Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanıkları mutlaka doğru yöntemlerle tedavi edilmesi gerekir. Peki, güneş yanığına ne iyi gelir? Güneş yanığına maruz kalınan durumlarda yapılması gerekenler konusunda uzmanların bazı uyarılarına kulak verilmesi gerekir. Güneşin etkili olduğu zamanlarda koruyucu tedbirler alınmadan geçirilen vakitler güneş yanıklarına sebep olmaktadır. Ciltte acı, kaşıntı, üşüme hissi ve vücutta halsizliğe sebep olan güneş yanıkları bazen su toplar ve tedavisi zor bir hal alır, deri kanserine de davetiye çıkarır.

Derimiz vücudumuzun en geniş organı olarak tanımlanmaktadır. Deri vücudun dış yüzeyini kapatır ve birçok farklı işleve sahiptir. Bunun yanında dış etkenlere karşı da oldukça hassas bir organdır. Bu nedenlerden dolayı derinin zararlı dış etkenlerden korunması son derece önemlidir. Derinin oldukça yüksek oranda hassas olduğu zararlı dış etkenlerin arasında yanıklar da yer almaktadır. Alev yanıkları veya haşlanma yanıkları yüksek oranda ısı içerdiği için derin ve önemli yanıklara neden olabilmektedir. Güneş ışınları ise daha düşük oranda ısı içerdiği için çoğunlukla 1. veya 2. derece olarak tanımlanan daha yüzeysel yanıklara neden olmaktadır. Fakat güneş ışınlarının içerdiği radyoaktif enerji ise daha ciddi sonuçlara sebep olabilir.

Bronzlaşmak birçok kişi tarafından tercih edilmekte ise de her cilt tipinde mutlaka zararlı sonuçlara sebep olur. Özellikle açık tenli ve kızıl saçlı kişiler güneş yanığına karşı daha hassastırlar. Çünkü bu kişilerde “melanin pigmenti” ismi verilen pigment, diğer kişilere göre daha az bulunmaktadır. Bu bireyler güneş yanıklarından korunmak için daha fazla özen göstermelidir.

  1. DERECE YANIKTA YAPILMASI GEREKENLER

Güneş yanıklarının meydana geldiği anda ve uzun vadede yaratacağı sorunlar 2 önemli başlık altında incelenmektedir. 1. derece yanıklarda deride kızarıklar oluşur ve su toplaması görülmez. Bu durumda yapılması gerekenler ise şu şekilde belirtilebilir:

  • Güneş yanığı oluşan bölgeye nemlendirici pomatlar sürmek.
  • Bol miktarda sıvı tüketmek.
  • Sıvı içeriği yüksek oranlı besin maddelerini tercih etmek.
  • Soğuk kompresler uygulamak.
  • Sıklıkla ılık duş almak.
  • Hafif kıyafetler giymek suretiyle derinin yükünü hafifletmek.
  • Yoğurt ve diş macunu yanık bölgeye uygulandığı takdirde enfeksiyona sebep olabilir.
  1. DERECE YANIKLAR

2. derece yanıklar kendini su toplaması ile gösterir ve 1. derece yanıklara göre daha derin bir yaralanmaya işaret eder. Vücuttaki bu yanıklar açık yara olarak kabul edilir ve bir uzman tarafından yapılacak muayenenin ardından bazı kişilerde kapalı pansumana geçilmesi öngörülebilir. Su toplanması bulunan bölgenin genişliği arttıkça, bu durum vücut için daha belirgin bir zarara yol açabilir. Özellikle kalp hastalığı, kronik böbrek yetmezliği ve alkolizm gibi hastalıkların varlığında geniş yüzeyleri kaplayan 2. derece yanıklarda damar içi yoldan serum tedavisi gerekebilir. Güneş yanığı olan hastalar genellikle 5-7 gün içerisinde tam iyileşme göstermektedir.

GÜNEŞ YANIKLARINA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Güneş ışınlarından korunmak için yaz mevsiminde dik ışınların etkili olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışığına maruz kalmamak ve diğer zamanlarda da deri tipine uygun faktörde güneş koruyucu krem kullanmak gerekmektedir. Gün içerisinde güneş koruyucu kremlerin birkaç defa sürülmesi gerekir. Bunlar haricinde kıyafetlerin seçimine de özen göstermek, gün içerisinde kalın kenarlı şapkalar kullanmak ve şemsiye altında durmak alınabilecek önlemler arasındadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.