Erişte kalorisi ne kadar

Erişte kalorisi dışında detaylı olarak hangi besleyici unsurları içerir ?

00 gr erişte bulunursa erişte kalorisi ne kadar ?

Lezzetli bir tabak erişte hiç kimsenin kolay kolay hayır diyebileceği bir öneri değildir. Sonbaharda Anadolu mutfaklarında kış için bol miktarda hazırlanan eriştenin aslında dünyada yaygın olarak yapıldığını biliyor musunuz ? Aslında dünya çapında bilinirliği olan ve erken dönem Çin mutfağında sıkça yapılan, bilinen, İtalya’ya Çin’de uzun süre kalan Marco Polo tarafından tanıtılan makarnanın atası erişte tuz, un ve yumurtadan ibaret bir lezzet yumağıdır.

Marco Polo elbette Çin’den İtalya’ya  kaçırdığı erişte formülünün İtalya ekonomisinin büyük bir kısmını sırtlayacak bir sektör oluşturacağını başlangıçta bilmiyordu. Tarihin bildiği en erken teknoloji hırsızı olan Marco Polo Çin’de bu lezzetli yemeği afiyetle yedikçe, bir yolunu bulup bunun sırlarını İtalya’ya götürmek zihninin bir köşesinde muhtemelen hep vardı. O günlerde erişte kalorisi fazlaca dert edilen bir mesele olmadığı için artık günümüzde kalori hesaplamaları ile gününü planlayan modern toplum bireyleri elbette erişte kalorisi konusunda titiz inceleme yapmak isteyecektir.

 

Erişte kalorisi ne kadar ?Erişte kalorisi ne kadar ?

in özünde yoktur, fakat mis gibi kızarmış tereyağı üzerinde gezdirilmedikçe de erişte tam lezzetini bulamaz. Fakat bu tereyağı faslından feragat ederseniz eriştenizi bol sebze ile hafif, besleyici, lezzetli bir diyet unsuruna dönüştürebilirsiniz. Eriştenizi brokkoli, karnıbahar ve ıspanak ile birlikte hem oldukça besleyici, hem de dengeli kalorisi ile haftada birkaç gün sağlıkla diyetlerinizde tüketebilirsiniz. Bu gibi aslında masum fakat yanına eklenen soslar ve mayonez,ketçap gibi sağlıksız unsurlar ile yüksek kalorili bir hale dönüşen gıdaları sizlere tanıtarak hem sıkıcı diyet programlarını keyifli hale getirmek hemde diyetlerde en önemli başarısızlık sebebi olan yeknesaklık ile mücadele etmeyi öngördük. Eriştenin içine katılan tuzda sağlık için önem arz eden, yüksek tansiyon ve şeker hastalarının kaçınması gereken bir unsur olması sebebiyle evinizde basit bir şekilde yapacağınız eriştelerinize az miktarda kontrollü eklemenizi öneririz.

Erişte yapılırken sadece yumurta sarısı kullanılabilir ve öncelikli olarak bu şekilde yapılması önerilir ancak yumurtanın besleyici protein içeriği olan yumurta beyazının da erişte yapılırken erişte hamuruna eklenmesi besleyicilik açısından oldukça iyi olacağı gibi kalori değerini artırmaksızın besleyicilik değerini yükseltir. Erişte düşük kalorisi ve besleyiciliği ile çocuklarımıza güvenle yedirebileceğimiz temel besinler arasındadır özellikle ev eriştesi ile birlikte hazırlanan sebzeli soslar da çocukların sebze yemeklerine alıştırılması açısından önemlidir.

Erişte faydalı mıdır ?

Erişte kalorisi dışında detaylı olarak hangi besleyici unsurları içerir ?

Erişte faydalı mıdır ?

jpg">

Erişte kalorisi yanında içeriğinde ki zengin B vitaminleri ve sindirim sistemi sağlığı için gerekli lif içeriği ile her türlü diyet için gerekli ve zengin bir diyet alt unsurudur. Özellikle erişte yapımı sırasında rafine beyaz buğday yerine kepekli, tam buğday veya yulaf gibi faydalı tahıl unları kombine edilecek olursa erişte kalorisi ne kadar sorusunu önemini yitirir ve erişte her açıdan daha sağlıklı bir hal alır.

Kaynak

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.