Enginar Neye İyi Gelir? Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginar insan vücuduna çok sayıda faydası bulunan bir sebzedir. Yaprağından göbeğine kadar tam bir şifa kaynağı olan enginar sebzesinin birçok hastalığa karşı faydası; yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Vitamin ve mineral deposu olmasının yanında oldukça zengin bir lif kaynağı da olan enginar değerli bir sebzedir.

Güçlü Bir Antioksidandır

Enginar bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar. Enginardaki phytonutrientler maddesi antioksidan özellik sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda enginarın; bilinen en kuvvetli antioksidan kaynakları arasında yer alan yaban mersini, üzüm, kızılcık, brokoli, kivi ve bitter çikolata gibi gıdalarla yarışabilecek bir kaynak olduğu belirtilmiştir. Antioksidanlar vücudun serbest radikaller ile mücadele etmesinde ve özellikle yaşlılarda görülen hastalıklara karşı savaşmada önemli bir rol oynamaktadır.

Zengin Lif Kaynağıdır

Enginar aynı zamanda güçlü bir lif kaynağıdır. Sindirim sisteminin sağlığı ve işlevi açısından en faydalı besinler arasında gösterilen enginar güçlü bir lif kaynağıdır. Mide bağırsak sistemi sorunlarından ve kalın bağırsak kanserinden korunmak üzere lif bakımından zengin besinlerle beslenmeye ağırlık vermek gerekir. 120 gram enginar yaklaşık olarak 10-11 gram posa içermektedir. Düzenli tüketilmesi halinde enginar sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olur. Kilo vermek isteyen kişiler için de enginar güzel bir alternatiftir. Orta boy bir enginar yaklaşık 64 kalori içermektedir. Bunun yanında zengin lif içeriği sebebiyle diyet listelerinde güvenle kullanılabilecek bir üründür.

Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Enginar tüketiminin az olması durumunda bazı işlemlerden geçirilerek bitki özlerine ulaşılması ile enginar yaprağı ekstresi oluşturulur. Enginar yaprağı ekstresinin mideyi rahatlatıcı ve hazımsızlığa iyi gelen etkisi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda enginar yaprağı ekstresi desteği kullanımından sonra şişkinlik ve gaz şikâyetlerinde önemli oranda azalmalar görülmüştür. Enginardaki liflerin başlıca kaynaklarından olan inulin maddesi insan vücudunda kalın bağırsaklarda fermente edilir ve bağırsaktaki iyi bakterilerin sayısının artmasına yardımcı olur.

Kolesterol Düşürücü Etkisi Vardır

Enginarın kanser ile mücadeledeki olumlu etkisinin yanında kalp sağlığını koruyucu diyetler için de faydalı olduğu öngörülmektedir. Enginar yapraklarının özellikle kardiyovasküler hastalıklar ve hipertansiyon bakımından önemi bulunan kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak yapılan bir çalışmada ise enginarın kötü kolesterolü %20 ve toplam kolesterolü ise %18 oranında düşürdüğü net olarak kanıtlanmıştır.

Beyin Dostudur

Enginar aynı zamanda K vitamini açısından oldukça zengindir sebzedir. Alzheimer ve demansa sebep olan beyin sinirleri hasarına karşı koruyucu etkisi olduğu bilinen K vitamininin yaşlı kişilerin beslenmesinde yer almasına da yarar sağlamaktadır. K vitamini bakımından zengin beslenme tarzı; yaşlı kişilerde bilişsel fonksiyonlar ve insan ilişkileri üzerinde olumlu etki sağlamaktadır. Burada özen gösterilmesi gereken nokta ise; kan sulandırıcı kullanan kişilerin K vitamini kaynaklarından uzak durmaları gerektiğidir. Bu kişiler diğer K vitamini kaynakları olan besinlerden uzak durmaları şartıyla ve birbirine uzak günler olmak koşuluyla haftada 1-2 kez enginar tüketebilirler.

Karaciğeri Korur

Enginar yaprağı ve kökleri karaciğer sağlığı için sık olarak kullanılmaktadır. Geçmişten günümüze kadar enginarın hem yaprağı ve hem de köklerinden gelen özler karaciğer sağlığı için sıklıkla kullanılmıştır. Enginarda bulunan en güçlü antioksidanlar arasında silimin ve cynarinin karaciğer üzerinde olumlu güçlü etkileri bulunmaktadır. Sürdürülen araştırmalar enginarın karaciğeri korumasının yanında kan yağlarını azaltma konusunda da yardımcı olduğunu göstermektedir.

Kanser İle Mücadelede Güçlü Bir Yardımcıdır

Serbest radikaller hücrenin yapısını bozarak vücudun hastalıklardan ve diğer toksinlerden korunma yeteneğine zarar vermektedir. Enginar serbest radikaller ile savaşmada da güçlü bir yardımcıdır. Bu nedenle enginar serbest radikallerden koruması ve antioksidan bileşikler içermesi sayesinde kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemeye yardımcı olur ve hücre sağlığının korunmasında da faydalı olur.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.