Estetik Burun ameliyatı Rinoplasti toplumsal değişkenleri ve analizi

Estetik Burun Ameliyatı, Rinoplasti  toplumlarda,

coğrafyalarda neden farklılık gösterir 

Bugün plastik cerrahinin temel konularından biri olan estetik burun ameliyatı konusunda bazı konuları sizinle paylaşmak istiyorum. Plastik cerrahi temel olarak form ve fonksiyonu korumak ve aynı zamanda estetik ve kozmetik kaygıları öne çıkan kişilerin bu isteklerini yerine getirmek üzere tasarlanmış bir cerrahi tıp bilimidir. Plastik cerrahinin alt bir konusu olan estetik cerrahi aslında 1950 ve altmışlı yıllarda yavaş yavaş popülerlik kazanmaya başlayan ve temel olarak başka bilimlerin üzerinde ilgi ve önem atfetmedikleri kozmetik ve estetik cerrahi konularında kendisine temelleri sağlam bir alan oluşturmuştur.

Ortadoğu tipi hatta birazda Karadeniz tipolojik burun küçültmeyip ne yapacaksınız ?

 

Bu var olan boşluktan yararlanarak oluşan estetik cerrahi  alanında toplumun refah seviyesinin yükselmesi ve kişilerin kendilerine verdikleri önem ve özgüven artışı ile birlikte sosyal ortamlarda daha etkili, daha etkileyici, sözü dinlenir ve dikkat çeken, özenilen  bireyler olma kaygısının toplumun her kesiminde öne çıkması ile birlikte Amerika’da, Avrupa’da, Asya’da, Ortadoğu’da, Afrika’da her yerde farklı seviyelerde kozmetik plastik ve estetik cerrahi olguları yapılmaya başlanmıştır. Estetik cerrahi vakalarının toplumdan topluma, coğrafyadan coğrafyaya ve genetik özellikleri öne çıkacak şekilde birbirinden farklı içerik ve formda olması bir gerekliliktir. Asya toplumlarında göz kapağı estetik cerrahisi ön plana çıkarken, Avrupa toplumunda burun ameliyatları rinoplastiler ön plana çıkmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri estetik cerrahinin merkezi ve en ön planda olduğu ülkedir ve ülkede ki yaşam şeklinin doğal sonucu olan obeziteye bağlı özellikle aşırı kiloya, ağır obeziteye bağlı liposuction, ve meme küçültme, meme büyütme  ve karın germe gibi ameliyatların en çok yapıldığı ülkelerden biri olarak tıbbi yayınlarda öne çıkmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri sadece liposuction, meme büyütme, küçültme veya karın germe ameliyatlarında değil bunun dışında teknoloji bağımlı pek çok girişiminde teknolojik temellerinin atıldığı yüksek teknoloji şirketlerinin ev sahibi ülke olması ve bu şirketlerin ilk olarak pazar kitlesi olarak burada faaliyet göstermesi nedeniyle lazer, radyo frekans, dolgu ve botoks gibi cihaz veya ürün bağımlı estetik girişimlerin de temel merkezidir.

Aynı ülke içinde bile Rinoplasti eğilim ve talepleri değişkendir.

Abartılı bir karikatür afro amerikan burnun tipik özelliklerini gösteriyor

Plastik cerrahide rinoplasti girişimleri elbette büyük burunlu beyaz ırk veya basık, yayvan burunlu afro-amerikan ırkında farklı temel prensiplere göre estetik cerrahi planlanmalıdır. Burnun büyütülmesi yönünde  Uzakdoğu’da popüler olan Uzakdoğu tipi estetik burun ameliyatı, rinoplasti Japonya, Kore, Çin, Filipinler gibi ülkelerde talep görürken, İskandinav, Avrupa, Grek  ırklarının yaşadığı coğrafya ve bunların da bir karışımı olan Kuzey Amerika kıtasında karmaşık genetik yapıya sahip olan Birleşik Devletler toplumun da rinoplasti, estetik burun ameliyatı burnun küçültülmesi anlamında temel olarak uygulanmaktadır.  Fakat zenci siyahi afro-amerikan toplumunda rinoplasti ameliyatı denildiğinde bunun  burnunun küçültülmesi, daraltılması  ve semer şeklinde çökük, basık, yayvan olan burnun kendi ırk özellikleri ile değerlendirilerek talep edilen  projeksiyonun arttırılması ve burun yüksekliğinin artırılması temelli rinoplasti girişimi yapılır. Eğer estetik burun ameliyatı veya estetik cerrahi size uygun bir şey değilse detaylı olarak hafif burun deformitelerin de yumuşak dokuya uygulanan masajların anlatıldığı yazımızı öneriyoruz.

Bir diğer rinoplasti tipolojisi uzakdoğu ırkında burnun küçük ve çökük olmasından dolayı burun augmentasyonu vücuttan alınan otogreft kemik, kıkırdak materyalleri veya dışardan koyulan biyomateryaller olan sentetik veya kadavra kaynaklı materyallerle burun büyütülmesi olarak uygulanır.

Her toplum böyle güzel bir burnu, estetik kabul edip burun ameliyatı sonrasında talep etmeyebilir

Bu yazı dizimizde detaylı olarak rinoplasti olguları ve estetik burun ameliyatı temel felsefesi irdelenecektir.

detaylı bilimsel makale

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.