Yüz Beyazlatma İçin Evde Doğal Maske Yapılışı

Yüz Beyazlatma İçin Doğal Cilt Beyazlatıcı

Kremler ve  

Cilt Beyazlatma Yöntemleri ile Evde Yüz

Beyazlatıcı

Maske Tarifleri

Yaz aylarında bazı kadınlar cildinin güneşe bağlı bronzlaşma etkisi için uğraş sarf edip bunun için solaryum dahil çok fazla harcama  yapabilmektedirler. Sahillerde güneşlenen ve solaryum merkezlerine gidip  ücreti mukabilinde bronzlaşan kadınların tersine ten beyazlatmak isteyen, yüz beyazlatıcı krem, cilt beyazlatıcı maske kullanan ve sürekli yüz beyazlatma yöntemleri araştıran  hanımlar ve genç kızlar da mevcuttur. Normal bir cilt tonunu taşıyan kadınlar ise bu cilt rengini de açmak için uğraşıyorlar. Yüzlere ve vücutta uygulamak istedikleri yüz beyazlatma yöntemleri ise bir çok tarif içerir;

Yüz ve ciltte uygulanması için satılan yüz beyazlatma kremleri ve ticari cilt beyazlatma maskesi adı altında piyasaya sürülen ve içerdikleri yüksek oranda ki allerjik ve kimyasal içerikli bazı ürünlerin cildinizin sağlığı için tehlike arz edip etmedikleri halen tam olarak bilinemiyor. Kozmetik dükkanlarında ise yüz ve cildin beyazlaması için bir çok ürün satılmaktadır. Ancak bunun sağlıklı olup olmadığı bilinmediği için daha doğal yöntemlere başvurmak iyi gelmektedir. Hem cilt sağlığı, hem de ileride problemler yaşamamanız için de bir çok doğal yöntem mevcuttur.

Evde Yüzü Beyazlatmak İçin Doğal Yollar; Limon önemli bir peeling ve yüz beyazlatıcı doğal yöntemdir. Almış olduğunuz 1 tam limonu ortadan keserek yüzünüzü limon ile ovalayın. Bu uygulamayı genellikle gece yapın ve yıkamadan yatın. Sabah kalktığınızda ise yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Limon yüz beyazlatmak için yardımcı olacaktır. Ayrıca kararan diz, dirsek kararması gibi bölgelerine iyi gelir. Ve cildin ölü deri atması cildi beyazlatacak diğer bir faktördür. Ölü cildi temizlemek için hafta en az bir kez limon ile peeling yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Ayrıca doğal bir yoğurt ile cildinizi ovalayarak masaj uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ise süt ile durulayın. Ardından ılık bir su ile yıkayabilirsiniz. Birer kaşık bal ve limonun suyunu bir kap içerinde birbirleriyle iyice karışana kadar karıştırın. Bu doğal yollarla hazırlamış olduğunuz uygulamayı ise yüzünüze masaj yaparcasına sürünüz. Bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Limon suyu yerine salatalık suyu da yapabilirsiniz.

Cilt Beyazlatıcı Maskeler İle Yüzü Beyazlatmak İçin Ne

Yapılır?

Cildin Beyazlaması İçin Pirinç Maskesi: Pirinç maskesinin tarihçesi Asyalı kadınların yaptığı uygulamalardan gelmektedir. Asyalı kadınlar su bulamadıklarında ektikleri pirinç tarlasındaki suyu kullanırlarmış. Pirinç suyu ile yıkanan kadınların cildi ise güneşin altında kararmak yerine daha da beyaz olmakta ve hatta ciltleri ise pürüzsüz olur.

Bu yüz beyazlatıcı doğal yöntem yüzyıllardır Asyalı kadınlar tarafından uygulanan bir uygulamadır. Pirinç içerisinde bulundurduğu bir çok madde ile yüzü ve cildi beyazlatmak için iyi gelen bitkidir. İçerisinde bulunan para aminobenzoik asit, ferulik asit ve allantoin maddeler,  cildin, güneşten gelen zararlı ışınları veya etkilerine karşı korumaktadır. Ayrıca cildin beyazlaşmasını sağlayarak ciltteki lekeleri önler ve sıkılaşarak kırışıklıkları sonlandırır.

Yüz Beyazlatan Pirinç Maskesi İçin Gereken Malzemeler :

Yüzü beyazlatmak için pirinç maskesi hem ekonomiktir hem de sağlığınız ile isteklerinizin doğrultusunda ilerleyen bir maske tarifidir. Pirinç maskesi için 1 avuç pirinç, 1 çay bardağı kadar süt, tabak ile kaşık ve karışımı cildinize sürmek için küçük bir yüz fırçası.

Pirinç Maskesinin Tarifi Nasıl Yapılır:

Yüz beyazlatıcı maske için ilk olarak pirinç ununu tabağa yavaş bir şekilde koyulur ve ardından 1 çay bardağı kadar olan sütü üstüne ilave edilerek karıştırılır. Maske kıvamına gelene dek iyice karıştırılır. Daha sonra kıvamına gelen maske yüze fırça yardımı ile yüze sürülerek hazırlama yapılır. 20-30 dakika beklenir. Ardından yüzde duran maske su ile durulanır. Bu işlemi hafta da 2 ile 3 kez yaparsanız yüz beyazlatmak adına olumlu etkileri elde edebilirsiniz. Cildinizin beyazlaması ve kırışıklık önlenmesini bu maske ile başarabilirsiniz.

Kurutulmuş Portakal Kabuğu ve Yoğurt Kürü: Bir çok kür gibi bu yüz beyazlatıcı maske türü de oldukça ekonomik ve yapımı anlamında ise basittir. Kurutulmuş portakal ve yoğurt maskesi için ilk önce portakal kabuklarını güneşte kurutmalısınız. Portakal kabuklarını herhangi bir teknolojik alet ile kurutmanızın pek yararı olacağı söylenmemektedir. O yüzden güneşte kurutmak en doğrusudur.

Daha sonra kurutulmuş portakal kabuklarını rendeleyiniz ve maske kıvamına geleceğini düşündüğünüz kadar bir kap içerisinde olan yoğurt içine ekleyiniz. Yoğurt ile kurutulmuş portakal kabuklarını karıştırınız. Hamur haline gelene dek karıştırınız. İsteğe göre biraz su atabilirsiniz. Bu uygulamayı yüzünüze sürün. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Bu uygulama yüzdeki lekelerin rengini açacak ve yüz beyazlaşır.

Tam Buğday Unu ve Zerdeçal Tozu Karışımı: Ciltte oluşan lekelerin yok olmasında ve ten ve yüz renginin açılması, beyazlatılması konusunda da etkili bir uygulamadır. Bu beyazlatıcı maske için gereken malzemeler ise; 2 tatlı kaşığı buğday unu, bir tutam zerdeçal tozu, bir tatlı kaşığı limon suyu ve yoğurttur.

Bütün bu malzemeleri bir kap içerisinde karıştırınız. Karıştırdığınız malzemeleri yüzünüze uygulayıp 20-25 dakika bekleyiniz. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Cilt lekelerini yok eder ve beyazlatma için etkili bir maske türüdür.

Yüz Beyazlatma etkisi ve bu etkinin kalıcılığını arttırmak için yeni bir bitkisel öneri  Susam yağı: Susam yağı cilt ve özellikle yüz beyazlatma ve yüzde antiaging etkisi yeni olarak bulunan ve bu etkisine sebep olan Sesamol maddesi de bilim dünyası tarafından yeni tanımlanmış bir moleküldür. Sesamol cilt koyulaşmasına neden olan Melanin pigmentini sentezleyen Tirozinaz enzimini baskılayan ayrıca antikanser ve antiaging yaşlanmayı önleyici özellikleri nedeniyle kozmetik ve bilim dünyasının ilgi odağı olmuştur. Bu sebeple yeni bir öneri ve cilt beyazlatma bitkisel kürlerimize veya cilt bakım maskelerimize en yeni etkilediğimiz bu mucizevi ve şifalı susam yağı olup bütün olumlu etkileri de sesamol isimli bünyesinde barındırdığı antioksidan etken maddeye bağlanmaktadır.

Susam ve sesamol cilt beyazlatıcı etkisi

yüz beyazlatıcı

Yüzü Beyazlatmak İçin Hindistan Cevizi Yağı: Bu uygulama da diğer doğal yöntemler gibi gayet ekonomik ve basittir. Yüzümüz ve vücudumuzdaki noktalarda etkili bir parlatıcı ve lekeleri yok eden beyazlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu yağı aktarlarda bulabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını beyazlamasını ve koyu cilt lekelerinin kaybolmasını istediğiniz vücudunuzda ki lekelerin üstüne uygulayıp kısa yedirici masajlarla etkisini maksimum düzeyde sağlayabilirsiniz.

Yüz Rengini Açan Domates ve Un Maskesi: Tarif için 1 adet domates ve yeteri kadar un gerekmektedir. Gayet ekonomik ve basit olan bu yöntem sizi çok uğraştırmaz.

yüz beyazlatan maske tarifiDomates kabuklarını soyup blender veya rende yardımı ile küçük parçalar haline getirin. Bu elde ettiğiniz tarifin içine unu ekleyin ve hamur kıvamına gelene dek karıştırın. Daha sonra isterseniz su da ekleyebilirsiniz. Sonrasında yüzünüze yada leke var ise onların üstüne sürüp yüz rengini açan maskeyi 20-25 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu uygulama yüzünüzün beyazlaması ve lekelerin giderilmesinde etkili bir maske türüdür.

Süt, Bal ve Limon Suyu ile yüz beyazlatma maskesi Hazırlama: Cildin beyazlaması adına uygulanması gereken en önemli kür türlerinden biri olan bu maske türünün yapımı gayet doğaldır. Süt ,bal ve limon suyunu bir kap içerisinde birbirleri ile harmanlaşana kadar karıştırın. Daha sonra bu karışımı yüzünüze uygulayın. 20-30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

evde bitkisel yüz beyazlatma maskesiBu uygulamayı haftada 3-4 kez uygulamak cildinizin beyazlaşmasına yardımcı olacaktır.

Bal ve Badem ile yüz beyazlatma Maskesi: Evde Cilt beyazlatma da süper bir etkisi olan bir diğer maske türü ise bal ve badem maskesidir. Bal ve badem maskesinin yapımı da basittir. Tek yapmanız gereken sadece 1 tatlı kaşığı süt tozu, yarım tatlı kaşığı badem tozu veya yağı ve 1 tatlı kaşığı balı iyice harmanlanana kadar karıştırıp yüze sürmektir. Bu doğal karşımı yüzünüze uyguladıktan sonra 15 ile 20 dakika bekleyin. Cildinizi nemlendirip, beyazlatacaktır. Cildiniz de parlaklık ve beyazlık bu yöntem ile daha kolaydır.

Ten Beyazlatmanın Tarihçesi

Tarih boyunca özellikle antik Roma ve antik Mısır asilzadeleri kendilerine kalıtım yolu ile geçmiş olan cilt renklerini değiştirmek konusunda o kadar ısrarcı idiler ki cilt beyazlatma ve özellikle yüz beyazlatma amaçlı en olmadık şeyleri kullanmış ve bunların etkisini arttırmak için ısrarla kullanmaya devam etmişlerdir. Beyaz tenli olma tutkuları insanlarda ancak özellikle kadınlarda o kadar büyük bir boyuta gelmişti ki bunun için yapılamayacak şey yoktu. Ten beyazlatma Helenistik dönemlerde Yunan kadınların beyazlaşma ve yüz beyazlatma isteği ile  gelişen bir süreçtir. Bu amaçla bilinen en eski acaip örnek, eşek sütü olup bu amaçla Kleopatra’nın yüz beyazlatma ve cilt pürüzsüzlüğü için sefer halinde bile eşek sütü ile banyo yapabilmek için yanında dişi eşekler ile gezdiği bile tarihçe tespit edilmiştir. Eski Türk destanlarında, çocuk hikayelerinde kadınlar, prensesler için ay gibi yüzü parlayan ifadesi yüz beyazlatma isteğinin özellikle doğal olarak beyaz tenli olmayan kadınlar için çocukluklarından bilinç altlarına yerleşik masal ve söylence kültürü ile yerleşmiş olabileceğini bile düşündürmektedir.

Ayrıca Uzak doğu toplumlarında kadınların ciltlerinin kağıt gibi beyaz olarak koruma noktasında yüzyıllardır özen gösterdikleri ve etnik tiyatro sanatçıları ve geyşa kültüründe yüze beyaz renkli makyaj yapıldığı ve  yüz beyazlatma amacıyla pirinç maskesi kullanımının yaygınlığı ile birleşince kültürel olarak Uzak doğu Japon, Çin estetik ve kozmetik anlayışının da yüz beyazlatıcı maske, beyazlatıcı krem ve yüz beyazlatan maske sektörünün ileri düzeyi ile net olarak anlaşılmaktadır.

Ten rengi beyaz olan kadınlara her türlü saç rengi ve makyajın yakıştığına inanılır ve özellikle masallardaki prensesler ay ışığı gibi parlak ve pamuk gibi bembeyaz olarak nitelendirilirler. Pek çok piyaada yer alan kozmetik marka ise cilt beyazlaştırıcı ve tenin rengini açma özelliğine sahip ürünleri pazar kapma yarışındadır. Ancak bunların içerikleri genellikle kimyasal olup sıklıkla Cildiye uzmanları doğal yöntemler ile yüz beyazlatma ve cilt beyazlatıcı doğal maskelerin  seçilmesini önermektedirler.

55 Comments

 1. Sude şahin

  Adanada yaşıyorum fakat çok erken kararıyorumbunun için çözüm nedir?

  1. paramedikal

   Bir miktar güneşin etkisi bu yüzden güneş koruyucu krem kullanmanızı öneririm.

 2. Hilal

  merhaba ben 12 yasindayim ten rengim gumes yuzunden koyulasti ve beyazlatmak istiyorum limonu onceden denedim ise yaradi ama pek bilmiuoruz zararida oluyormus domates olani mi kullansam yardim edermisiniz?

  1. paramedikal

   süt ve limon daha basit ve daha az tahriş edici etkiye sahiptir

 3. Umut

  Ben erkeğim asırı buğday tenliyim beyazlamak icin hangisini uygulamam gerekir oneriniz nedir

  1. paramedikal

   Süt-limon karışımı ile doğal kimyasal peeling deneyebilirsiniz ve akabinde yaz mevsiminde mutlaka güneş koruyucu krem ile güneş ışınlarının ultra viyolenin bronzlaştırıcı etkilerinden korunmanız gerekir.

 4. Kemal Azerbaycan

  pereks kullanirsam olurmu?

  1. paramedikal

   yüz beyazlatmak için kullanmayı düşündüğünüz madde Pereks Türk Tıp Kodeksinde öksürük şurubu olarak görünüyor haliyle yüz beyazlatmak için kullanıma uygun değil.

 5. Aleyna Nur

  Benim cildim cok hassas lutfen cevap verir misiniz yuzum tahris olmaz mi limon maskesi sursem

  1. paramedikal

   cevap verildi süt ile birlikte kombine kullanımında kullanımda zarar riski azdır fakat genede hassas ciltler konusunda dikkatli olmakta yarar vardır.

 6. Aleyna Nur

  Limonu kuru cilde surdugumuzde yuz tahtis olmuyor mu hele ki gunes lekesi varsa bide yazmissiniz sabaha kadar yikamayin yuze zarar vermez mi sonucta asidik ozellik iceriyor
  LUTFEN CEVAP VERİN ACİL SİZİ BEKLİYORUM…!!!!!!

  1. paramedikal

   Hızla cevap veriyorum limon suyu ile sütü birlikte kullanırsanız kuru cildi sütün içindeki yağ besler ve böylelikle limonun tahriş edici etkisini nötralize eder.

 7. acill cevappp

  Bir iki kere uygulasamda faydasini gorurmuyum acill cevappp lutfennn?

  1. paramedikal

   Tek seferde bile faydası olur fakat kalıcı etki için uzun süre uygulama gerekir

    1. paramedikal

     Her zaman elimizden gelen yardımı yapmaya hazır olarak buradayız

 8. Napcan

  Limon market sütü ilemi doğal süt ilemi daha faydalı olur

  1. paramedikal

   elbette doğal tam yağlı süt daha etkili olur

 9. Cilt beyazlatma

  Limon ile cildim beyazladı çok teşekkür ederim. Cilt ile ilgili faydalı bulduğum başka sitelerde var bakmanızı tavsiye ederim.

 10. Mina

  Ben zaten beyaz tenliyim bence denemeyin sandığınız kadar güzel bisey değil cok hassas bi vücudunuz olur.

 11. Mina

  Beyaz tenliyim. Ve bu beni sinir ediyo çünkü vücudum çok hassas bence boşuna denemeyin herkez doğal güzeldir sizde öyle..

 12. Meryem

  Limon maskesini elime denedim bembeyaz yaptı ama yüzümde pek fark göremiyorum 5-6 gündür uyguladım işr yararmı yardım ederseniz çok sevinirim

  1. paramedikal

   birkaç gün bekleyin yüzünüzde taze parlak yeni deri oluşumunu görüp sizde hayret edeceksiniz :-))

 13. Hejar.

  Ben de 13 yaşındayım yapa bilirmiyim acele cvp yazinn yada başka maskeler varmı hadi bekliyom?

  1. rojin

   Bende 13 yaşindayim.bir iki kez yaptim

 14. ilayda

  tm çok teşekkür ederim inşallah yarar sırf cildim kararmasın diye dışarı çıkıp arkadaşlarımla dolaşamıyorum inş. işe yarar.

 15. nuran tan

  14 yas olurmu ha bide limon etkili olurmu lutfen hemen cevplayin

  1. paramedikal

   limon beyazlatıcı etkiye sahiptir yarım bardak süte iki yemek kaşığı limon suyu ekleyerek bunu yüzünüze uygulayın 5 dakika bekleyip elinizle ovuştura ovuştura bu karışımı cildinize yedirin sonra bol ılık su ile yıkayıp durulayın cildinizin ışıldadığını fark edeceksiniz!

  2. paramedikal

   Lİmon ve süt birlikte daha etkin sonuç verir

    1. paramedikal

     oldukça iyi oluyor bleeching çeşitli kimyasallar ile peeling olarak veya doğal yollarla yapılan bir girişimdir

  3. Sultan

   Limon etkili oluyor evet ben denedim ama senin yaşın küçük cildin zarar görebilir Can’ım.

 16. Jale

  Cocuklarda bunu yuzlerine ceke bilirmi? Lutfen cabuk cevablayin. Cevaplarsaniz cook.sevinirim

  1. paramedikal

   hayır çocuklarda kullanımnı önermiyoruz!

   1. beyza

    ben 13 yaşındayım yapsam bişey olur mu

    1. paramedikal

     13 yaşta güneşten korunmak lekeler için daha önemli bir yaklaşımdır

 17. Mert

  Arkadaşlar badem maskeside oldukça etkili..

 18. Berk

  Hindistan cevizi yağının faydasını gerçekten çok iyi..

 19. Aylin

  Dove sabunlar günde 2 kez ve 1 hafta kadar yıkamaya devam ederseniz de faydasını görürsünüz..

 20. Ceylan

  Yüzüm rahatladı maskeden sonra saolun 🙂

 21. Tuğçe

  Yüzümün hafif beyazladığını ve gözeneklerin temizlendiğini hissedebiliyorum 🙂 teşekkürler..

   1. paramedikal

    süt ve limon kombine maske oldukça etkili…

 22. zeynep

  bitki yağları ile de sorununuza çözüm bulabilirsiniz ben internetten aldım kullandım epey bi fayda gördüm siyah noktalarıma da iyi geldi…

 23. naz demir

  yuzumu salatalik suyuyla beyazlattim ama esmer bir kizdim eski tenim olan esmerligime geri donermi donerse kac haftada doner lutfen cevap

  1. Nur

   Yüzün gerçekten beyazladı mı kardesm?

 24. hamdi sallama

  bacım bende de var yüzüm,gözüm her yerim karardı namazı bıraktıktan, partiden kaydımı sildirdikten sonra oldu yüzümün nuru gitti birazda rüşvet işine bulaşmıştım oda yapar dediler acaba partiden ayrıldığımdan mı? rüşveti bıraktığımızdan mı? elim, yüzüm karardı halbuki bizim kahvede hayati abi var o rüşvete devam ettiği halde elinin yüzünün nuru da gitmiyor acaba o hamamotu mu? kullanıyor?

  1. Allah in sopası

   Beter ol pis rüşvetçi

  2. ahmet

   Hamdi bey. Yüz için limon maskesini deneyin. İyi bir beyazlatıcı.Eskiden beri kullanılan bir yöntem.
   Hamamotu tüy dökücü bir ottur. Sakın yüzünüze sürmeyin. Kaşlar kirpikler sakal bıyık nereye sürerseniz bişey bırakmaz.Başa sürseniz saç da kalmaz.Sakın haaa.

 25. Hamdiye Boyabatlı

  Yüzüm, dirseklerim gebelikten sonra hep koyulaştı doğal çözüm yolu olarak ne yapmam gerektiğini en ayrıntılı burada buldum çok teşekkür ederim

  1. sanane

   limon sur limon herhalde sadece yorum okuyorsun