Diş eti çekilmesi ne iyi gelir

Diş eti çekilmesi

Diş eti çekilmesi veya diş eti hastalıkları genellikle jinjivit ve periodontit başlıkları altında incelenir ve ağız içinde ve diş kökleri etrafını saran diş etinin iltihabı ve akabinde diş çürümesi veya doğrudan dişin kökü etrafındaki destek görevi gören diş eti çekilmesi ile diş sağlamlığında  zayıflama ile birlikte dişin kaybı ile sonuçlanır.

Sağlıklı bir gülüş sağlıklı dişler ve sağlıklı diş eti ile mümkündür.

Jinjivit periodontit formuna tedavi edilmediği durumlarda dönüşür ve hastalık ağırlaşmış olur. Her jinjivit periodontit ve diş kaybı ile sonuçlanmaz ancak bu risk daima vardır. Diş eti iltihaplanması olarak da isimlendirilen jinjivit kabarık ve diş fırçalaması ile kolay kanayan diş etleri olarak sıklıkla gözlenir. Diş eti hassastır ancak diş kökleri sağlamdır ve her hangi sallanma veya zayıflık belirtisi yoktur. Kemikte geri dönüşü olmayan bir kayıp erozyon yoktur. Diş eti iltihaplanması periodontit haline dönüştüğünde diş kökünü saran kemik kökten ayrılmış ve diş etleri tamamen kök çevresini açığa çıkaracak şekilde sıyrılmıştır. Kemik diş kökünden ayrılınca bu oluşan ölü boşluklara doku artıkları ve iltihap dolar ve diş kökünden iltihap ağız içine boşalır. Vücudu bu iltihap ile mücadele etmeye çalışır diş eti boyunca iltihap yayılır. Bakterilerin ürettiği toksinler ve savunma hücrelerinin salgıladığı enzim ve koruyucu antikorlar doku etrafında kimyasal bir etkileşim ve akabinde kemik de zayıflamaya neden olur. Bu  iltihaplı diş eti altında yer alan cepcikler derinleşerek kemiğe kadar uzanır.  Bu oluştuktan sonra artık diş eti dişlere destek görevini yitirir ve diş kökü kuvvetini kaybeder ve diş kaybedilir.

Erişkinlerde en sık diş kaybının sebebi diş eti çekilmesi ve akabinde meydana gelen diş kökü zayıflamasına yol açan periodontit hastalığıdır. Bu konu periodontoloji bölümünün ilgi alanındadır. Diş plağı en önemli diş eti hassasiyeti ve diş eti çekilmesi nedenidir.

 Diş eti hastalıkları ve diş eti çekilmesi nedenleri farklılık gösterir, aynı zamanda diş eti ağrısı ve diş eti şişmesi kişiye göre veya kişinin belli dönemlerine göre de farklılık göstermektedir. Bunları sınıflandırmak gerekirse :

 • Gebelik, ergenlik dönemi, menapoz ve adet dönemlerinde kadınlarda diş eti ağrısı, diş eti hassasiyeti ve diş eti şişmesi jinjivit gelişme ihtimali artar ve kolaylaşır.
 • Kronik bazı hastalıklar özellikle kanser ve bağışıklık sisteminin düşkünleştiği durumlarda diş eti hassasiyetleri artış gösterir.
 • Şeker hastalığı ve kan şeker düzeyinin kontrolsüz kaldığı hastalarda özellikle diş eti iltihapları, çürükler ve periodontit riski artacaktır.

 • Diş eti ve diş sağlığı açısından tükürük kritik öneme sahiptir tükürük salgısını azaltan ilaçlar özellikle bazı epilepsi ilaçları bu şekilde diş eti ağrısı ve diş eti hassasiyetini arttırır.
 • Diş eti şişmesine kullanımları ile sebep olan ilaçlarda vardır en bilineni bir kalp ilacı olan Adalat hapıdır.
 • Sigara ve alkol kullanımı diş eti sağlığını bozar. Eşlik eden durumlarda  ağız hijyeni bozuksa önce ağız kokusu ve takiben kronik diş eti çekilmesi ve sonuçta periodontit ile dişlerin kaybı söz konusudur.
 • Bozuk ağız hijyeni yanlış diş fırçalama alışkanlıkları da diş eti çekilmesi ve takiben diş eti ağrısı, diş eti kanaması ve diş eti şişmesi ile kendini gösterir.

Diş eti hastalıkları farklı belirtiler ve şikayetler ile kendini gösterir.

Diş eti neden şişer ?

Diş eti neden ağrır ?

Diş eti neden kaşınır ?

Diş eti hastalıkları sıklıkla ağrısız bir süreçte başlar ve sinsi olarak ilerler. Diş eti, hastalığının ilerlediği durumlarda dahi diş eti ağrısı çok tipik değildir. Bu demek değildir ki diş eti hastalıkları belirti vermeksizin kendini gösterir. Bu doğru değildir ve diş eti hastalıkları da evre evre farklı bulgu ve belirtiler verecektir. Her diş eti hastalık formu değişik semptom verir. Örneğin:

 • Diş fırçalaması esnasında ve sonrasında diş eti kanaması
 • Kızarık ve hassas diş eti şişmesi
 • Ağız kokusu
 • Ağızda kötü tad
 • Diş eti çekilmesi
 • Diş eti ve diş arasında derin cepler
 • Dişlerin köklerinde gevşeme ile dişlerin sallanması ve
 • Kolayca diş dizilimi ve pozisyonlarında düzensizlik

 

Diş eti çekilmesi tedavisi

Periodontoloji temel olarak diş eti sağlığı ve diş eti hastalıkları ile ilgilenen diş hekimliği bölümüdür. Periodontoloji ihtisası yapan diş hekimi diş eti kanaması, diş eti şişmesi, diş eti hassasiyeti ve diş eti içinde yerleşik iltihap odacıklarını tek tek kontrol eder. Diş eti altında yerleşik iltihaplı odacıklar ve kesecikler ne kadar derine gidiyorsa o kadar hastalık ilerlemiş kabul edilir. Dişlerin sallanması ve diş düzeni ve dengesinin bozukluğu da muayenede kontrol edilir.

Diş eti tedavisi nasıl yapılır ?

Diş eti tedavisi hastalığın düzeyine göre özellik arz eder. Cerrahi dışı tedavilerin başında bakteriyel infeksiyonların kontrol altına alınması esastır. Jinjivit geri dönüşü olan bir durumdur ve diş plakları ve diş taşı temizliği ile erken seviyede düzelme sağlanır. Yılda iki sefer en az diş taşı temizliği yapılarak plak formasyonu önlenir ve jinjivit düzelir. Düzenli diş fırçalama, ara yüz fırçası kullanımı bilinçli diş ipi kullanımı ile plak oluşumu geciktirilir. Diş taşı oluşumu azalır ve gerektiğinde diş taşı temizliği yapılması ile jinjivit gibi durumlar hızla düzelir.

Diş eti çekilmesine ne iyi gelir ?

Diş eti nasıl güçlendirilir ?

Hayat tarzına ait alınması gereken tedbirlerin başında alkol ve sigara bırakılması ile diş eti hastalıklarında ve ağız kokusu düzelmesi, ağız hijyeni düzelmesi çabuklaşacaktır. Sigara kullananlar da 7 kat daha fazla diş eti hastalıkları gözlenir. Stres diş eti hastalıklarına ortam hazırlar stresli kişilerde diş eti hassasiyeti sık görülür. Düzenli diyet alışkanlıkları E vit ve C vit diş eti sağlığı  açısından önemi aşikardır. Bunları düzenli olarak yeşil sebzeler ve turunçgiller ile temini esastır. Yapılan çalışmalar her ne yapılırsa yapılsın toplumlar %30 genetik olarak dişe ti hastalıklarına yatkınlık gösteren bir kesim olduğunu göstermiştir. Ailesinde diş eti hastalığı olan bireylerde 6 kat daha yüksek risk ile periodontal diş eti hastalık oluşum riski mevcuttur.

 

kaynak

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.