğer sperm hücreleri ise yumurta duvarından geçemez. Bu sayede bebeğiniz henüz bir fetüs olarak uzun bir büyüme evresine girmiş bulunmaktadır.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında yukarıdaki oluşum evreleri gerçekleşirken anne kesinlikle bu mücadelen habersiz yaşamına devam etmektedir. Henüz bir gebelik belirtisi görülmese de bebek düşünen bireyler bu dönemde sağlıklı beslenerek hayatına düzen getirmelidir.

Bu dönemde anne adayı egzersize devam ediyorsa ağır hareketlerden kaçınmalıdır. Günde en az 15 dakika spor yapmak ise anne adayına iyi gelecektir.

Hamilelikte 4. Hafta

Hamileliğin 4. Haftasında bebeğiniz henüz çok küçüktür. O kadar küçüktür ki yaklaşık olarak  1 mm kadardır. Bu haftanın sonunda artık gebeliği anlamanızı sağlayacak kan testi beta HCG hormon değerleri ile gebe olup olmadığını anlaşılabilir. Genellikle bu haftaya kadar olan gebeliklerin % 60’ı kadar kendiliğinden bazı eksiklikler sebebi ile iptal olmaktadır. Bu sebeple adet gecikmesini bekleyerek idrar testi ile gebeliği doğrulamak en doğru karar olacaktır. Genellikle kadınlarda bu hafta gebelik belirtileri artık ortaya çıkmaktadır.

Gebelik Belirtileri Nelerdir ?

İlk olarak anne adayı bu hafta itibari ile sürekli bir yorgunluk hali ve halsizlik yaşayacaktır.

Genellikle 4. Hafta itibari ile göğüste şişlik, hassasiyet ve dolgunluk görülmektedir.

Anne adaylarında ruhsal olarak bazı değişikliklerde görülmektedir.

Bu dönemde uyku hali ve uykuya eğilim artmaktadır.

Bel bölgesinde ağrı görülmektedir.

Yaşanan bu durumlar adet öncesi görülen belirtiler ile çok benzerlik gösterdiği için yanlış tahminlere sebebiyet verebilir. Bu belirtilerin bir tanesi ya da hepsi görülse bile kesin hamile olduğunuzu göstermeyebilir.

Gebelik belirtileri gösteriyorsanız ve bunu idrar, kan testi ya da ultrason ile kanıtlamışsanız o halde artık yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Özellikle sigara ve alkol gibi maddeler kesinlikle hamilelik döneminde içilmemelidir. Ayrıca sağlığa zararlı olan bu maddeler gebe dahi olmasanız kişiye çok zararı bulunmaktadır.

Gebelik sırasında iki katı yemek yemek değil önemli olan sağlıklı ve bebeğe yararlı besinler tüketmektir.

Hamilelikte 5. Hafta

Gebeliğin 5. Haftası itibari ile adet gecikme süresinden çok  kısa bir zaman geçmiş demektir. Bu dönemde gebe kaldığınızdan şüphe ediyorsanız eczaneden gebelik test çubuğu alarak kısa sürede hamile kalıp kalmadığınızı öğrenebilirsiniz. Adet gecikmesi sonrasında testin doğruluk oranı oldukça yüksek olmaktadır. Gebe olduğunuz test ile kanıtlandıysa hemen bir kadın doğum uzmanına giderek gebeliğin kaçıncı haftada olduğunu ve diğer bilgileri öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte 5. Hafta Bebeğin Boyu ve Gelişimi

Bu hafta itibari ile yaklaşık olarak bebeğinizin boyu 1,5 mm kadar olmaktadır. Bebeğin kalbini oluşturacak tabaka bu hafta gelişme göstermektedir.

Gebelikte 5. Hafta bebek gelişimi olarak beyin, omurilik, kas ve kemik yapıları oluşmaya başlar.

Doktorunuz size folik asit verecektir. Eğer hala başlamadıysanız herhangi bir eczaneye danışarak kullanıma başlayabilirsiniz. Genellikle gebelik düşüncesi varsa henüz hamile kalmadan 3 ay öncesinde folik asit kullanımına başlamak çok iyi olmaktadır. Bunu uzmanlar önermektedir.

Bebeğin kalp atışları henüz duyulmayabilirken gebelik kesesi ultrason ile görülmektedir. İlerleyen haftalar da bebeğinizi siz de ultrason ile sadece küçük bir C harfi gibi görebilirsiniz.

Gebelikte Mide Bulantısı ve Kusma

Genellikle gebelik mide bulantısı ve kusma yaşandığında anlaşılmaktadır. Özellikle sabah bulantısı hamile kişide çok görülmektedir. Yaklaşık olarak %70 kadında mide bulantısı ve kusma olmaktadır. Bunun nedeni ise HCG hormon seviyesinin yükselmesinden kaynaklanmaktadır.

Gebelik haftaları

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.