Goji berry faydaları nelerdir?

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

Dünyada modern tıp ne kadar ilerlese de, alternatif tıp da paralel olarak yeni doğal arayışlarla ilerliyor. Modern dünyada daha sağlıklı bir yaşam ve daha uzun bir ömür beklentisiyle yapılan araştırmalar, bazı bitkilerin şifa etkisini çoktan kanıtladı bile! Goji berry   (halk arasında bilinen ismiyle kurt üzümü veya Goji üzümü) bu bitkilerin  sağlık açısından birçok faydası olmasına rağmen biz bu efsanevi Uzakdoğu bitkisini zayıflatıcı ve metabolizma hızını arttırıcı etkisiyle tanıyoruz.

goji üzümü
Goji üzümü

Goji berry (Goji üzümü) nasıl bir bitkidir ?

Goji berry her türlü toprakta yetişecek kadar ılımlı bir bitkidir ve yarı gölge yarı güneş alan, sulak yamaçlardan hoşlanır. Ana vatanı Himalaya bölgesidir. Himalayalardan Çin’e, Tibet’e, Nepal’e ve Moğalistan’a yayılmıştır.

Goji berry’yi ya da diğer adıyla goji üzümü’nü bilmeyenler için ‘yabanmersinine, biraz da kiraza benzer’ tanımını yapabiliriz. Odunsu bir bitkidir ve çalı formundadır. Küçük, yumuşak, sulu meyveler veren ve Uzakdoğu’da yüksek rakımlı tepelerde yetişen bitki, yüzyıllardır ‘mutluluk veren meyve’ diye bilinir. Goji berry tanındıkça, sadece meyvesi değil sapları ve bitkinin posası da sağlık, kozmetik alanında kullanılmaya başlanmıştır.

Goji üzümü 3 metreye kadar büyüyebilen ve toprağa tutunursa zor koşullara direnebilen bir bitkidir. Dikiminden 2 yıl sonra meyve vermeye başlar fakat en olgun meyveyi 5 yıldan sonra verir.

goji berry faydaları

Goji berry (Kurt üzümü) nasıl kullanılır ?

Goji berry Çin’de yaklaşık 6000 yıldır pirinçle yapılan yemeklerde, çorbalarda ve tabii Çinlilerin müzmin alışkanlıkları olan çay ile tüketilmektedir. Çinlilerin yaşam sürelerinin uzunluğunda Goji üzümü etkisini pekiştiren ise yine Çinlilerin bu meyveye verdiği ‘uzun ömür meyvesi’ ismidir.

Goji üzümü her ne kadar artık ülkemizde de yetiştirilmeye başlansa da taze meyvenin suyunu bulmak oldukça zordur. Uzakdoğu’dan ‘Goji berry suyu diye ithalatla gelen ürünler ise koruyucu, tatlandırıcı ve renklendirici içerdiği için önerilmemektedir. Bu meyveyi dalından yiyemiyorsak kurutulmuş olarak yemek yararlarını görmek için en iyisidir.

Kurutulmuş Goji berry fadaları ancak günde yaklaşık 30 gr. (bir avuç kadar) düzenli tüketerek elde edebilirsiniz. 30 gr. Goji berry 1 porsiyon kuru meyve yerine geçer ve bu da günlük C vitamini ihtiyacınızın %20’sini karşılar. Ya da bu miktarı iki bardak soğuk veya sıcak suya bölerek aç karna bu suyu içebilir, ardından posasını yiyebilirsiniz. Eğer diyet yapıyorsanız sabah kalkar kalkmaz da bu suyu içebilirsiniz.

Kahvaltılarda tahıl gevreğine, ara öğünlerde yoğurda karıştırabilir, smoothie içecekleri hazırlayabilirsiniz. Eğer diyet yapmıyorsanız kek ve kurabiyelerinize katabilirsiniz.

goji berry faydalari

Goji Berry faydaları (Kurt üzümü) nelerdir ?

Yapılan araştırmalar ‘her derde devadır’ diyor desek yalan olmaz. Yağlı Goji berry saplarından kozmetik sektöründe anti-aging kremleri üretilirken, ilaç sektöründe de ham madde olarak kullanılmaktadır. Tatlı Goji üzümü taneleri günde bir avuç yenildiğinde ya da çayı içildiğinde ise insan vücuduna baştan ayağa fayda sağlamaktadır. İşte Goji berry’nin faydaları;

kurt uzumu

Kansere iyi gelen bir şifa kaynağı

Kanser savar bir madde olan Germanium’u içeren tek bitkidir. Özellikle karaciğer kanserini ve lösemiyi önleyici etkisi bulunmaktadır. Polisakkaritler ve antioksidanlar kansere sebep olan genetik değişimleri önler ve hücreleri yeniler. İçerdiği Physalin maddesiyle de lösemiye karşı savaşır. Tümör oluşumuna ve var olan tümörün büyümesine engel olur. Kemoterapi ve radyoterapi hastalarında tedavi yan etkilerinin ve radyasyonun engellendiği görülmektedir. ABD’de 1983’den beri kansere ve AIDS’e karşı bağışıklık sağladığından dolayı tıbbi çalışmalarda kullanılmaktadır.

Yaşlanmaya karşı direnç kaynağı

Goji berry içeriğinde bulunan lifler ve antioksidanlardan dolayı anti aging etkilidir. Cildi yaşlandıran ve cilt kanserlerine sebep olan serbest radikallere ve zararlı etkilerine karşı Goji üzümü dizginleyicidir.

Ayrıca hafızayı canlı tutması, hatırlama fonksiyonlarını hızlandırması ve Alzheimer üzerinde yavaşlatıcı etkisi olmasından dolayı da Goji berry’ye ‘mucize meyve’ de denilmektedir.

Göz sağlığına bire bir

Goji berry havuçtan daha fazla beta karoten ve A vitamini içerdiğinden, göz sağlığı için en doğal şifadır. Özellikle yaşlılıkla azalan görme yetisini artıran vitamin ve mineraller açısından zengindir.

İçerdiği bir diğer madde de aynı zamanda göz retinasında da bulunan Zeaxanthin’dir. Retina için besleyici özellik taşır. Görüşteki siyah noktaların azalması ve kataraktların engellenmesi için doğal bir ilaçtır.

Ömrü uzatır

Başta da belirttiğimiz gibi Çinlilerin ‘uzun ömür meyvesi’ dediği Goji üzümünde polisakkaritler ve en güçlü antioksidanlar bulunur. Bu bileşenler vücudun güçlenmesini ve dayanıklı olmasını sağlar. Hipofiz bezinin salgıladığı hcg (gençlik hormonu)’yi artırır.

Cinsel gücü yeniler

Çinlilerin eski bir atasözü ‘Kim ki evinden yüz kilometre uzağa gidecekse Goji üzümü yememelidir!” der. Çinliler Goji berry’nin cinsel gücü ve arzuyu artırdığına 6000 yıldır inanır ve uygularken, en güncel bilimsel çalışmalar kandaki testesteron hormonunu güçlü bir şekilde artırıp hem kadında hem erkekte cinsel gücü canlandırdığını kanıtladı. Goji üzümü’nün ayrıca erkeklerde iktidarsızlığa iyi geldiği de bilinmekte, kadınlarda menopoz şikayetlerini azaltmaktadır. Goji üzümü’nün bir diğer onarıcı yanı da kadın ve erkek kısırlık tedavilerinde kullanılarak kadınlarda yumurtlama kalitesini artırıp, erkeklerde spermlerin ömrünü uzatmasıdır.

Dolaşım sistemine, kalp, damara iyi gelir

Kan basıncının yükselmesiyle oluşan yüksek tansiyon çıkışlarının (hipertansiyon) dengelenmesinde, içerdiği beta – sitesterol maddesiyle kolesterolün düşürülmesinde, damar duvarlarındaki plak oluşumlarının engellenmesinde Goji berry çok etkilidir.

Goji’nin savaşçıları flavonoidler atar damarlarda tıkanmayı önler. Çin’de erişkin diyabet tedavisinde kullanılan polisakkaritler kan şekerini düzenler ve insülin salgısını ayarlar. Karaciğeri çok seven ve koruyan goji üzümünün içeriğinde bulunan ve kolin üreten betain’in, diabet sebebiyle karaciğer yağlanması yaşayan hastalara iyi geldiği de bilinmektedir. Betain ayrıca sakinleştiren, hafızayı artıran ve kasları gelişitren bir içeriktir.

DNA’yı korur

Kişisel şifremiz olan DNA’larımızın hasarlarının onarılmasında yine Goji üzümü içinde bulunan betainler ve polisakkaritler devreye girer ve tamirata başlar.

Ve tabii zayıflatır

Sindirimi düzenleyip, metabolizmadaki yağ yakımını hızlandıran etkisiyle kilo kontrolüne yardımcı olan yanı vardır. Goji berry dukan zayıflama sisteminde protein diyetiyle birlikte de önerilir. Tadı şekerlidir ve tatlı yeme ihtiyacını giderir. Ayrıca günde bir avuç olarak düzenli tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi yaratacağından iştahta azalma görülecektir. Gün içinde tüketilmesi önerilen kurutulmuş goji berry (30 gr)’da 100 kalori, 20 gr karbonhidrat, 5 gr protein bulunur..Goji berry zayıflama etkisi, içeriğinde bulunan polisakkaritlerin gıdaları enerjiye dönüştürmesi nedeniyle olduğu anlaşılmıştır.

Goji berry gibi mucize bir bitkinin ‘zayıflatma’ amaçlı gibi görünse de vücudu güçlendiren yanları oldukça fazladır. Goji üzümü içeriği birçok sağlık sorununda savaşçı bileşenlerden oluşur.

Goji berry (Kurt üzümü) içeriği nedir?

100 gr. Goji içeriği

  • 19 aminoasit, (Arı poleninden 6 kat daha fazla)
  • % 13 protein,
  • betakaroten, (7 mg Havuçtan daha fazla)
  • 21 iz minerali, (çinko (2 mg), demir (9 mg), selenyum (50 mg), potasyum (1,13 mg), kalsiyum (112 mg), fosfor, B-complex, %8 E-B vitamini),
  • Zeaxanthin, Germanyum, carotenoids, Beta Sitosterol, Cyperone, Solavetivone, Physalin, Betaine ve C vitamini (portakalın 3 katı) içerir. Ayrıca antioksidan düzeyi en yüksek olan meyvedir.

Goji berry ’nin ülkemizdeki satış fiyatı nedir?

Goji berry artık ülkemizde de rağbet gören ve denenen bir meyveye dönüştüğünden ithalatı kurutulmuş olarak yapılmaktadır. Aktarlarda veya online web sitelerinde satışı yapılan Goji üzümünün kg fiyatı 100 tl civarındadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?