Dürüm Çiğ Köfte Kalorisi Diyette Kilo Aldırır mı?

Etsiz Çiğ Köfte Kalorisi Kilo Yapar mı, Diyette Tek Dürüm İle Yenir mi?

Çiğ köfte kalori bakımından çok yüksek bir değere sahip değildir. Aşağıda inceleyelim, ayrıca lavaş dürüm ve çiğ köfte kilo aldırır mı detaylara bakalım;

Porsiyon Etsiz Çiğ Köfte Dürüm Kaç Kalori: 1 porsiyon dürüm olarak 4 köfteli çiğ köftenin kalorisi 280 Kcal. dır.

1 Adet Çiğ Köfte Kalorisi: Tane olarak çiğ köfte içinde 60-65 kalori değeri var.

100 Gram Çiğ Köftenin Besin Değerleri (Veriler Tatlıses Markasına Aittir);

  • Protein : 8,2 gr.
  • Karbonhidrat: 34,3 gr.
  • Yağ: 4,8 gr.
  • Enerji: 228,7 Kcal.

Geçtiğimiz yıllarda çok rağbet görmeye başlayan ve günümüzde çoğunluğun severek tükettiği çiğ köftenin akılları kurcalayan en önemli konusu besin değeri ve kalori miktarı. Çiğ köfte kaç kalori sorusunun cevabı yediğiniz çiğ köftenin çeşidine göre değişmektedir. İçinde gerçek et bulunan çiğ köfte, içerdiği hayvansal yağlar ve proteinler sebebiyle etsiz çiğ köftenin kalori oranı ile kıyaslandığında daha kalorilidir.

Standart boyutlardaki bir adet etsiz çiğ köfte 60 ile 65 arasında değişen bir kalori miktarına sahiptir. Yani 10 adet çiğ köfte yediğiniz zaman ortalama olarak 600 kalori almış olursunuz. Eğer çiğ köfteyi çok seviyorsanız ama kalorisinden ve kilo almaktan korkuyorsanız yanında servis edilen lavaş gibi ekstra karbonhidratları yemeden, çiğ köfteyi bol marul, taze nane, ve ayran eşliğinde tüketirseniz daha sağlıklı bir besin haline getirmiş olursunuz.

Evinizde etsiz çiğ köfte yapıyorsanız, iç malzemesinde salçasını az, baharatını bol tutarak kalorisini daha da düşürebilirsiniz. Ayrıca içinde bulunan bulgur, fazlasıyla lif ve kaliteli karbonhidratlar içerdiği için etsiz çiğ köfte tüketimi diyetisyenler tarafından da önerilmektedir. Dikkat edilmesi gereken tek şey, çiğ köftenin içinde bulunan bulgur belirli bir süre sonra şişkinlik yapmaktadır. İçindeki bulgur şiştikten sonra tüketilen çiğ köfte bazı sindirim sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sebeple çiğ köfteyi hazırlandıktan sonra en kısa sürede tüketmeniz gerekmektedir. Bahsettiğimiz detaylara dikkat edilerek hazırlanan ve tüketilen çiğ köfte kalorisi minimuma indirilmiş sağlıklı bir besin haline gelmektedir.

Çiğ Köfte Kilo Aldırır mı, Yoksa Verdirir mi?

Çiğ köfteyi uygun porsiyon

Çiğ Köfte Kilo Aldırır mı, Yoksa Verdirir mi?

ayıflamak ister misiniz? Çiğ köfteyi her gün bir iki adet olmak üzere düzenli bir şekilde tüketirken aynı zamanda gün içerisinde yediklerinize de dikkat ederseniz kilo vermeniz bile mümkün olabilir. Çiğ köfte içerisinde bulunan isot ve pul biber gibi acı baharatlar metabolizma hızını arttırarak yağ yakımını hızlandırmaktadır. Acı baharatların yanı sıra diğer baharatlar da aynı şekilde enerji veren ve yağ yakan ürünlerdir. Çiğ köfte, bu ürünleri bünyesinde barındırdığı gibi ayrıca bulgur gibi lifli ve bağırsak hareketlerini kolaylaştıran kaliteli bir karbonhidratı da içermektedir. Bu sebeple günlük yaşantınızda yaptığınız diyetin ya da sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli ve dengeli bir şekilde çiğ köfte ile kilo verdirir etkileri vardır.

Çiğ Köfte Diyette Yenir mi, Diyeti Bozar Mı?

İçeriği itibarıyla çiğ köfte çok ağır bir yiyecek değildir. İçine et koyulmadan, etsiz olarak tüketildiği zaman hayvansa

Çiğ Köfte Diyette Yenir mi, Diyeti Bozar Mı?

r sindirimi kolaylaştırmakta, çeşitli baharatlar ve isot metabolizma hızını arttırır. Bu şekilde düşünüldüğünde günde bir iki adet bol yeşillikle birlikte çiğ köfte yerseniz yaptığınız diyete bir zararı olmamaktadır. Önemli olan nokta, çiğ köftenin yanında servis edilen lavaş ve türevi yiyeceklerden uzak durmanızdır. Dediğimiz gibi kalorisi yok denecek kadar az olan marulu sınırsızca tüketmeniz, bunların yanında limon ve taze nane de kullanmanız sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

çiğ köfte kalorisi kilo aldırır mıDiyet yaparken çiğ köfte tüketmek konusunda bir diğer önemli nokta diyetinizin içeriğidir. Günlük almanız gereken protein ve karbonhidrat miktarına göre yemeniz gereken çiğ köfte sayısını belirlemelisiniz. Etsiz çiğ köfte tercih ediyorsanız içinde neredeyse hiç protein olmadığını hesaba katarak vücudunuza yaklaşık 60 kalorilik bir karbonhidrat aldığınızı düşünebilirsiniz.

Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Etsiz çiğ köfte hazırlamak için öncelikle sarımsak, ince kıyılmış soğan, bulgur, biber salçası ve domates salçasını iyice karıştırarak bir harç elde edip üzerine az miktarda sıvı yağ ekleyin. Tuz, isot, pul ve toz biberi de ekleyip kıvamına gelene kadar yaklaşık bir saat yoğurmanız gerekmekte. En son aşamada ince ince kıyılmış maydanozu da ekleyip son bir defa karıştırdıktan sonra küçük parçalara bölerek servise hazır hale getirebilirsiniz. Sunumunu bol marul, taze nane, nar ekşisi ve limon ile yapmanızı tavsiye ederiz.

Kıyılmış çiğ etin ateşte pişirilmek yerine çeşitli baharatlar ve bulgur ile uzun süre yoğurularak kendi kendine pişmesi sağlandıktan sonra küçük parçalara bölünmesine ve marul ile servis edilmesine çiğ köfte denilmektedir. İçinde ayrıca soğan, salça, maydanoz ve isot bulunmaktadır. Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Şanlıurfa iline özgü bir yiyecek olmasına rağmen Şanlıurfa’nın çevre illerinde de farklı yöntemlerle yapılan çiğ köftenin çeşitleri bulunmaktadır. İçine koyulan isot Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen ve bölgenin yemeklerinde çok kullanılan, bu sebeple çiğ köftenin de olmazsa olmaz malzemelerinden olan bir biber türüdür. İsot gibi ana malzemelerden biri olan kıyılmış et, özellikle sinirsiz ve yağsız seçilmelidir. Bulgur ile aynı miktarda kullanıldığı için çiğ köftenin hazırlanma ve tüketme aşamasında sorun çıkmaması adına bu özellikleri sağlaması gerekmektedir.

Çiğ Köftenin Tarihi;

Çiğ köftenin tarihçesi konusunda pek çok hikaye olsa da en çok bilinen hikaye Kral Nemrut zamanında yani yaklaşık olarak milattan önce 2000 yılında yaşandığı rivayet edilen hikayedir. Hikayeyi kısaca anlatacak olursak; Kral Nemrut, tek tanrılı din inancını savunarak otoritesini sarsan Hz. İbrahim’i yakmak için ülkede bulunan bütün odunları toplatmaya başlamıştır. Bu emirden haberi olmayan bir avcı da avladığı geyiği pişirmek için evine döndüğünde odun olmadığını görmüş ve geyiğin arka butunu taş ile döverek sinirsiz bir et elde etmeye çalışmıştır. Sonrasında bu eti bulgur ve baharatlarla harmanlayarak tarihteki ilk çiğ köfte olarak adlandırılabilecek yiyeceği elde etmiştir. Milattan önce 2000 yılında keşfedilen ve günümüze kadar gelerek son yıllarda popülaritesini iyice arttıran çiğköftenin artık etsiz seçeneği de bulunmaktadır. Özellikle çiğ etin oluşturabileceği rahatsızlıklar sebebiyle sağlık bakanlığı tarafından ülkemizde etli çiğ köfte satışına sıcak bakılmamaktadır

Was this article helpful?

Related Articles

1 Comment

  1. berna

    sabah ve akşam lavaşlı çiğ köfte yiyorummm kilo almıyorrr… zayıflatıyorr. süper bi şeyyy

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.