Göz Seğirmesi Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Göz seğirmesi olarak bilinen durum, göz kapağının birkaç saniyede bir istemsiz şekilde hareket etmesidir. Özellikle yoğun olarak karşılaşılan sol göz seğirmesi uykusuzluktan magnezyum eksikliğine kadar birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Diğer taraftan egzersiz sonrasında, göz yorgunluğu yaşadığınızda ve uzun süre kafein veya sigara tüketildiğinde de göz seğirmesi olabiliyor.

Sol Göz Seğirmesinin Diğer Nedenleri

1- D Vitamini Eksikliği: D vitamini eksikliği kalsiyum emilimini azaltarak sol gözde seğirmeye neden olabilir. Göz seğirmesinin nedeni D vitamini eksikliği ise, doktor tarafından verilen ilaç kullanılmalı, balık, balık yağı, süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.

2- B12 Vitamini Eksikliği: B12 vitamini eksikliği de yine sol göz seğirmesinin nedenlerinden biridir. B12 vitamini içeren ilaçlar kullanarak ya da balık, kuzu ve dana eti gibi B12 vitamini açısından zengin besinler tüketilerek bu eksiklik giderilebilir.

3- Alerji: Polen ve toz gibi alerjiler de sol gözde seğirmeye neden olabilir. Bu durumlarda gözlerin ovulması histamin üretir ve bu ise sol göz kapağının seğirmesine yol açar.

4- Göz Kapağı İltihabı: Bu duruma göz kapağı iltihabı (blefarit) ismi verilir. Bakterilerin aşırı miktarda çoğalması, göz kapağının yağ bezleri tarafından tıkanması ve alerji gibi problemler göz kapağı iltihabına neden olabilir. Bu da gözde seğirmeye yol açan etkenlerdendir. Göz kapağı iltihabını önlemek üzere ellerinizi yıkamadan gözünüze değdirmemelisiniz. Ayrıca göz makyajınızı çıkarmadan da uyumayınız.

4- Yorgunluk: Yorgunluk ve uykusuzluk da sol gözde seğirmeye neden olabilir. Uyku iyi alınarak yorucu işlerden uzak durmak suretiyle göz seğirmesi önlenebilir.

5- Alkol ve Kafein: Aşırı miktarda alkol ve kafein tüketimi de sol göz seğirmesini tetikleyebiliyor. Bunun çözümü ise; alkolden uzak durmak ve kafein tüketimine sınır koymak.

6- Stres: Herkesin vücudu strese farklı tepkiler verir. Sol göz seğirmesi bazen vücudun strese verdiği tepkilerden kaynaklanmaktadır. Stres özellikle bilgisayara uzun süre bakmak ya da kitap okumak gibi göz yorgunluğu ile alakalıysa, sol göz seğirmesi durumuyla daha sık karşılaşılır. Bu nedenle stresten uzak durmak suretiyle stres kaynaklı göz seğirmesinden kurtulabilirsiniz.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Göz kapağı seğirmesinden kurtulabilmek için göz kapağı kasının rahatlatılması gerekir. Diğer bir ifadeyle, gözleri kapatmak ve dinlendirmek yararlı olur. Pamuklu bir bezi ılıktan biraz daha sıcak suyla ıslatarak sıkın ve bir süre göz kapağınıza tutun. Bu ılık kompres uygulaması göz kaslarınızı rahatlatacak ve göz seğirmesinin geçmesine yardımcı olacaktır. Göz seğirmesinin geçmediği durumlarda ise, bir göz doktoruna başvurmak gerekir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?