Dişlerin Beyazlatılması İçin En Doğru Yöntem

Dişlerin Beyazlatılması

Markette ya da internet sitelerinde satılan ürünler ile dişlerin beyazlatılmaması gerekir. Çünkü bu ürünler diş minesinin çizilmesine ve geri dönüşümü olmayan hasarlara yol açabilir. Diş sağlığının korunması birçok hastalığın oluşmasını engellemektedir. Estetik uygulamaları da hem diş ve diş eti sağlığı, hem de güzel gülüşe imkân vermesi nedeniyle ruh sağlığı açısından da oldukça önem taşımaktadır. Dişlerin beyazlatılması konusunda uzmanların önerileri…

İnsanlar arası yüz yüze iletişimde kişinin en dikkat çeken fiziksel özelliklerinden biri gözler ve bakışlar, diğeri ise dişler ve gülümseme şeklidir. Gülümseme bireyi tanımlayan en önemli fiziksel özelliklerdendir. Çünkü güzel bir gülümseyiş bireyde özgüveni arttırırken hijyen ve sağlığın da bir göstergesi olmaktadır. Cerrahi ve dermatolojik estetik uygulamaları diş sağlığı tamamlanmadan ve gerekli estetik müdahaleler yapılmadan bitirilmemektedir. Fiziksel anlamda yüz ne kadar güzel olursa olsun kişinin diş yapısı sağlıklı ve estetik değilse ön plana çıkan bu durumda sadece dişler olacaktır.

Diş doktoru tarafından yapılan muayenede üst çene ön dişlerin kısa, dik, ya da içeriye doğru veya çapraşık olduğu belirlendiğinde kompozit lamineyt, kron uygulamaları, porselen veneer ya da ortodontik tedaviler ile üst dudağın daha dolgun ve dudak çevresinin daha düzgün olmasının kalıcı olarak sağlanması mümkündür. Konuşurken üst dişlerin görünmesi ise kişiyi daha yaşlı göstermektedir. Dudaklar hafif şekilde yaralandığını da ya da konuşurken ön dişlerin belirli oranlarda görülmesi gerekmektedir. Konuşurken üst dişlerden ziyade alt dişlerin görünmesi ise kişinin yüzünde bir mutsuzluk ifadesinin ortaya çıkmasına neden olur ve olduğundan daha yaşlı bir görünüme yol açar. Diş ve diş eti üzerinde yapılan tedavilerde dişler çenede tekrar konumlandırılabilmektedir. Dişler uygun yerlere yerleştirilerek ve büyütme veya küçültme yapılmak suretiyle yüz yapısına uygun bir gülümseme kazandırılabilmektedir.

Diş yapılarında herhangi bir bozukluk ya da genetik faktörler etkili olmadığı sürece genç kişilerin dişleri genellikle beyaz renktedir. Yaşlanma, sigara, diş minelerinin çizilmesi, aşındırıcı ve koyu renkli içeceklerin aşırı tüketimi sebebiyle dişler yıllar içerisinde daha koyu bir renge dönüşür. Dişlerin beyazlatılması işlemi diş hekimleri tarafından kimyasal maddelerle ya da dişlerin yüzeyinde minimal veya hiç aşındırma yapılmadan uygulanan takma tırnak gibi yapışan ince porselen yüzeyler ile sağlanmaktadır. Kesinlikle markette ya da internet sitelerinde satılan ürünler ile dişler beyazlatılmamalıdır. Çünkü bu tür ürünler mine yüzeyini çizerek geri dönüşümün olmayacak hasarlara yol açabilir.

Was this article helpful?

Related Articles

2 Comments

  1. Eymen Topbaş

    Diş beyazlatma hizmeti için kimyasal temizlik değil doğal diş beyazlatma, parlatma yöntemleri önermenizi istiyorum. Örneğin limon ve karbonat karışımı ile başarı elde etmek mümkün mü? öğrenmek istiyorum yada başka alternatifleri varsa nedir?

    1. paramedikal

      Düzenli diş fırçalama yanında diş ipi ve karbonat ile belli sürelerde dişlerin ovulması elbette diş parlaklığı ve diş eti sağlığı açısından önemli yöntemler.

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.