Diş Çürükleri Kansere Yol Açabilir

Genellikle geçiştirilerek önemsemeyen ve tedavisi yapılmayan diş çürükleri kalp damar hastalıklarına, fokal enfeksiyon risklerine, karaciğer ve böbrek sorunlarına, mide hastalıklarına ve hatta kanser hastalıklarına bile neden olabilir.

Türkiye’de diş ve diş eti hastalıkları en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Ülkemizdeki her 10 kişiden 9’unda diş eti hastalığı mevcut olduğu ortaya konulmuştur. İhmal edilerek tedavisi yapılmayan diş ve diş eti hastalıklarının yol açtığı sorunları önlemek için düzenli şekilde ağız ve diş temizliğinin, 6 ayda bir diş hekimi kontrolünün yapılması gerekmektedir. Erken teşhis ve tedavi tüm hastalıklarda olduğu gibi diş ve diş eti hastalıklarında da oldukça önemlidir.

Yapılan araştırmalarda Türkiye’de kişilerin 2 yılda bir diş hekimine gittiğini ve dünya ortalaması ise 1 yıl içerisinde 5 kez diş hekimine gidildiğini gösteriyor. Türkiye’de genellikle muayene olmak amacıyla değil, son ana gelinceye kadar beklenildiği için artık diş hekimine gitmeye mecbur kalınmaktadır. Hâlbuki ağız ve diş bakımının düzenli şekilde yapılması ve 6 ayda bir diş hekimi muayenesinden geçilerek koruyucu ve önleyici tedavilerin uygulanması sayesinde sorunlar anında çözülebilir ve ileride oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçilebilir.

Çürük dişleri ihmal etmemek gerekir

Ağız ve diş hastalıkları kişide psikolojik ve sosyolojik etkiler de yaratmaktadır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak diş kayıpları yaşayan kişiler sosyal hayata uyum sağlamada çoğunlukla sorun yaşamaktadır. Yapılan araştırmalarda bireyin hangi yaşta olursa olsun estetik görünümün özgüvene yansıdığı, dişsizlik sorunu yaşayan kişilerin kendilerini daha ileri yaşlarda hissettikleri, konuşma esnasında tam olarak söylenemeyen kelimeler için anlaşılamamak sorunu yaşandığı ortaya konulmuştur.

İhmal edilen ve gerektiği gibi önemsenmeyen ağız ve diş sağlığı sorunları maddi olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Son ana gelinceye kadar beklenen ve çekilmesi gereken bir diş; daha sonra maddi olarak büyük zarar getirecektir. Zamanında tedavisi yapılmayıp ihmal edilen sağlık sorunlarının ekonomik boyutuna bakıldığında, örnek olarak dolgu yapılmayan her çürük diş için kanal tedavisi gerekecektir. Kanal tedavisi ise dolgu maliyetinin 4 katı kadar olmaktadır. Aynı şekilde çürük dişin çekilmesi gerektiğinde yerine diş konulması, kaplama yapılması yine dolgu maliyetinin 10 katı kadar bir maliyet olarak karşımıza çıkmaktadır. İmplant yapıldığı takdirde dolgu maliyetinin 23 katı kadar maliyet çıkacaktır. Kısacası ihmal edilen ve önemsenmeyen her çürük diş zamanla geçmeyip maddi ve manevi olarak büyük zarar vermektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?