Diş eti çekilmesi neden olur ne iyi gelir ?

Diş eti çekilmesi neden olur ?

Sorusuna cevap arıyorsanız veya dişeti hastalığınız olduğu diş hekimi veya başvurduğunuz diş hastanesi tarafından size söylenmişse diş eti hastalığının ne demek olduğunu öğrenmek hakkınız. Ülkemizde ve dünyada oldukça sık olan diş eti hastalığı en basitinden diş eti iltihabı (jinjivit) veya diş eti çekilmesi ile birlikte dişlerin yumuşak doku desteğini kaybettiği ve kaçınılmaz son olan dişlerin kaybı ile sonuçlanabilecek bir durumdur. Diş eti çekilmesi durmuş, yavaşlamış veya daha da kötüye gidebilecek bir süreçtir ama doğrudan dişlerinin ne kadar iyi bakıldığı ile ilişkilidir. Diş eti ağrısına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız detaylı önerilerimizi ve diş eti bakımınızı öncelikli yapmalısınız.

Diş eti neden şişer ?

Ağzımız belli bir floraya sahiptir yani ağzımızın içi bakteriler ile doludur. Ağız içinde yer alan müköz ve seröz özellikteki tükürük, gıda artıkları ve bu bakteri florası dişlerin üzerinde görünmeyen bir plak tabakası oluştrur. Bu plak tabakası diş fırçalama ve düzenli diş temizliği ile dişlerden uzaklaştırılır. Fakat düzenli diş temizliği yapılmayan dişlerde biriken plak tabakası tartar olarak adlandırılan diş taşlarına dönüştüğünde artık temizliği diş hekimleri tarafından yapılabilir. Diş hastanesi veya diş poliklinikleri bu amaçla hizmet verirler. Tek başına bakımsız dişlerin varlığına eşlik eden diş taşları ve diş eti hastalıkları ağızda kalıcı ağız kokusu oluşturabilir ve sıklıkla hasta ağzında ki bu kötü koku nedeniyle farklı sağlık kurumlarında muayene olur. Ancak diş eti hastalığı, diş eti şişmesi, dişeti ağrısı, sızlaması ve en önemlisi diş eti kanaması ile esas itibarıyla diş eti çekilmesi kendini ortaya koyar.

 

Diş eti kanaması diş eti iltihabının ve eşlik eden diş eti çekilmesinin bir önemli bulgusudur.

Uzun süre devam eden diş plağı ve tartar oluşumu bakterilerin diş eti altında meydana getireceği iltihabı derinleştirecektir. Jinjivit ile diş eti şişer, ağrılı ve kanamalı olur. Jinjivit oluştuğunda düzenli yapılan diş bakımı ile geri dönüşü hızlı olacaktır. Jinjivit diş eti iltihaplanması tedavi edilmezse dişlerin etrafında bazı kör noktalarda infeksiyon kaynağı olan kör noktalar oluşur. Vücudun bağışıklık sistemi bu infeksiyonu sınırlamak için uğraşırken dişe destek olan kemik etrafında bakteriyel toksinler ve bağışıklık sistemi salgılarının kemikte yavaş yavaş hasarlanmaya neden olması süreci ağırlaştırır. Ve böylelikle kemik, diş çevresinde ki bağ dokusu ve diş çevresinde ki ligamanlar zarar görür ve diş kaybedilir. Bütün bu tip diş eti iltihabı ve devam ede gelen diş eti çekilmesi gibi sorunlarla uğraşan diş hekimliği bölümü periodontoloji bölümüdür.

Diş taşı temizliği periodontoloji için önemli bir tedavi yöntemidir.

Sigara kullanımı diş eti çekilmesine neden olan önemli bir etkendir.

Kadınlarda hormonal değişiklikler diş etlerini hassas hale getirebilir ve diş eti hastalıklarını kolaylaştırır.

Şeker hastalığı,AIDS, kanser tedavisi, radyoterapi gibi bazı durumlarda  infeksiyonlara ve diş eti hastalıklarına zemin oluşturur.

Bazı ilaçların diş eti hassasiyeti ve diş eti şişmesine yol açması da diş eti hastalıklarını kolaylaştırır.

Bazı hastaların genetik olar diş eti çekilmesi meyilli oldukları hatta 30-40 yaşlarına kadar hiçbir diş eti hassasiyet şikayeti olmayan hastalarda bu yaşlara geldiklerinde hastalık belirtisi göstermesi de bir diğer ilginç detaydır.

Diş eti hastalığım olduğunu doktora gitmeden nasıl anlarım ?

Diş eti hastalığının belirtileri

 • Geçmeyen kötü ağız kokusu
 • Şiş ve kızarık diş etleri
 • hassas ve kanamaya eğilimli diş eti
 • Çiğneme esnasında ağrı
 • Dişlerin gevşekliği
 • Diş hassasiyeti
 • Dişlerin olduğundan daha uzun görünmesi

Bu belirtilerden herhangi birinin sebat etmesi diş hekimine başvurmanız için bir alarmdır.

Diş eti çekilmesi tedavisi

Diş eti hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Diş eti tedavisinin temel amacı infeksiyonun kontrol edilmesidir. Uygulanacak tedavinin başarılı olması için dişlerin düzenli bakımı ile birlikte sigara kullanımı gibi alışkanlıkların terkedilmesi gerekmektedir.

Derin Temizlik 

Diş etleri ile diş arasına yerleşmiş olan kalıcı plaklar, tartar ve diş taşları derin diş temizliği ile periodontist veya diş hekimleri tarafından ortamdan uzaklaştırılır. Bu yapıların diş zemininden temizlenmesi ile mikropların yerleşerek önemli tahribata sebep oldukları bir ortam temizlenmiş olur.Bu temizlik ile dişleirn daha az kanması ve diş eti şişmesi gibi belirtiler azalır.

İlaç Tedavisi

Jinjivit ve diş eti çekilmesi periodontit gibi durumlarda çeşitli antibiyotikler, ağız dezenfektanları ve farklı antibiyotik veya anti inflamatuvar içeren diş eti masajı ile uygulanabilen jeller kullanılır.

Cerrahi Tedavi

Çeşitli cerrahi yöntemler ile iltihaplı dişetlerinin cerrahi olarak temizlenmesi ile infeksiyon ortamdan temizlenmeye çalışılır. Periodontit ile kayba uğrayan kemik dokuya yönelik destek tedavisi uygulanabilir bu amaçla kemik elemanları kullanılır.

Diş eti neden ağrır ?

Diş eti değil genellikle diş eti çekilmesi olduktan sonra dişlerin etrafında sinir uçlarının açığa çıkması ile soğuk ve sıcak intoleransı şeklinde bir diş hassasiyeti meydana gelir. Bu durum diş eti çekilmesi düzelene kadar dönem dönem artarak hastaya rahatsızlık verir.

diş eti çekilmesi

Diş eti nasıl  güçlendirilir ?

Dişlerimi ve diş etlerini nasıl sağlıklı tutabilirim?

 • Günde iki defa dişlerinizi düzenli fırçalayın
 • Diş zemininde gözle görülmeyen ve diş eti hastalıklarına sebep olan plak teşekkülünü düzenli diş bakım gargarası, diş ipi ile temizleyin
 • Diş ve diş eti bakımı için düzenli diş hekimine başvurun
 • Sağlıklı diş eti için sigarayı bırakın.

Diş eti hastalığı ağız dışında sistemik başka hastalıklara neden olur mu?

Yapılan bazı bilimsel çalışmalar dişeti hastalıkları olan kişilerde kalp hastalığı gelişme ve kan şekeri regülasyon sorunu daha sık görüldüğünü göstermiş. Bazı bilimsel veriler diş eti hastalığı olan kadınları erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riski olduğunu göstermiştir. Fakat bu insidansların diş eti hastalıkları ile doğrudan ilişkisi bulunamamıştır. Diş eti hastalığına neden olan bir etkenin bu eş zamanlı durumlara ortak bir neden olduğu düşünülmekte fakat kon ile ilgili yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Fakat bilinen bir gerçek vardır ki diş eti çekilmesi ve diş eti hastalıkları ile uygun şekilde yapılan tedavi dişlerinizi kurtarır çünkü diş eti hastalıkları erişkinlerde tek başına önemli bir diş kaybı nedenidir.

 

 

 

 

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.