Ekşi maya nasıl yapılıyor ? Neye iyi gelir

Ekşi maya nasıl yapılıyor ?

Anadolu coğrafyası ekşi maya kültürü ve ekşi mayalı ekmek, poğaça, börek ve çörek çeşitlerinin çok olduğu ve severek tüketildiği bir kültüre sahiptir. Ekşi mayalı ekmek ve ekşi ekmek mayası her farklı bölgemizde farklı hazırlanır. Ekşi maya nasıl yapılıyor derseniz bir kısım Anadolu insanı nohut mayasını ekşi maya yaparken kullanır veya bir kısım yörelerde buğday, üzüm gibi ekşiyerek mayalanma ve ihtimar özelliğine sahip meyveler kullanılabilir. Ayrıca hayal gibi kulağa gelen çiçek mayası da ıhlamur, iğde veya gül çiçeği yapraklarını temiz su içinde mayalandırılarak aktif çiçek mayası elde etmeniz mümkündür ve mis gibi çiçek kokulu ekşi mayalı ekmek yapmanız da asla hayal değildir. Afyon ekmeği, Kula ekmeği, Gümüşhane ekmeği coğrafyamızdan çok bilinen ekşi mayalı ekmek örnekleridir.

Temiz bir cam kavanoz içinde kaynamış soğumuş tatlı su ile mayalanmaya bırakılan suda ıslatılmış nohut , buğday veya üzüm 10 gün süre ile havalandırılarak karıştırılır. Belli bir olgunluk ve maya fermentasyon seviyesi oluşması için gölge ve serin bir ortamda saklanan cam kavanoz içinde maya aktifleşmesi ile hava kabarcıklanması ve oldukça hoş bir ekşi hamur kokusu meydana gelir. Bu koku sirke kokusu gibi değildir hamurumsu mayhoş ekşi koku ekşi mayaya özgüdür.

Köpük köpük ekşi maya

Bu hoş ekşi maya kokusu etrafı alıp, kavanoz içinde ekşi mayanız köpük köpük olduğunda ve kavanozdan taşmaya başladığında artık aktif ve doğal ekmek mayalamaya hazır canlı, sağlıklı bir mayanız olmuştur. Ekşi mayalı ekmek aktif hale geldikten sonra 2-3 günde bir defa 2 kaşık un ve yarım bardak ılık su ile mayayı beslemek gerekir. Ekşi mayalı ekmek market ve fırın ekmeklerinden sık dokulu olması, ekşi aroması ve gözenekli olmaktan ziyade homojen görünümü ile ayrılır. Elbette bu kadar zahmet çekip hazırladığınız mayanız ile farklı çörekler, ekmekler hazırlamak için sabırsızlanıyorsunuz ancak bir de ekşi maya faydaları nelerdir ekşi mayalı ekmek tüketilmesi hangi hastalıklara iyi gelir konusunu paylaşalım o zaman arkadaşlarınıza sevdiklerinize ekşi mayalı ekmek yapıp hediye bile götüreceksiniz.

Ekşi maya ile yapılan ekmek zor bayatlar ve küflenir

Ekşi mayalı ekmek Faydaları

 • Ekşi maya doğal fermentasyon ile yapısında bol miktarda probiyotik ve prebiyotik etkili faydalı mikro organizma bulundurur.
 • Probiyotikler kanser ve yaşlanma gibi süreçleri geri çevirdiği gibi cilt rahatsızlıkları, kabızlık gibi günümüzün önemli sorunlarına fayda sağlayacaktır. Bu durumda ekşi mayalı ekmek cilt kuruluğu, egzema, cilt yaşlanması, saç dökülmesine karşı deri fizyolojisine destek sağlayacaktır.
 • İçeriğinde bulunan yoğun B vitaminleri, Niasin, Biotin, Riboflavin gibi önemli moleküller yanında fitik asit ve asetik asit gibi demir ve magnezyum emilimini arttıran önemli asidik maddeleri de bünyesinde bulundurur.
 • Ekşi mayalı ekmek özellikle kabızlık ve özefagus reflü şikayeti olan kişilerde oldukça önemli bir doğal tedavi edici unsurdur.
Hoş ekşi kokusu ile mideyi rahatsız etmeyen doğası ile mucize
 • Ekşi maya ile hazırlanan ekmek içinde gluten maddesi tamama yakın enzimlerle parçalanmış olduğu için gluten allerjisi olan glutensiz yiyecekleri tercih edenler için ekşi maya ekmeği idealdir.
 • Glisemik endeksi düşük olan ekşi maya ekmeği haliyle tüketilmesi sonrasında kan şekerini yavaş yavaş ve dengeli yükseltir ticari market ekmekleri içinde bulunan nişasta ve rafine un, maya kullanılan ekmekler gibi ani yükselmelere neden olmaz.
 • Ekşi maya ekmeği kabızlık şikayeti olanlara iyi geldiği gibi ve bol lif, probiyotik içeriği ile kalın bağırsak iltihabı, Crohn hastalığı, Colitis ülseroza, spastik kolon ve kalın bağırsak kanseri gibi modern hayatın sık karşılaşılan hastalıklarına karşı doğal koruyucudur.

Was this article helpful?

Related Articles

2 Comments

 1. Mükremin Gezer

  Verdiğiniz bilgiler sayesinde iyikide ekşi mayayı tercih ediyorum dedim.Gerçekten daha sağlıklı ve daha güzel geliyor bana.

 2. Safiye Ordu

  Ekşi mayalı ekmeye bayılırım.Kanseri yavaşlattığını öğrenince zaten iyice sevmeye başladım. Artık normal mayaya son. Ekşi maya tek tercihim olucak.

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.