Gebelik Diyabeti Nedir? Gebelik Diyabeti Nasıl Tedavi Edilir?

Hamileliğin 24. haftasında görülen gebelik diyabeti bazı kişilerde gebelik sonrasında da kalıcı olmaktadır. Daha önce diyabet rahatsızlığı bulunmayan kadınların %3-5 oranında gebelik esnasında diyabet gelişebilmektedir. Doğum gerçekleştikten sonra ortadan kalkmasına rağmen, bu tip diyabet hem anne ve hem de bebeğin sağlığını etkilemektedir.

Erken teşhis için tüm hamilelerde 24-28. haftalarda kesinlikle şeker yükleme testi yapılması gereklidir. Hamilelik vücut yapısında önemli değişikliklerin yaşandığı bir dönemdir. Özellikle hormon dengesinde meydana gelen farklılıklar birçok hastalığın tetiklenmesine veya ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Genellikle hamileliğin 24. haftasında görülen gebelik diyabeti de bu rahatsızlıklardan biridir. Doğum ile birlikte ortadan kalktığı için geçici diyabet olarak tanımlanmaktadır. Özellikle 1. derece yakınlarında Tip 2 diyabet olan kişiler, vücut kitle endeksi 25’in üzerinde olan aşırı kilolu kadınlar ve önceki hamileliklerinde diyabet tanısı konulanlarda gebelik diyabetine daha sık rastlanmaktadır.

Ultrason takibi yapılmalıdır

Hastanın 3 haftalık periyotlar ile hamilelik muayeneleri ve ultrason takibi ile izlenmesi gerekmektedir. Kontrolsüz diyabette zaman içerisinde bebekte irileşme ve annenin suyunda ise artış gözlenebilmektedir. Kontrollerde eş zamanlı şekilde tansiyon ve NST takipleri yapılmalıdır. Bunun yanında annenin suyun da artış olması halinde bebeğin hareketleri de azaldığı için bebek hareketlerinin evde takip edilmesi de önem taşımaktadır. Bu sebeple akşam yemeğinden sonra bebeğin 2 saat içerisinde en az 10 defa hareket edip etmediğini kontrol etmek gerekir.

Diyet ve egzersiz yapılmalıdır

Hamilelikte ortaya çıkan diyabetin daha sonra devam etmemesi için egzersiz ve diyet oldukça önemlidir. Gereken durumlarda insülin tedavisi de yapılabilmektedir. Ancak gebelik diyabeti tanısı konulan hastalarda düzenli olarak takipler, ara öğünlerin sayısının arttırıldığı yeni bir beslenme düzeni ve günlük düzenli yapılan egzersizler ile kan şekeri kontrol altına alınmaya çalışılır. Tedavi; her hamilenin durumuna ve kan şekeri düzeyine göre planlanmaktadır.

İnsülin tedavisine geçilebilir

Gebelik diyabeti olan anne adaylarının ara öğünden 30 dakika ve ana yemekten 60 dakika sonra egzersiz yapmaları, diyet ve egzersizde yanıt alınamayan ve kan şekeri yüksekliği devam eden hastalarda insülin tedavisine geçilmesi gerekir. Beslenme ile ilişkili olarak ana öğünlere 2 ara öğün daha eklenmektedir. 1 elma ve yağsız 1 bardak süt ara öğünler de tercih edilebilir. Hamilelik süresince kompleks karbonhidratlardan uzak durmak önem taşımaktadır. Bu sebeple pasta, kek, çikolata, şekerleme, tatlı ve börek gibi karbonhidrat ve şeker oranı yüksek besinleri tüketmek gerekir. Ayrıca incir, üzüm, kavun, muz, karpuz, hurma ve dut gibi şeker oranı yüksek meyveler kısıtlı miktarda alınmalıdır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.