Dut Pekmezi Neye İyi Gelir?

Türkiye’nin her yerinde değişik yöntemlerle yapılan ve içeriğindeki bileşenler dolayısıyla birçok hastalığa iyi gelen dut pekmezi tam bir şifa kaynağıdır. Günlük 1 kaşık tüketildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu demirin %20’sini, kalsiyumun %17’sini ve potasyumun da %17,5’ini karşılayan dut pekmezi, genellikle geleneksel yöntemlerle üretilmektedir. Daha çok güneşli bölgelerde bulunan dut ağacından elde edilen beyaz ve kara dutlar bir takım işlemlerden geçirilerek pekmez, pestil, orcik ve kurudut haline getirilir.

Dut Pekmezi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kış hazırlıkları için dalında olgunlaşmış olan dutlar silkelenerek toplanır ve pekmez yapılır. Dut pekmezinin üretimi zorlu ve farklı işlemlerden geçirmek suretiyle yapılmaktadır. Dut pekmezinin en bilinen faydaları ise şöyledir. Özellikle kansızlık çeken hastalara büyük katkısı vardır. Mide hastalıklarına ve özellikle ülser şikâyetine oldukça faydalıdır. Astım ve bronşit hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Soğuğa karşı vücut direncini arttırıcı özelliğe sahip olan dut pekmezi sporcular için de tam bir enerji deposudur. Ayrıca bebeklerin gelişimi ve büyümesinde yardımcıdır. Çocukların zekâ gelişimine de yardımcı olur. Gargara şeklinde kullanıldığında ağız ve boğaz hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Çocuklarda sık olarak rastlanan pamukçuk rahatsızlığı için de yaygın olarak kullanılır.

Dut pekmezi enerji bakımından karbonhidratlardan dolayı yoğun enerji içeriğine sahip olan bir pekmez türüdür. Dut pekmezinin hem çocuklarda hem emzirenlerde hem de gebelerde bio yararlılığı fazladır. Pekmezin en önemli özelliği ise, mineral bakımından çok zengin olmasıdır. Demir, magnezyum, çinko gibi birçok minerali yoğun miktarda içerir. Konsantre olması bakımından tıpkı mineralli şuruplar gibi ya da minerali destekler gibi vücuda mineral bakımından ciddi destek vermektedir. Bu nedenle dut pekmezi hem çocuklarda hem gebelerde hem emzirenlerde besin değeri bakımından ve enerji vermesi bakımından olumlu yönde olduğunu için önerilir. Bunun dışında spor yapanlar özellikle spor öncesinde enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Aslında çok doğal yoldan enerji almanın yollarından biri de pekmezdir. Pekmezi su içerisinde açarak içtiğinizde spor öncesinde yoğun bir enerji almanıza sebep olabilir. Aynı zamanda spor esnasında kaybedeceğiniz mineralleri de yerine koymuş olursunuz. Dut pekmezi aynı zamanda birçok hastalıkta da olumlu yönde etki gösterebilen bir pekmez türüdür. Özellikle kansızlık ve demir eksikliği anemisinde veya mide şikâyetlerinde, özellikle ülser gibi mide şikâyetlerinde çok olumlu etkiye sahiptir. Dut pekmezi kalori bakımından 100 gramında 300 kalori yakın bir kalori barındırmaktadır. Günde 2 yemek kaşığı aldığınızda hemen hemen 60 kalori civarında bir kalori alırsınız ve bu da aslında 2 küp şeker kadar bir kalori demektir. Yani çok yüksek ve enerji almadan aslında vücut direnci bakımından imül sisteminizi güçlendiren bir etkiye sahiptir. Bu nedenle yetişkinlerde günde 2 yemek kaşığı, çocuklarda günde 2 tatlı kaşığı kadar dut pekmezi muhakkak önerilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?