Güneş Lekesi Ve UV.ye bağlı Et Beni Nasıl Önlenir?

Güneşin olumlu etkileri gibi kozmetik olarak olumsuz kabul edilen güneş lekesi ve koyu renkli et beni gibi olumsuz etkiler de oluşabilir.

Cildinizde oluşabilecek sorunları ve hasarları en aza indirmek için yaptırabileceğiniz bazı uygulamalar vardır. Yaz aylarında güneş ışınları sadece deniz tatil olanağını sunmakla kalmıyor, aynı zamanda beraberinde dikkat edilmesi gereken bazı sağlık durumlarını da gündeme getiriyor. Özellikle güneş lekesi ve et beni bu dönemde iki temel değişiklik olarak karşımıza çıkabiliyor.

Güneş Lekesi Nasıl Önlenir?

Yaz aylarında maruz kalınan yoğun güneş ışınlarına dikkat etmek gereklidir. Çünkü vücut derisi güneş ışınları ile karşılaştığında kendini korumaya çalışır ve tende bir koyulaşma meydana gelir. Burada 2 temel değişiklik karşımıza çıkabilir. Bunlardan birini güneş lekeleri ve diğerini ise benler olarak belirtebiliriz. Her iki durum da aslında biriken ultraviyole ışınlarının deri üzerinde bıraktığı hasarlardan tetikleniyor. Dolayısıyla keyifli Yaz ayları aynı zamanda cildi korumak açısından en dikkatli olunması gereken dönemdir.

Botulinum Toksin Uygulaması

Yaz tatilinden önce yapılabilecek tıbbi uygulamalar sayesinde yaz boyunca yaşanabilecek deri hasarını azaltıcı rol oynamaktadır. Tatile gitmeden önce güneşten yıpranacak yüz ve cilt için bu hasarı yavaşlatacak uygulamalardan faydalanılması önerilir. Güneş ışınları ile karşılaşan mimik kaslarını daha çok kullanıp kırışıklıklarda artışa neden olmamak için tatilden önce yapılabilecek ilk uygulama botulinum toksin uygulamasıdır.

Hyaluronik Asit Enjeksiyonları

Deri metabolizmasını desteklemek ve nemlenmeyi sağlamak üzere çapraz bağları olmayan hyaluronik asit enjeksiyonları ise özellikle derinin daha ince olduğu göz çevresi, boyun ve dekolte bölgelerinde tercih edilir. Vitamin enjeksiyonları, poly-l laktik asit ve PRP uygulamaları da kolajen üretimini arttırmak amacıyla önerilen uygulamalar arasındadır.

Güneş ışınlarına karşı hassasiyet arttırabilecek uygulamalardan yaz aylarında uzak durmakta fayda vardır. Örneğin lazer uygulamalarından ve kimyasal peelinglerden uzak durmak gerekir. Elbette konuyla ilgili olarak doktorunuzun sizin şartlarınızı uygun en doğru yönlendirmeyi yapması doğru olan yaklaşım tarzıdır. Yılın tüm aylarında yapılabilecek cihaz uygulamaları da mevcuttur. Bunların başında BBL ismi verilen ve kolajen sıkılaşmasını ve üretimini sağlayan enerji bazlı uygulamalar gelir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?