Erken Yaşlanma Nedeni Alışkanlıklar

Günlük hayatta yapılan ve normal gibi görülen birçok alışkanlık aslında erken yaşlanma nedeni olarak bilinmelidir. Erken yaşlanmak istemeyenlerin bir an önce terk etmesi gereken alışkanlıklar…

Sigara İçmek

Zararlı alışkanlık denilince ilk akla gelen şey hiç şüphesiz sigara olmaktadır. Sigara sadece sağlığa zarar vermekle kalmıyor ve aynı zamanda cildi de yıpratarak erken yaşlanmaya neden oluyor. Çünkü Sigarada bulunan nikotin cildin nefes almasını engelliyor. Ayrıca, sigara içen kişilerde başta üst dudak olmak üzere ağız çevresinde çok erken yaşta kırışıklıklar oluşuyor. Sigaranın kötü etkilerine maruz kalan cilt zamanla esnekliğini kaybediyor ve cilt kalitesi düşüyor. Yapılan araştırmalarda sigara alışkanlığının derinin yaşlanmasına ve güneşten bile daha fazla zarar vermesine neden olduğu ortaya konuldu.

Güneş Kremi Kullanmamak

Uzun süre güneşlenmek ve çok fazla güneş ışığına maruz kalmak; derinin kalınlaşmasına, ciltte çizgiler oluşmasına ve güneş lekelerine sebep oluyor. Bu zararı en aza indirmek için cilt tipine uygun güneş kremleri en mantıklı çözümdür. Ancak, güneş kremlerini sadece yazın kullanmak gerektiğini düşünmek de oldukça yanlıştır. Çünkü güneşin yaydığı ve kırışıklığa sebep olan UVA ışınları yıl boyunca aynı şekilde güçlü olarak yansımaktadır. Bu ışınlar gözle görülmese bile aslında bu ışınlara maruz kalan cilt ciddi problemler ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu nedenle kışın da ellere, yüze ve cilt tipine uygun güneş kremi kullanmak gerekiyor.

Sağlıksız Beslenme

Sağlıksız beslenme cilt üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Tek tip beslenme, yağlı beslenme, fazla miktarda şeker ve tuz tüketimi, alkol kullanımı gibi alışkanlıklar cildin daha hızlı yaşlanmasına neden oluyor. Bu sebeple vücudun ihtiyacı olan vitaminleri alabileceği besinler tüketilmeli, dengeli ve sağlıklı beslenmelidir. Sofranızda mutlaka olması gerekenler arasında lifli gıdalar, sebze ve meyveler yer almalıdır.

Az Su İçmek

Su içmek yalnızca sağlık için değil cilt için de oldukça önemlidir. Normal bir insanın günde ortalama 8 bardak su tüketmesi gerekir. Eğer kişiler ihtiyacı olan sudan daha az miktarı tüketirse cilt kuruluğu gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Ayrıca daha az su tüketmek; toksik maddelerin terleme sayesinde dışarı atılmasını da engelliyor. Bu ise birçok cilt hastalığına zemin hazırlıyor. Dolayısıyla ihtiyacı olan suyu alamayan cilt sıkılığını kaybediyor ve daha erken yaşlanıyor.

Strese Maruz Kalmak

Stres ve kötü ruh durumu beden ve ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Cilt, strese karşı aynı uykusuzluğa verdiği tepkiye benzer şekilde bir tepki gösterir. Gerginlik ve strese maruz kalmak ise yüzün yaşlanmasına, kırışıklıklara, saç dökülmesine ve saç beyazlamasına sebep olabilir.

Yanlış Kozmetik Ürünleri Kullanmak Ve Makyajla Uyumak

Kadınlar makyajdan vazgeçemese de, makyajın cildin gözenekleri tıkadığını herkes biliyor. Bu nedenle makyajı ciltte uzun süre tutmamalı ve gün içerisinde sık sık makyaj yapılmamalıdır. Özellikle gece boyunca nefes almaya ihtiyacı bulunan cilt için gece yatmadan önce mutlaka makyajın temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü makyajla uyunduğu zaman ciltte bulunan gözenekler tıkanmakta ve cilt kirleri tıkalı gözeneklerden dışarı çıkamamaktadır. Bu ise ciltte sivilce oluşumunu ve erken yaşlanmaya sebep olmaktadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.