Güneş Çarpması Belirtileri Yaz Günlerinin Büyük tehlikesi

Güneş Çarpması Belirtileri nelerdir?

Güneş çarpması nedeniyle hipertansiyon, kalp atışlarının artması, baş dönmesi ve bilincin bozulması sonuçları ortaya çıkabilir. Güneş çarpması belirtileri için bilgili ve dikkatli  olunması olası durumlarda erken müdahale imkanını sağlar. Güneş çarpmasına maruz kalan hastalarda baş ağrısı, bulantı ve kusma görülebilir. Vücudun çevresel faktörler nedeniyle ısı artışına karşı fizyolojik yanıt vermekten yetersiz kalması ya da yanıt verebilme özelliğinin azalması neticesinde sıcak yaralanmaları görülür.

 

Güneş çarpması genellikle sıcaklığın 40 derecenin üzerinde olduğu vakitlerde görülmektedir. Artan nem oranında ve riskli gruplarda daha düşük derecedeki sıcaklıklarda da güneş çarpması görülebilir. Ancak yüksek derecelerde güneşe maruz kalan herkes güneş çarpması bakımından risk altındadır. Özellikle yaşlılar, çocuklar, diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalığı bulunanlar ve yoğun ilaç kullananlar risk altında bulunmaktadır.

Güneş çarpması belirtileri

Güneş çarpmasına maruz kalanlarda ilk önce terleme yoluyla sıvı ve tuz kaybı yaşanır. Bu kayıplar ise vücudun kompanse edebileceği miktarların üzerine çıktığı takdirde kişide halsizlik ve bitkinlik ortaya çıkar. Sıcak dönemlerdeki aşırı efor sonrasında vücutta oluşan dengesiz sıvı ve tuz kayıpları kaslarda kasılmalara ve kramplara sebep olabilir. Vücut bu artan sıcaklığı düşürebilmek için deri yüzeyine yakın bölgedeki kan damarlarında genişlemeye gider. Fakat hava sıcaklığı çok yüksek olduğunda kanın bu şekilde deri yüzeyine yakın dolaşması yarar vermeyeceği gibi kanın göllenmesine de sebep olabilir. Bunun neticesinde de güneş çarpması dolayısıyla hipertansiyon, kalp atışlarının artması, baş dönmesi ve bilincin bozulması meydana gelebilir. Terleme mekanizmasını azaltan nemli ortamlar, aşırı yiyecek tüketmek ve alkol alımı da sıcak çarpmalarını tetikler.

güneç çarpması belirtileri

Sıcak yaralanmalarında cildi hassas olan kişilerde ve çocuklarda 1. derece yanıklar da meydana gelebilir. Böyle durumlarda yanık oluşan bölgeye soğuk uygulamalar yapılması ve rahatlatıcı kremlerin sürülmesi gerekir. Sıcak havalarda özellikle saat 11.00 -15.00 arasında dışarı çıkmamaya dikkat edilmesi gerekir.

Güneş çarpmasına ne iyi gelir ?

Çok sıcak havalarda yeterli miktarda sıvı tüketimi yapılmalıdır. Sıcak çarpması meydana gelen kişiler sıcak ortamdan serin ya da en azından gölgeli bir ortama alınmalıdır. Vücut ısısını düşürmek üzere kişinin elbiseleri çıkarılarak boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerine soğuk kompresler uygulanmalıdır. Olanak varsa bilinçli hastalarda soğuk duş yapılması vücut ısısını düşürmek için yararlı olacaktır. Fakat soğuk uygulamalar kişinin titremesine neden olmamalıdır. Buharlaşmayı arttırabilmek için olanak varsa vantilatör ve fan kullanılabilir. Bilinçli hastalarda ağız yoluyla sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Sıcak çarpmalarına bağlı olarak bilinç kaybı meydana gelmişse, kişinin hastaneye acilen götürülmesi sağlanmalıdır.

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?