Diş Sağlığı İçin Hangi Yiyecek Ve İçeceklerden Uzak Durmalıyız?

Diş sağlığı günlük yaşantınızda kendinizi ne kadar iyi hissettiğiniz ile yakından ilişkilidir. Dişlerde ve diş etlerinde meydana gelen en küçük bir sorun hem bünyenin zayıflamasına ve şimdi keyfin bozulmasına neden olabilir. Bazı diş sorunları kalıtsal olsa da dış etkenlerin de diş sağlığı üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulmalıdır.

Uzmanlar sağlıklı dişlere sahip olmak için uzak durulması gereken yiyecek ve içecekleri şu şekilde hatırlatıyor:

Kuru Meyveler

Kuru meyveler bol miktarda karbonhidrat içerir. Yapışkanlık özelliğinden dolayı ağız içerisinde daha uzun süre kalır ve dişlerinizi yeterli fırçalamadığınız sürece ağızda kalmaya devam eder.

Kola

İçeriğinde bulunan sitrik asit, fosforik asit ve şeker nedeniyle dişler için en zararlı içeceklerden biri de koladır.

Buz

Dil üzerindeki yaraları iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinen buzu çiğnemek ise diş minesinde çatlaklar oluşturur ve bu diş sağlığı için en tehlikeli durumlardan biridir.

Beyaz Ekmek

Son yıllarda beyaz ekmek tüketimi zararlarının anlaşılmasından sonra oldukça azalsa da tamamen hayatımızdan çıkaramıyoruz. Ancak beyaz ekmekte bulunan şeker, ağız içinde bakteri oluşumuna sebep olur. Bu nedenle beyaz ekmek de diş sağlığını tehdit eder.

Turunçgiller

İçeriğinde asit yer alan her besin diş minesi için zararlıdır. Her ne kadar içerdikleri C vitamini ve besin değerleri açısından yararlı olsalar da sağlıklı ve sağlam dişler için bu tür besinlerin tüketimini azaltmakta fayda vardır.

Alkol

Alkol tüketimi esnasında ve sonrasında meydana gelen ağız kuruluğu ağız ve diş sağlığı açısından son derece zararlıdır. Özellikle viski, tekila ve şarap gibi sert içkiler bunda daha etkili olmaktadır. Alkol tüketimi esnasında beraberinde mutlaka eşit miktarda su tüketmek dişleriniz ve ağız sağlığınız için iyi gelecektir.

Bu yazıda belirtilen besinlerin ve içeceklerin tüketimine dikkat etmenin yanında günde 3 kez dişleri fırçalamak, gün içerisinde bol miktarda su tüketmek, tuzlu suyla gargara yapmak ağız ve diş sağlığının korunmasına, dişlerin sağlıklı görünmesine oldukça faydalı olacak yöntemlerdir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.