Göz Tansiyonu Nedir? Göz Tansiyonu Nasıl Anlaşılır?

Toplumda göz tansiyonu ya da karasu olarak bilinen glokom hastalığı, göz içi basıncının artarak görme sinirine basısı sonucu görme sorunu oluşturan bir durumdur. Görme sinirine bası sebebiyle görme yeteneğinin erken yaşlarda çok fazla etkisi görülmesi bile görme yeteneğinde ciddi kayıplar ve daralmalar meydana gelebilir. Meydana gelen kayıpların geri dönüşümü yoktur. Göz tansiyonu sinsi bir hastalık olup, son aşamaya kadar görme netliğini etkilemeden ilerleyebilmektedir. Çoğu hastada yavaş ilerleyen göz tansiyonu ani olarak çok yüksek değerlere çıkmadığı sürece hasta tarafından fark edilmez. Ayrıca gözde hiçbir ağrı ve belirti oluşturmadığı için de oldukça sinsi bir hastalık olarak bilinir.

Göz muayenesine gidildiğinde gözlük muayenesi esnasında göz tansiyonu anlaşılamaz. Yoğun poliklinik hizmetlerinin bulunduğu sağlık kuruluşlarında hastalara tek tek göz tansiyonu ve göz arkası fundus muayenesinin yapılması ise oldukça zordur. Bu sebeple hastaların hiçbir sorunları olmasa bile göz tansiyonu taraması amacıyla muayene olmaları önerilir. Özellikle ailesinde göz tansiyonu bulunan kişilerde risk artmaktadır. Bu kişiler daha sık bir şekilde göz muayenesi kontrollerini yaptırmalıdır.

Göz tansiyonu için belirli bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Doğuştan olabileceği gibi çocukluk dönemlerinde de ortaya çıkabilir. Fakat daha sık olarak 40 yaş üzerindeki kişilerde görülmektedir. Bu sebeple 40 yaşın üzerinde bulunan her bireyin ailesinde göz tansiyonu olmasa bile yılda en az bir kere göz tansiyonu için tarama muayenesi olması gerekir. Göz tansiyonu saatler içerisinde farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı hastalarda göz tansiyonu ölçümleri normal çıksa bile, mevcut tansiyon görme sinirine zarar verebilecek seviyede olabilmektedir. Normotansif glokom olarak isimlendirilen bu durumlara oldukça dikkat edilmelidir. Göz tansiyonu hastalarının tespitinde ve izlenmesinde çeşitli testlerden faydalanılır. Retina sinir lif analizi, görme alanı analizi ve OCT gibi testler ile glokom hastalığının hangi derecede olduğunu anlama konusunda faydalı olmaktadır. Göz tansiyonu oldukça sinsi bir hastalık olup özellikle üzerine gidilmediği takdirde kolaylıkla dikkatten kaçabilmektedir. Geç tanı konulduğunda ise geri dönüşü olmayan körlüklerin başında gelmektedir. Dünya genelinde körlük sebepleri içerisinde glokom ikinci sırada gelmektedir. Önlenebilir körlük sebebi olan glokom hastalığının erken tanı ve tedavisi sayesinde görme yeteneği uzun dönemler boyunca korunabilmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?