Diş ipi kullanımı nasıl olmalıdır

Diş ipi kullanımı ve diş ipi kullanımının faydaları

Diş bakımı ve diş parlaklığını koruma yanında diş sağlığı ve diş eti sağlığı için vazgeçilmez yöntemler arasında diş ipi kullanımı vardır. Diş bakımı ve ağız hijyeni açısından diş ipi ile dişler arasında kalabilecek artıkların temizliği diş sağlığı için artık temel bir bakım yöntemidir. Elbette bu bakım da her iyi şey gibi abartılmamalıdır. Yapılacak olan temizlik dişler arasında oluşan film tabakasını ortadan kaldırmak için gereklidir. Diş arasında çoğalan bazı zararlı mikro organizmalar dişler arasında kalan gıda artıklarını özellikle şeker ve türevlerini parçalayarak asit teşkili ile dişlerin zarar görmesi ve diş eti sağlığının bozulmasına neden olur. Bu diş eti arasında oluşan artıkları zaman içinde diş taşına  yani tartar oluşumuna ve temizlenmesi daha zor hal alacak bir forma dönüşebilir. Bu durumda diş taşı temizliği gerekecektir. Diş taşının en önemli problemi diş eti hastalıklarına zemin oluşturarak kalıcı diş kaybına kadar gidecek bir sürecin başlangıcı olmasıdır.

Diş arasında kalan gıda artıklarının doğal ve sağlıklı temizliği, diş ipi ile yapılmalıdır. Ancak yapılan anket çalışmaları diş arasında rahatsızlık veren bir gıda artığı kaldığında insanların sıklıkla

  • tırnaklarını
  • katlanmış kağıt parçalarını
  • çatal veya bıçak ucunu
  • vida, çivi ucu
  • saç teli

gibi acayip şeyleri kullandığını göstermiştir.

Bu cisimlerin bizatihi dişe zarar vermeleri çok kuvvetle muhtemeldir. Diş arasında kalmış artıkların temizliği için günün belli bir saati yada yemek sonralarında düzenli bir alışkanlık edinilmesi şarttır. Çocuklar da bu alışkanlığın küçük yaşlardan kazandırılması ve düzenli olarak diş arasında kalabilecek gıda artıklarına yönelik bir temizlik 12 yaşına gelene kadar pek mümkün olmayacaktır. Bunun sebebi çocuklarda el becerilerinin bu tip kombine işleri yapabilmeleri için bir zaman ihtiyaç duyması ve çocukların süt dişlerinin geniş aralıklı olması nedeni ile yapılacak düzenli fırçalama ile diş arasında kalacak artıklara yönelik temizliğinde sağlanabilmesidir. Diş ipi ile yapılacak temizliğin ağrısız ve kansız olması gerektiği akılda tutulmalıdır eğer ağrılı ve kanlı bir diş ipi kullanımı alışkanlığınız varsa bir şeyi yanlış yapıyorsunuzdur.

Uygun uzunlukta kesilen diş ipi iki el arasında, orta parmaklarda sabit ve gergin olarak hazırlanır ve bu gergin diş ipi ile önde kolayca ulaşılacak dişlerin arası temizlenir. Ayrıca baş parmaklar ile sabitlenen diş ipi daha geride yerleşik azı dişleri arasında yer alan gıda artıklarına ulaşmak açısından kolaylık sağlar. Diş ipi ile diş etlerine zarar verecek şekilde sert hareketler yapmadan yukarı ve aşağı hareketler ile sıkıştıkları yerden gıda artıkları temizlenir. Bu hareketleri bütün diş aralıklarında uygulayarak diş arası temizlenir. Beklenmeyene ve sürekli kanama diş eti şişmesi olursa diş hekiminize danışmanız önerilir.

Kaynak

 

Kullanımı bu kadar faydalı olan diş ipi ne kadar diye bir soru aklınıza gelecek olursa sizin için diş ipi fiyatları araştırdık ve farklı firmaların, farklı kullanım özellikleri olan diş ipi fiyatları 30-45 gün arası kullanılabilecek diş ipi kutularının en bilinen marka olarak Oral B diş ipi fiyatı 8-10 TL arasında olduğunu güncel piyasa araştırması ile tespit ettik..

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.