Diş ağrısına ne iyi gelir Diş ağrısına çözüm

Evde diş ağrısına çözüm  ne olabilir ?

Diş ağrısı veya daha az bilinen diş eti ağrısına ne iyi gelir ?

Diş ağrısı oldukça ızdıraplı bir durumdur. Dişim ağrıyor diyen herkes mutlaka diş ağrısına çözüm arayacaktır. Haliyle diş ağrısı için oldukça farklı evde çözüm yöntemleri mevcuttur. Diş ağrısı sebepleri farklılık gösterir ancak en sık diş çürükleri diş ağrısına yol açarken aynı zamanda diş eti hastalıkları diş eti ağrısı yapar ve diş eti çekilmesi ile hem diş eti ağrısı hemde kökleri açığa çıkan dişlerin şiddetli diş ağrısı oluşur. Diş eti ağrısına çözüm ararken aynı esnada diş ağrısına da dolaylı olarak çözüm bulunmuş olacaktır. Pek çok diş kökü ve diş iltihabı hastalarının diş eti çekilmesi şikayetleri mevcuttur.

Diş eti, dişleri fiziksel ve kimyasal etkilerden koruyan, kuvvetle altta ki çene kemiğine sağlıklı tutunmalarını sağlayan destek dokulardır. Günlük hayatta soğuktan ve sıcaktan diş eti etkilenir ancak bu etkileri alttaki diş dokusuna en az oranda yansıtır. Fakat sıcak, soğuk, farklı etkenler özellikle sigara, alkol kullanımı diş eti hasarına ve dolaylı olarak diş eti iltihaplanması ile diş eti çekilmesine, diş eti ağrısına neden olur. Diş ağrısı için yapılması gereken en önemli tedbir diş eti sağlığının azami düzeyde sağlanmasıdır.  Diş eti sağlığı ile periodontoloji bilimi ilgilenmektedir. Küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığının doğru olarak kazanılması ile diş eti doğru fırçalama ile sürekli sağlığını koruyacaktır. Yoksa yanlış sertlikte fırçaların kullanımı ve yanlış teknikle fırçalama yapılması ile diş eti hasarı oluşması kaçınılmazdır. Diş ağrısı için öncelikle doğru fırça ile düzenli diş bakımı yapılması elzemdir.

 

Diş ağrısına ne iyi gelir ?

Diş ağrısını ne geçirir ?

Diş eti ağrısına ne iyi gelir, dis agrisina ne iyi gelir, denilince bir çırpıda aklımıza gelen belli başlı evde çözüm olabilecek öneriler nelerdir.

  • Tuzlu su ile evde hazırlanacak basit bir gargara ile doğal bir dezenfektan olarak diş eti ağrısına ve dolayısıyla diş ağrısına çözüm bulmak ilk etapta mümkündür. Tuzlu su gargarası ile diş eti iltihaplanması ve diş çürüklerine bağlı apse, iltihap başlangıçları düzelecektir.
  • Oksijenli su, dilüye ederek gargara amaçlı kullanılır. Oksijenli su diş eti iltihabı ile diş eti ile diş kökü arasında gıda artıklarından  plaka teşkilini azaltır. Kanayan ve hassas diş eti durumunda %3 oranında hazırlanan oksijenli su ile ağız içi düzenli bakımı yapılır. Bu gargara yutulmamalıdır.
  • Soğuk kompres veya buz paketleri ile diş ağrısı ve diş eti iltihapları kısmen düzelir. Ağrı geçebilir.
  • Hassas diş ve diş ağrısına iyi gelen bir diğer bitkisel çözüm nane yapraklarını  çiğnemek ve ağrıyan diş bölgesinde bir müddet tutarak teması sağlamaktır.
  • Sarımsak ağrı kesici etkisi bilinen bir bitkisel çözüm olup sarımsak zararlı mikropları öldürücü etkisi ve ağrı kesici özelliği ile ezilmiş bir diş sarımsak ağrıyan diş bölgesine masaj yaparak diş ağrısına çözüm bulunabilir.
  • Vanilya ekstresi antioksidan etkisi ve içeriğinde ki alkol nedeni ile çiğnendiğinde diş ağrısını anında geçirir.

  • Karanfil taneleri bilinen en iyi diş ağrısı ne iyi gelir sorusunun cevabıdır. Herkes dişim ağrıyor diyen bir arkadaşına bir iki tane karanfil çiğnemesini mutlaka önermiştir. Karanfil tanesi içinde bulunan etkin maddeler karanfil yağı içinde daha yoğundur. Doğal antiseptik ve anti inflamatuvar, analjezik etkiye sahip olan karanfil yağını bir pamuğa damlatıp diş ağrısı bulunan yerlere masaj ile uygulanması fayda verir.
  • Buğday çimi, yoğun olarak klorofil içerir ve antioksidan ve antiseptik etkisi ile çiğnendiğinde diş ağrısına iyi gelir.
  • Kekik ve kekik yağı ile diş ağrısı ve diş eti ağrısına çözüm olabilir. Antibiyotik etkisi ve anti inflamatuvar etkisi ile masaj ile veya birkaç damla kekik yağı ile hazırlanan gargara ile ağız içinin bakımı yapılır.

20 lik diş ağrısı en sık problem yapan diş ağrısı sebeplerindendir. 20 lik diş ağrısına çözüm yukarıda sıraladığımız evde bazı tedbirler ile çözüme kavuşturulmaya çalışılabilir. Ancak genellikle 20 lik diş çekimi ile kalıcı olarak tedavisi sağlanır.

Diş ağrısını ne keser 

Eğer şiddetli bir diş ağrısı çekiyor iseniz veya basit ağrı kesiciler ile diş ağrısı geçmiyor ise diş hekimine başvurmak sıklıkla gerekir. Diş ağrısı ile birlikte diş eti şişmesi, yanakta veya boyunda ağrı ile birlikte ağrılı şişlik, diş kökünden iltihap boşalması durumunda muhakkak acil olarak diş hekimine başvurmak gerekir.

 

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.