Genital Bölge, Vajinal Sivilce Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Vajinal Sivilce Neden Çıkar ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bikini bölgesinde yani genital bölgede zaman zaman yağ bezeleri gibi şişkin sivilceler ortaya çıkabilir. Çok can sıkıcı ve bir o kadarda ağrılı olabilir. Bu vajinal aknelerin genellikle sebeplerle kıl follikülleri ya da yağ bezelerindeki oluşan bir değişiklik olabilir. Genellikle tehlikeli olmamalarına rağmen oldukça rahatsız edicidirler ve cinsel yolla bulaşabilen hastalıkların belirtisi olabileceği için bir hekim gözetiminde tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Şimdi genital bölge yada vajinal sivilce, nedenleri ve bitkisel tedavi yöntemlerini inceleyelim.

Vajinal Sivilce Neden Çıkar ?

Vücudumuzun her bölgesinde sivilce çıkabildiği gibi genital bölgede de zaman zaman sivilce çıkar. Vajinal sivilce en önemli nedenleri şöyledir; Dönemsel ve hormonsal değişiklikler, kısa zamanda alınan kilolar ya da kısa zamanda kaybedilen kilolar, hormon ilaçları, vücut temizliğinde kullanılan deterjan ve sabunlar, naylon yoğunluklu olan iç çamaşırları, iç çamaşırları yıkanırken kullanılan deterjanlar, ağda işleminin çok sıcak uygulanması, ağdadan sonra açılan gözeneklerin gerekli temizlik yapılmadığı için tıkanması ya da mikrop kapması vb.

Vajinal sivilce  genellikle deri altı sivilcelerdir ve oldukça ağrılıdır. Zaman zaman ucu hafif beyazımsı dişi sivilce olarak adlandırılan sivilcelerdir ve genellikle içi iltihaplıdır. Eğer bu sivilceler fazla yağ üretiminden dolayı oluşmuşlar ise uç bölgesi beyaz değil siyah olur. Bazen bu siyah uçlu vajinal sivilceler siyah noktalarlar karıştırılarak sıkılmaya çalışılır. Ancak sivilcenin içerisinde bulunan irin siyah nokta gibi temizlenemediği için akıp bu bölgenin mikrop kapmasına sebep olabilir. Genital sivilce eğer kör sivilce yani deri altında oluşan sivilce ise bu nodül olarak değerlendirilir ve nodülün ağrısı oldukça fazladır. Giyilen iç çamaşırların dar olması sivilcelerin ağrısını daha da arttırır. Sivilceli bölgede kıl yoğunsa genellikle o bölgede kaşıntı yoğundur ve daha ağrılıdır.

Vajinal Bölgede Çıkan Sivilce Nasıl Tedavi Edilir ?

En önemli tedavi şekli bir hekim kontrolünde olmak üzere akne ilaçlarıdır. Akne ilaçları sivilcelerin daha hızı bir şekilde kurumalarını sağlayarak o bölgedeki hücrelerin kısa sürede yenilenmesini sağlar. Sivilce ilaçları irinli sivilcelerin iltihabını azaltır ve hızla iyileşmesini sağlar. Vajina sivilcesi tedavi süresi yaklaşık olarak iki aydır.

Vajinal sivilce sıklıkla ‘genital herpes’ olarak adlandırdığımız ve cinsel yolla bulaşan bir hastalığa çok benzemektedir. O sebeple vajinal bölgenizde sivilce tarzı kabartılar ya da şişlikler varsa mutlaka bir hekime görünmek yararlı olacaktır.

Vajinal Sivilce Nasıl Geçer ve Bitkisel Tedavisi

bikini bölgesinde çıkan sivilceler

Adaçayı ve Biberiye Otu Tedavisi; İhtiyacımız olan bir miktar biberiye, bir miktar adaçayı ve saf alkoldür.

Adaçayı ve biberiyeyi kaynar suya ekleyerek güzelce demleyin. Demlenmeden sonra 15 dakika kadar ekleyin ve ardından ılık su ile durulayın. Bir parça pamuk yardımıyla saf alkolle yüzünüze masaj yapın. Böylelikle vajinal sivilce sorunumuz hızlıca yok olacaktır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.