Glisemik indeks Ve Sağlığa Etkileri

Vücuda alınan besinlerin kan şekerini yükseltme kapasitesi olarak tanımlanan glisemik indeks, kan şekerini hızlı yükseltir ve acıkmayı hızlandırır. Glisemik indeksi düşük besinler kan şekerini yavaş yükseltir veya dengede tutar. Sağlıklı kilo vermek ve sağlıklı kiloyu koruyarak dinç ve enerjik yaşamak için glisemik indeksi düşük karbonhidratları ve bozulmamış yağları tüketmek gerekir. Düşük glisemik indeksli yiyecekler ile beslenmek iştahı kontrol eder, diyabet hastalarının şeker kontrolünü kolaylaştırır, kalp ve damar hastalıklarını önler.

Eşit miktarda kalori ve karbonhidrat içerseler de besinlerin glisemik indeksleri farklıdır. Yüksek glisemik indeksine sahip besinler hızla sindirilir ve bağırsaktan hızla emilir. Bu ise kan şekeri düzeyinde büyük dalgalanmalara neden olur. Düşük glisemik indeksli beslenmenin özellikle Tip 1 ve Tip 2 diyabeti olan hastalarda kan şekeri üzerinde olumlu etkileri vardır. Düşük glisemik indeksli gıdalar iştahı kontrol altına alarak acıkma süresini uzattıkları için kilo kontrolünü sağlarlar. Düşük glisemik indeksli beslenme aynı zamanda insülin düzeylerini ve insülin direncini de düşürür. ABD’de yapılan bir araştırmada diyabet ve koroner kalp hastalığının günlük beslenmenin glisemik indeks içeriği ile yakından bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Bir besinin glisemik indeksi 55’ten küçük ise düşük, 56-69 arasında ise orta ve 70’den büyük ise yüksek glisemik indeksli kabul edilir. Sağlıklı beslenme için tavsiye edilen de düşük glisemik indeksli besinlerdir. Beyaz ekmek ve rafine şeker yüksek glisemik indeksli besinlere, sebze ve tam tahıl ise düşük glisemik indeksli besinlere birer örnektir. Doğada bulundukları haliyle vücuda alınan besinler düşük glisemik indeks değerlerine sahip iken, işlenmiş ve rafine gıdalar ise daha yüksek glisemik indeks değerlerine sahiptir. Gıdanın pişirilmesi, işlenmesi, kabuklu olup olmaması ve birlikte tüketildiği diğer gıdalar da glisemik indeksi etkiler. Beraber tüketilen lif, yağ ve asit besinin glisemik indeksini düşürür. Makarna gibi nişasta içeren gıdaların pişirme süreleri uzadıkça glisemik indeksleri de artar. Meyveler ise olgunlaştıkça glisemik indeksleri artar. Özellikle muz, incir, üzüm, karpuz ve kavunun glisemik indeksi daha yüksektir ve daha çabuk acıktırırlar. Armut, elma ve şeftali gibi meyveler de düşük glisemik indeksine sahip olanlardır. Bu nedenle glisemik indeksi yüksek meyvelerin tüketim miktarı iyi belirlenmelidir.

Bir besinin glisemik indeksinin düşük olmasının, o gıdanın sağlıklı bir gıda olduğu ya da bol miktarda tüketilebileceği anlamına gelmez. Örnek olarak yulaf ezmesi, patates cipsi ve bezelye ye göre daha düşük glisemik indekse sahip olmasına karşın yulaf ezmesi ve bezelye patates cipsine göre çok daha besleyici ve sağlıklıdır. Glisemik indeks diğerlerine göre yer fıstığı elmaya göre çok daha sağlıklı bir seçenek gibi görünse de içerdikleri kalorilere bakıldığında durum tam tersidir. Dengeli beslenme düzenini oluşturan yağ içeriği düşük ve işlenmemiş gıda miktarı az besinlerin çoğu düşük glisemik indeks değerine sahip olduğu için kilo vermek için en iyi seçeneklerdir. Fakat sağlıklı beslenme yalnızca glisemik değerlere göre ayarlanmamalı ve diğer faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?