Greyfurt diyeti zayıflatır mı?

Greyfurt diyeti Zayıflatır mı ?

Eğer günlük aldığınız kalori miktarına özen göstermiyorsanız tek başına greyfurt yiyerek greyfurt kalori değeri üzerinden kendinize bir diyet listesi yapmanız zayıflatmayabilir. Vücutta yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı etkileri olan greyfurt bazı ilaçların metabolizmasını hızlandırabilir bu sebeple çok fazla greyfurt tüketeceğiniz bir diyet listesi aldığınız ilaçların etkisini olumsuz etkileyebilir.

Greyfurt Zayıflatır mı?

Greyfurt diyeti nasıl zayıflatır sorusuna  gelirsek Prof.  Brownell tarafından  Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Metabolizma ve Diyabet Enstitüsü tarafından doktora tezi olarak kabul edilen bir bilimsel çalışma ile zayıflamak isteyenler için hızlı ve güvenilir bir kilo verme yöntemi olarak kabul gören greyfurt diyeti oldukça kullanışlı bir diyet unsuru olarak greyfurt meyvesini kabul eder. Yapılan araştırma her yemek öncesinde düzenli tüketilen greyfurt ile iştah azalması ve bunun düzenli uygulanması ile takiben süreçte kolay kişilerin kolay bir şekilde kilo vermesinin mümkün olduğu gösterilmiştir. Tek başına greyfurt diyeti ile greyfurt meyvesine atfedilen bir diğer özellik ise bu meyvenin yağ yakımını hızlandırıp metabolizmayı aktive ettiği yönündedir.  Tek başına greyfurt yenilmesi değil kalori alımının sınırlandırılması, düzenli egzersiz ile greyfurt diyeti veya diyette destek amaçlı greyfurt tüketilmesinin asıl etkisinin oluşacağına inanılmaktadır.

Greyfurt Faydaları saymakla bitmez

Greyfurt Diyeti Sağlığa Faydaları

 • Greyfurt önemli  C vitamini kaynağıdır. Hastalıklara karşı   direnci arttırır ve farklı gruplarda metabolik veya onkolojik hastalıklara karşı koruyucudur.
 • Yara iyileşmesini hızlandıran greyfurt temel olarak bu etkisini vit C ile sağlar.
 • Kas iskelet sistemini onarıcı etkisi ve aşırı egzersize bağlı oluşan kas yorgunluklarını geçirir.
 • Stres ve strese bağlı anksiyete bozukluklarında greyfurt sakinleştirici etki yapar.
 • Sindirimi kolay ve sindirim sistemi üzerinde zengin lif içeriği nedeni ile hazımsızlık ve kabızlık gibi problemlere olumlu etkisi vardır.
 • Yağ metabolizması üzerinde olumlu etkisi ile kolesterol seviyesini düzenler.
 • Anti aging etkisi ve anti oksidan özellik ile vücuttan toksin temizliği ve detoks için kullanılır.
 • Kalp problemlerine iyi gelir.
 • Prostat büyümesi ve idrar yolu sorunlarına fayda sağlar.
 • Karaciğer yağlanmasını giderici etkisi vardır.

Günlük olarak düzenli greyfurt tüketimi ile hem genel sağlığınıza hem de devam ettiğiniz diyetinize katkı olacaktır. Bol miktarda C vit, lif ve su içerdiği için her zaman tüketilmesi olumlu sonuç verir. Tok karna yenilirse yağ metabolizmasını hızlandıracağı için daha faydalı olacağına inanılır salatalara doğranan greyfurt ile hem lezzet hem de yağ yakıcı etkiden istifade edilir. Greyfurt çok tüketildiğinde mide ekşimesi ve asit reflü gibi problemlere neden olabilir. Tek başına greyfurt tüketerek kilo vermek mümkün mü? veya zayıflanır mı? diye düşünüyorsanız bu mucize meyve ile yapılan tekli diyetler değil kombine diyet listesi ve egzersiz programı anlamlı bir etki oluşturur.

 

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

2 Comments

 1. Melehat

  Diyetler normalda bence gereksiz şeyler.Niye diye sorcak olursanız bir insan birşeyi yerken abartmazsa yediklerine içtiklerine dikkat ederse zaten kilo verecektir.

 2. Nurdan Ay

  Greyfurtu normalde asla yemezdim ve sevmezdimde zaten. Çünkü çok ekşi bir tadı var. Ama bağırsaklarını çalıştırdığını duyunca fikrim değişti 🙂

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.