Faydalı Meyve Ve Sebzeler Hangi Renklerdedir?

Vücudun günlük vitamin, mineral ve lif ihtiyacının karşılanması, genel sağlığın korunması bakımından meyve ve sebze tüketimi önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle antosiyaninler açısından zengin olan kırmızı, mavi ya da mor renkli faydalı meyve ve sebzeler kanser, kalp hastalıkları ve aşırı kilodan korunmak için en önemli besinlerin başında gelir.

Antosiyanin oranı yüksek olan besinler hastalıklardan korur ve yaşlanmayı geciktirir. Bu meyve ve sebzelerin başında kiraz, mango, patlıcan, yaban mersini, erik, ahududu, kuş üzümü, zeytin, kuşkonmaz, incir, portakal, kırmızı lahana, turp, nar, siyah pirinç, siyah fasulye, pancar ve böbrek fasulyesi gelmektedir. İçeriklerinde yüksek miktarda antioksidan özelliği bulunan bu besinleri tüketmek; hastalıklardan korunmanın haricinde yaşlanmayı önler ve zinde bir görünüm sağlar.

Berry Grubu Meyveler:

Antioksidanların en önemli kaynağı olan bu meyveler arasında yaban mersini, çilek, böğürtlen, ahududu, kızılcık, bilberries, elderberries ve diğer kırmızı, mor veya mavi renkli meyvelerin her biri zengin antosiyanin kaynaklarıdır.

Kirazgiller Grubu:

Ekşi tadı olan kirazgiller, tatlı olanlarına göre daha yüksek antosiyanin miktarına sahiptir. Kiraz ve çilek gibi meyveler ne kadar koyu renkli olursa, konsantrasyonları da o kadar yüksek olur.

Mor Üzümler:

Mor üzümler de önemli bir antosiyanin kaynağıdır. Bu gruptaki meyveler ürik asit kristallerinin çözülmesine de yardımcı olurlar. Bu ise Gut ve romatizmal artrit semptomlarını azaltır.

Mor Kuşkonmaz:

Kuşkonmaz oldukça lezzetli olmasının yanında içerik bakımından da oldukça zengin bir besindir. Antosiyanin açısından çok zengin olmalarının yanı sıra yeşil kuşkonmaza göre mor renkteki kuşkonmaz daha fazla protein ve daha yüksek miktarda C vitamini içermektedir.

Mor Lahana:

Yapılan araştırmalarda mor lahananın 36 farklı antosiyanin türünü içerdiği ortaya konulmuştur. Fakat vücut bu antosiyaninlerin yalnızca %80’inden yararlanabilmektedir.

Bu Gruptaki Meyve Ve Sebzelerin Önemli 6 Faydası:

Kalp Hastalıklarına Karşı Koruyucudur:

Araştırmalarda antosiyanin oranı yüksek olan besinlerin kan basıncını düşürdüğü ve damar sertliğini önleyerek kalp hastalıklarını azalttığı ortaya konulmuştur. Özellikle 18 yaş ve üzerindeki kadınların bu açıdan zengin 3 gıdayı haftada 3 veya daha çok tüketmeleri ise; orta yaş kalp krizi geçirme riskini önemli oranda azaltmaktadır. Haftada 3 defa çilek veya yaban mersini tüketen kadınlarda kalp ve damar hastalıkları riski de önemli ölçüde azalmaktadır.

Kolesterol Seviyesini Düşürür:

Kolesterol seviyesinin yüksek olması kalp rahatsızlığı gelişimi ya da kalp krizi geçirme riskini arttırır. Bu besinlerin diyet listesine eklenmesinin HDL kolesterolü; yani iyi kolesterolü %13,7 oranında arttırdığı, LDL kolesterolü; yani kötü kolesterolü de %13,6 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir.

Obezite İle Mücadelede Destek Olur:

Yararlı meyve ve sebzelerden oluşan bir diyet listesinin obeziteyi önleme açısından önemli bir etkisi söz konusudur. Bu besinlerden oluşan bir diyet ile beslenen kişiler antosiyanin bulunmayan yağlı bir diyet ile beslenen kişilere göre daha kolay kilo kontrolü sağlayabilmektedir.

Kanserden Korunmaya Yardımcı Olur:

Yapılan araştırmalar bu besinlerin birkaç kanser türünü önlemede etkili rol oynayabileceğini ortaya koymuştur. Yaban mersini, kiraz ve çilek gibi meyveler özofagustaki tümör büyümesini önlenmesine yardımcı olur. Çilek ve benzeri meyvelerin tüketilmesi prostat kanseri, meme kanseri, oral kanser ve kolon kanseri gelişiminin engellenmesine yardımcı olur. Ayrıca antosiyanin açısından zengin besinlerin düzenli olarak tüketilmesi bazı kanser hücrelerinin yayılmasını da engeller.

Antosiyanin açısından zengin olan besinler göz sağlığı bakımından da oldukça yararlıdır. Özellikle Bilberry antosiyaninler ile beslenen kişilerde birkaç saatin ardından görme konusunda önemli ilerlemeler görülmektedir.

Yüksek Bilişsel Performans Kazandırır:

Hızlı yaşlanmayı engellemek ve hafızanın bozulmasını önlemek üzere antosiyanin açısından zengin olan bu besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Güçlü bir antioksidan olan antosiyanin bakımından zengin meyve ve sebzeler yaş ile alakalı beyin fonksiyon ve hafızada yaşanan bozulmanın yavaşlatılması için önemli kaynaktır. Özellikle öğrenme çağındaki çocukların bu meyve ve sebzeler ile beslenmesi öğrenme sürecini güçlendirmekte ve genel bilişsel işlevi arttırmaktadır. Ayrıca 70 yaş üzerindeki kadınlar yaban mersini ve çilek gibi besinleri tükettikleri takdirde beyin dejenerasyonu 2,5 yıl azaltılmaktadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.