Enginar faydaları nelerdir

Enginar Faydaları Nelerdir ?

Bilinen en eski yenilmek için yetiştirilen sebzelerden olan enginar hazırlanması zor olmasına rağmen  zengin içeriği ve besleyici, mineral, anti oksidan özellikleri olan sebzelerin en önde gelenlerindendir. Enginar da özellikle kalın yaprakları arasında yer alan çanak şekilli enginar kalbi adı verilen kısmı yenir. Enginar kalbi ve yaprakları düzenli olarak tüketilmesi ile kişilerin hastalıklara karşı dirençleri artar ve özellikle anti aging etki ortaya çıkar. Enginar içerisinde bulunan  kuersetin, gallik asit ve sinarin gibi fitokimyasal etkili ajanlar enginar içinde bulunur ve çoğu kanser, kalp hastalığı, karaciğer disfonksiyonu ve yüksek kolesterol ve şeker hastalığı gibi hastalıklara karşı etkindir. Enginar kolesterol düşürücü ve karaciğer koruyucu etkisi ile oldukça iyi bilinir. Enginar, Akdeniz ve Ege mutfağında etkin bir şekilde kullanılması da bu faydalı etkilerine bağlıdır.

  • Kolesterol düşürücü etkisi

Kolesterol düşürücü ve kalp hastalıklarına etkili olan molekül sinarin enginar yapraklarında daha yoğun olarak bulunmaktadır.

  • Sindirim düzenleyici etkisi

Sinarin safra sekresyonunu arttırır ve sindirimi kolaylaştırır. Bu etkisi ile yağ asitlerinin sindirimi kolaylaşır ve özellikle yağlı diyet sonrasında enginar tüketimi sindirim düzene girer. Huzursuz bağırsak sendromu bulunan hastalarda enginar düzenli tüketimi ile %25 oranında gerileme saptanmıştır.

  • Karaciğer fonksiyonu

Karaciğer için özellikle detoks ve safra atılımını arttıran enginar faydaları arasında en iyi bilinendir. Sinarin safra üretimini en üst düzeye çıkarır. Enginar ayrıca silmarin isimli fitobiyolojik etkili madde ile karaciğeri toksik ajanların etkisine karşı korur. Silmarin,  hücre duvarında tamir süreci ile karaciğerde iltihap, viral hepatitler, safra yolu harabiyeti ve karaciğer parankim hücre hasarlarını azaltır ve tamir eder.

  • Kanser koruyucu etkisi

İçeriğinde bulunan anti oksidan fenoller prostat kanseri, meme kanseri ve lösemi kan kanserlerinde etkindir. Kuersetin ve gallik asit hücre ölümünü durdurur.

kaynak

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.