Diyet Yapanların Düşmemesi Gereken Hatalar

Sağlıklı olmak ve zinde görünmek ihtiyacı gibi önemli nedenler insanları diyet yapmaya yönetmektedir. Fakat diyet yapan kişilerin çoğunluğu ne kadar dikkat ne derlerse etsinler istedikleri kiloya bir türlü ulaşamıyorlar. Uzmanlar ise, kilo vermeyi engelleyen alışkanlıklardan kurtulmaya yönelik alınması gereken bazı önlemleri öneriyor.

1- Fazla şeker tüketmemek

Fazla tüketilen şeker kilo almayı tetikleyen en önemli etkendir. Çünkü vücudumuz fazla gelen şekeri yağ hücresi olarak tutmaktadır. Kurabiye ve çikolata yemekten vazgeçseniz ve bunların yerine kuru meyve veya bal yemeye başlasanız bile aldığınız şeker miktarı daha yüksek olabilir. Her ne şekilde olursa olsun şeker maddesi diyet yapan kişiler için kesinlikle tüketilmemesi gereken besin maddelerinin ilk sırasında gelmektedir. Bunu önlemek üzere düzenli olarak şeker kontrolünüzü yaparak diyetiniz ile ilgili kayıt tutun. Geçen her gün için şeker tüketimini azaltmaya çalışın.

2- Hareketsizlik

Haftada bir kaç defa egzersiz yapılmasına rağmen fazla kilo verilemiyorsa, gün içerisinde neler yapıldığına dikkat edilmesi gerekiyor. Yapılan çalışmalar insanların %80’inin tavsiye edilen egzersiz sayısı olan haftada 5 gün ve günlük en az 30 dakika hedefini yakalayamadığı ortaya koyuyor. Hayatın her anına egzersiz katmak gerekiyor. Bunu sağlamak üzere işe bisikletle gitmek, aracınızı varacağınız yerden biraz daha uzağa park etmek, merdiven çıkmak gibi basit önlemler alabilirsiniz. Çünkü metabolizmanın hızlanması için bu tavsiyeler önemlidir.

3- Çiğnemeden yutmak

İnsanların %60’ı 5 dakika içerisinde yemek yiyerek günlük hızlı yaşam temposundan geri kalmamaya çalışıyor. Yapılan araştırmalarda, televizyon izlerken yenen yemeklerde dikkatin başka şeylere odaklanması sebebiyle gıdaların yeterince çiğnenmeden yutulduğu tespit ediliyor. Böylelikle iyi sindirilemeyen besinler iştahı kontrol eden hormonların iyi çalışmamasına sebep oluyor. Besinleri daha uzun ve daha iyi çiğnemek için çaba gösterebilir, arkadaşlarınız ile birlikte yemek yerken herkesten sonra bitirmeyi hedefleyebilirsiniz.

4- Bu besinlere dikkat edilmeli

Diyet yaparken belli başlı besinleri büyük ihtimalle bıraktınız ve bunların yerine daha sağlıklı gıdalar yemeye başladınız. Fakat aşırı miktarda sağlıklı gıda tüketmek de diyetin istenen sonuca ulaşmasını engelleyebiliyor. Bakliyat ve kuruyemiş gibi gıdaların büyük bir bölümü besleyici olmasına rağmen içerdikleri kalori sebebiyle hedeften uzaklaştırabilir. Badem, ceviz ve fındık gibi besinleri ara öğünlerde az miktarda tüketmek suretiyle hem diyetinizi koruyabilir ve hem de vücudunuz için gerekli olan gıda takviyelerini alabilirsiniz.

5- Kalitesiz gece uykusu

Uzmanlara göre diyet yapanların yeterli derecede uyumaları gerektiğinin önemine dikkat çekiyor. Kalitesiz bir gece uykusundan sonra vücudun şeker ve karbonhidrat ihtiyacının arttığı, aşırı yorgun olduğunda ise beynin şeker alımı için uyarı gönderdiği belirtiliyor. Ayrıca uyku, hormonları da düzenlediği için diyet sürecinde başarıyı doğrudan etkiliyor. Daha iyi ve kaliteli uyku için kendinize bir program hazırlayın ve buna sadık kalın. Her gün düzenli olarak aynı saatlerde yatmaya ve aynı saatlerde uyanmaya özen gösterin.

6- Stres

İnsanların yoğun iş hayatı ve günlük yaşamda karşılaştıkları sorunlar nedeniyle stres altında kalmaları da diyet yapanların başarıya ulaşmasını engelleyen başka bir etkendir. Vücudunuz stres altına girdiğinde salgılamış olduğu hormonlar sizi daha fazla şeker tüketmeye sürükleyebilir. Yoga gibi meditasyon yöntemleri ile sakinleştirici etkisi olan faaliyetlerde bulunmaya çalışın. Ayrıca muz yiyerek stres yaşadığınız anlarda kan basıncınızı düzenleyebilirsiniz.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.