Güneş Işınlarının Zararları Nelerdir

Soğuk geçen ayların ardından güneşin kendini göstermesiyle güneş ışınlarının zararları ve güneş ışınlarından korunmanın yolları da tekrar gündeme gelmeye başladı. Dört gözle beklediğimiz sıcak ve güzel havaların gelmesine sevinirken güneş ışınlarının zararlarını ve korunma yöntemlerini yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Tüm kadınların daha bronz bir vücuda sahip olmak için sevdikleri güneş ışınları kısa vadede sizin güzel ve dikkat çekici bir cilde sahip olmanızı sağlarken uzun vadede cildi pek çok farklı konuda olumsuz etkilemektedir. Güneş ışınlarının en belirgin zararları ise kırışıklıklar ve ciltte meydana gelecek olan yanık lekeleridir. İşte maddeler ve açıklamaları ile güneş ışınlarının başlıca zararları;

Göz Bozukluğu ve Diğer Göz Hastalıkları

Güneş ışınlarının en önemli zararlarının başında gözde meydana gelen görme bozukluğu yer almaktadır. UV ışınlarının tamamı gözlerin ön bölümü tarafından emilmekte ve görme bozukluğuna yol açmaktadır. Görme bozukluğu ile birlikte UV ışınları korneaya zarar verecek kadar güçlü, katarakt oluşturacak ve hatta körlük ile karşılaşabileceğiniz kadar önemli zararlar vermektedir.

Cildin Zarar Görmesi ve Erken Yaşlanması

Bayanların bronzlaşmak ve daha güzel bir cilt görünümüne sahip olmak için güneş ışınlarını sevdikleri bilinmekte. Ancak bu güneş ışınları korumasız bir cilde temas ettiğinde ciltte yanık lekelerinin oluşmasına ve cildin normalden daha çabuk yaşlanmasına neden olmaktadır.

Cilt Kanseri

Sadece ülkemizde değil dünya üzerinde en çok karşılaşılan kanser türü, cilt kanseridir. Cilt kanserinin en büyük tetikleyicisi ve nedeni UV ışınlarıdır. UV ışınları tüm cilt tiplerine aynı zararı verse de cilt kanserine yakalanma ihtimali hassas cilt sahibi olanlarda, sarı veya kırmızı saça sahip olanlarda ve çil bulunanlarda daha fazladır.

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?