Elma Sirkesinin Faydaları Ve İltihap Tedavisindeki Mucizesi

Elma sirkesinin faydaları ve Elma Sirkesi

Yapımı

Yıllardan beri elma sirkesi vücudun her yeri için doğal ilaçlar arasında en şifalı ve en çok kullanılanı olmuştur. Ev temizliğinde kullanılmak üzere içeriğinde herhangi bir toksik madde olmayan bu harika temizleyicieş zamanlı olarak ergenlerin aknelerinin yok olmasına da yardımcı olur. İşte elma sirkesinin faydalarızayıflama ve iltihap tedavisindeki mucizeleri.

Elma sirkesi oldukça kısa bir sürede vücuda şifa verebilen bir yapıdadır. Elbette bu süre hastalığın türüne göre değişir. Elma sirkesi prebiyotik olarak bilinen sağlıklı organizmaları geliştiren elmaların fermente yapılması sayesinde elde edilir. Söz konusu organizmalar vücutta, sindirim sisteminde bulunan ve genel sağlığa katkıda bulunan probiyotikleri besler. Doğal gıdalar ile beslenerek sağlıklı bir ekosistemi korumak ise; hem probiyotiklerin iyileşme ve düzenleyici etkileri büyük kısmını sağladığı sindirim sistemini besler ve hem de sağlıklı bir mikrobik ekosistemin vücut içinde sürekliliğini sağlar. Bu durum sindirim sisteminde, eklemlerde, kalp ve kanda oluşan iltihapları azaltmaya yardımcı olduğu gibi elma sirkesi düzenli kullanımı ile elma sirkesi ile zayıflama  mümkün olup başka diyetlerle kombine edilerek bu diyetlere destek özelliğine sahiptir.

elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesinin Faydaları ?

İltihap ilk aşamada bağırsaklarda ve hücrelerde başlar. Hızlı bir şekilde yayılarak çoğunlukla yüksek oranda stres, uykusuzluk, rafine şeker ve tahıl ağırlıklı beslenme şekilleri, sağlıksız ve doğal olmayan yağlar, aşırı hayvansal protein, aşırı kafein ve alkol, aşırı ilaç kullanımı, işlenmiş gıdaların çok tüketilmesi gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Belirtileri ise genelde sindirim sorunları, baş ağrıları, eklem ağrıları, halsizlik, akneler ve hastalığa karşı duyarlılıktan oluşmaktadır. Şayet kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı gibi sorunlar çıkarsa iltihap daha da ciddi bir boyuta gelmiş durumdadır. Birçok kişi iltihabın üstesinden gelmek için ilaç kullanmayı tercih eder. Ancak ilaçlar iltihabı daha çok arttırır. Çünkü ilaçlar vücudun tanımadığı sentetik ve kimyasal bazı maddelerden yapılmaktadır. Elbette tek bir gıda vücudu iltihaptan kurtaramaz. Fakat birçok gıda iltihabın üstesinden gelmede reçetesiz ilaçlardan fazlasıyla daha yararlıdır. Bunların en başında geleni ise tabii ki elma sirkesidir.

 

Elma Sirkesi zayıflatır mı?

Elma sirkesi vücutta oluşan iltihabı son derece hızlı bir şekilde azaltan birçok faktörü içerisinde bulunduran çeşitli besin maddeleri içermektedir. Alkalin pH içermektedir. Bu sebeple kanın çok asitli bir hale gelmesini önler. Aynı zamanda vücuttaki insülini azaltan elma sirkesi, kan şekeri düzeyini dengeler, vücudun en uygun sindirim ve besin sindirimi için yeterli hidroklorik asit üretmesine yardımcı olur. Ağrıları azaltan, doğal temizlemeye ve eliminasyona yardımcı olan, baş ağrısı ve eklem ağrısını hafifleten, atık hücreleri temizleyen, sağlıklı bir kalp için kan basıncı seviyesini düzenleyen potasyumu yüksek miktarda içermektedir. Stresi ve iltihabı azaltan, vücudu güçlü tutmak için sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunan C vitamini de elma sirkesinde bulunmaktadır.

Evde Elma Sirkesi yapımı?

Elma sirkesi hele mayhoş ve tatlı rayihası ile çok keyifli bir sirke olup her zaman bazı komposto vb hazırlıkları da arta kalan soyulan elmaların kabuklarının çoğunlukla evde nenelerimiz ve annelerimiz tarafından cam kaplar içinde doğrudan güneş almayan içine kaynamış soğumuş su konulup ve süreç dahilinde sirkenin şaraplaşmaması için önlem olarak az miktarda tuz koyup ve ihtimar denilen sirkenin asit oluşturma sürecinin aktif idare ve takibine ben evde elma sirkesi yapımı diyorum. Bu evde elma sirkesi yapımı deneyimlerimin sonunda her zaman ekşi ve tatlı mayhoş lezzette elma sirkesine ulaşmak elbette çok keyifli bir sürecin meyvası olarak karşımıza çıkıyor.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?