Erkeklerde Kansızlık Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Çok değişik hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabilen ve ortak bulgu olarak nitelendirilen kansızlık tek başına bir hastalık değildir. Erkeklerde kansızlık nasıl anlaşılır ve kansızlığın tedavisi nasıl olur sorularının yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Kan içeriğinde akyuvarlar, alyuvarlar ve trombositler olmak üzere 3 çeşit hücre bulunmaktadır. Bu hücreler kemik iliğinde üretilerek dolaşıma verilmektedir. Akyuvarlar vücudun bağışıklık sistemi ile ilgili elemanlardır. Trombositler de kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Alyuvarlar ise kılcal damarlar ile vücudun en uzak bölgelerine kadar oksijen taşıyan hücrelerdir. Bu işlemi içinde bulunan hemoglobin denilen ve kana kırmızı rengini veren bir madde aracılığı ile yapmaktadır.

Çok farklı hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabilen ve ortak bir bulgu olarak nitelendirilen kansızlık tek bir hastalık değildir. Kansızlık oluşunca vücudun oksijen ihtiyacının karşılanması konusunda sorunlar ortaya çıkmaktadır. En sık görülen belirtileri ise; halsizlik, bitkinlik ve solukluk olarak aktarabiliriz. Vücudumuz bu eksikliği giderebilmek için dokulara daha çok kan göndermeye çalışır. Bu nedenle kalp daha fazla kan pompalamak zorunda kalır ve kalp atım sayısının artması ile çarpıntı olur.

Erkeklerde kansızlığın sebebi

Genellikle en çok demir eksikliğine bağlı kansızlık görülmektedir. Ayrıca kansızlık genellikle kadınlarda görülür. Hamilelikte ve büyüme çağındaki çocuklarda da ihtiyacın artması nedeniyle demir eksikliği görülebilir. Erkeklerdeki demir eksikliği ise en çok mide bağırsak sistemindeki gizli kanamalardan dolayı meydana gelir. Farkına varılmadan ortaya çıkan bu kanamalar gastrit, ülser, hemoroid ve polip gibi hastalıklara bağlı olabilmektedir. Fakat en ciddi hastalık ise kalın bağırsak kanseridir. Bu sebeple yetişkin bir erkekte demir eksikliği bulunuyorsa, mutlaka kalın bağırsak kanseri yönünden araştırılmalıdır.

Kansızlığın tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

Kansızlığın tedavisi için ağız yoluyla demir hapları verilir. Demir hapları aç karnına veya etle birlikte alınmalıdır. C vitamini ise emilimi artırır. Bu sebeple demir ile birlikte portakal suyu tüketilmesi, C vitamini tabletleri alınması kansızlığın daha kısa sürede düzelmesine yardımcı olur. Özellikle çay ve süt gibi içecekler demir emilimini bozduğundan dolayı bu tür besinler alındıktan en az 2 saat sonrasında demir hapı yutulmalıdır. Demir hapı alındıktan sonra emilime izin vermek için en az 1 saat et ve portakal suyu haricinde başka bir gıda tüketilmemelidir. Bazen de demir tedavisi uygulanmasına rağmen kansızlık devam edebilir. Bu durumun başlıca 2 sebebi olabilir. Birincisi; kan kaybı devam ediyorsa alınan demir yeterli olmayabilir. İkincisi ise; alınan demirin sindirim sistemindeki emilimi bozuktur. Eğer emilim bozukluğu saptandığı takdirde demir tedavisi damar yoluyla uygulanmalıdır.

Akdeniz anemisi

Oldukça sık görülen başka bir kansızlık nedeni ise; Akdeniz anemisidir. Ayrıntılı olarak yapılan incelemede demir eksikliği ile Akdeniz anemisi taşıyıcılığı birbirinden kolaylıkla ayırt edilmesi sağlanır. Akdeniz anemisi taşıyıcılığı doğumla birlikte gelen bir hastalık olduğundan dolayı önceki yıllara ilişkin kan düzeyleri biliniyorsa, bunlar yeniden gözden geçirilmelidir. Yıllar öncesine ait düşük hemoglobin seviyeleri Akdeniz anemisi taşıyıcılığı şüphesi duyulmasına sebep olur. Elbette burada yıllar boyunca tekrarlayan demir eksikliği anemisi olan ve tam tedavisi yapılmamış hastaları göz ardı etmemek gerekir. Diğer bir önemli nokta ise, kalıtsal bir hastalık olması dolayısıyla Akdeniz anemisi taşıyıcılarının anne, baba veya yakınlarında da aynı durumun görülmesi gereklidir. Ayrıca bu kişilerde de inceleme yapılmalıdır. Bağ dokusu bozuklukları, romatizmal hastalıklar, tüberküloz ve brusella gibi iltihapla birlikte seyreden bazı kronik hastalıklarda da demir eksikliği ile karışabilen kansızlık görülebilmektedir.

B12 Vitamini eksikliği

Kansızlığın sık olarak görüldüğü başka bir hastalık ise B12 vitamini eksikliğidir. B12 vitamini insan vücudunda başta kemik iliği hücreleri olmak üzere, bölünen hücrelerin DNA sentezi için gerekli bir maddedir. Vücutta sentezlenmez ve yiyeceklerle dışarıdan alınır. B12 vitamin eksikliğinde tedavi mümkündür. B12 vitamini kas yoluyla verilir. B12 iğneleri eksikliğin tespit edildiği ilk günlerde her gün yapılır. Ardından haftada 1 defa olmak üzere uygulanır. Birkaç uygulamanın ardından ise ayda 1 olmak üzere ömür boyunca B12 vitamini verilmesi gerekir. Aynı şekilde folik asit denilen başka bir B vitamini eksikliği de B12 eksikliğine benzer şekilde kansızlık yapar. Bu vitaminin besinlerle yeteri kadar alınmadığı veya ihtiyacın artış gösterdiği durumlarda ortaya çıkabilir. Tedavi için folik asit hapları ağız yoluyla verilir.

Tüm bu durumlar kan hücrelerinin üretimi ile ilgili bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Tüm kan hücrelerinin hızlı yakıldığı durumlarda olmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise, dalak büyümesidir. Dalak büyümesi çok farklı hastalıklarda görülebilir. Karaciğer hastalıklarından enfeksiyonlara kadar birçok durum buna yol açabilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.