Ellerin Yumuşaması İçin Doğal Maskeler

Ellerimiz gün içerisinde pek çok bakteriyle temas ediyor. Daha doğrusu derimiz bardak, kumanda, çatal, masa gibi pek çok nesne ile temas içinde bulunuyor ve bu nesneler aracılığıyla elimize bakteriler bulaşıyor. Bu yüzden günün her anında el temizliğimize dikkat etmeli ve özen göstermeliyiz. Ellerimiz belki de en çok kullandığımız parçamız. Bu yüzden ellerimizin her zaman güzel ve yumuşak olmasını isteriz. Bu yumuşaklık ve sağlıklı el bakımı için bazı doğal maskeler bulunmaktadır. Fakat bunlara geçmeden önce gelin ellerin kurumasını önlemek, lekeler oluşmasını engellemek ve erken kırışmaması için yapılabileceklerden bahsedelim.

İlk olarak unutmamalıyız ki ev temizliği için kullanılan maddeler (özellikle bulaşık deterjanı) ağır kimyasalları içerisinde barındırmakta. Bu kimyasallar ise hem cildin tahriş olmasına sebebiyet verirken hem de kurumasına yol açıyor.

Her deterjan elin kurumasına sebebiyet verir. Bu neden ile temizliğe başlamadan önce kesinlikle eldiven kullanmalısınız. Aksi takdirde cildiniz istenilen yumuşaklığa kavuşamayacağı gibi bir de zarar görecektir. Bunun yanı sıra güneşe çıkmadan önce de dikkat etmeliyiz. Çünkü ellerimizde tıp ki yüzümüz gibi güneşin zararlı ışınlarından etkilenir. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce ellerimize güneş kremi sürmeyi ihmal etmemeliyiz. Değineceğim son nokta ise nemlendirici kullanmayı alışkanlık haline getirmek. Gün içerisinde eller kuruduğu her an nemlendiriciye başvurmak iyi bir çözüm olacaktır. Fakat kendinizde bazı el bakım maskeleri hazırlayıp kullanabilirsiniz.

Elleri Yumuşatan Doğal Maskeler

Zeytinyağı ve Şeker

Zeytinyağı ve şeker yardımıyla ellerinizi kolayca yumuşacık yapmanız mümkün. Bu karşımı hazırlamanız için gereksinimler 1 kaşık zeytinyağı ve yine 1 kaşık şeker. Yapmanız gereken öncelikle şekeri avuç içinize almak. Ardından zeytinyağını elinizdeki şekerin içerisine dökün ve iki elinizin avuç içlerini dairesel hareketlerle oynatın. Şeker iyice dağıldıktan sonra hem parmaklarınıza hem de parmak aralarınıza da iyice yedirin. Bu işlemi 5 dakika kadar devam ettirdikten sonra ılık su ile ellerinizi yıkayın.

Vazelin

Vazelin ellerin yumuşaması için kullanılabilecek yöntemlerin arasında yer alıyor. Vazelini ellerinizi içerisine bol miktarda koyun ve ardından dairesel hareketlerle ve masaj yaparak her yere yedirin. Kullanmadığınız bir bez parçası yardımı ile ellerinizi kapattıktan sonra yatağa yatın ve uyuyun. Kalktığınız zaman elleriniz istediğiniz yumuşaklığa ulaşmış olacaktır.

Limon ve Bal Maskesi

Limon ve bal maskesi ile hem ellerinizin yumuşak olmasını sağlayabilir hem de ellerinizde meydana gelen kahverengi lekelerden mümkün olduğunca kurtulabilirsiniz. Gereksinim duyulacak malzemeler ise yarım adet limonun suyu, yaklaşık 2 çay kaşığı kadar bal ve yine 2 çay kaşığı kadar karbonat. Tüm bu malzemeleri güzelce karıştırın. Ardından masaj yaparak ellerinize yedirin. 15 dakika kadar beklettikten sonra ellerinizi ılık suyla yıkayın.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.