Dişlerinizdeki kahve lekelerinden kurtulma : Diş Beyazlatma

Dişlerde yer eden kötü kahve lekelerinin kolay çözümü nedir ?

Karbonatla diş beyazlatma 

Dişlerinizin lekeli ve bakımsız görünüşünden rahatsızsınız ancak buna sebep olan başlıca etken kahve tiryakiliğiniz ise ve siz de kahveden vazgeçemiyorsanız doğru yerdesiniz. Kahve içmeyi bırakmadan dişlerinizde kahveye bağlı oluşan lekelerle mücadele etmeniz mümkün. Hem birkaç basit tedbirle dişleriniz ışıl ışıl kalacak ve mis gibi kokan espressonuzu da feda etmeyeceksiniz. Öncelikle her kahve içiminden sonra güzelce diş fırçalamak ve ağız gargarası ile temizlik yapmak ağızda kalacak olan kahve artıklarını temizlemek için elzemdir. Abartılı temizlik burada önemlidir ancak diş etlerini tahriş  edecek kadar da abartılı bir temizlik yapılması önerilmez.

Kahve içinde yer alan taninler diş minesinde kalıcı boyanmaya sebep olan maddelerdir.

Pırıl pırıl dişler için karbonatlı gargara bir zaman değil her zaman.

Bu maddelerin her kahve içiminden sonra ağzın bolca yıkanması ile en az konsantrasyonda tutulması ile boyanma da en az seviyede kalacaktır. Ayrıca yapacağınız ağız bakım gargarası içine koyacağınız 1 çay kaşığı karbonat ile ağız içinde asit ortamı kırarak taninler, benzeri etkiye neden olacak gıda bakiyeleri ile diş eti arasında iltihaba neden olan mikroplar en aza indirilerek diş minesinde renk bozulması asgari düzeye düşer. Kahvenin kendi başına ağız asit seviyesini yükselten etkisi nedeni ile ağız içinde ki asit ortamda üreyebilen ve kendileri de asit üreterek diş minesini zararlandıran bakterilerin kısır döngüsünü karbonatla yapılan gargara azaltacaktır. Karbonatlı gargara yanında parmağınızın üzerine yerleştireceğiniz az miktarda karbonat ile dişlerinizi ovalayarak hem mekanik temizlik hem de oldukça etkin bir diş beyazlatma etkisini 5 dk içinde elde edecek ve bu alışkanlığınızı kalıcı diş beyazlatma amacı ile düzenli olarak 7 gün uyguladığınızda pırıl pırıl bir dişe çok kolay kavuşabileceksiniz.

diş beyazlatma
Kahve tiryakiliğinden vazgeçmeden diş beyazlatma mümkün

Dişlerinizde kahvenin etkisini en aza indirmek için gün içinde kahve tüketimlerinden sonra ağız içi temizliği yapmak yanında gece uyku öncesi muhakkak dişlerinizi fırçalayarak yatağa girmeniz gece boyunca ağız içinde kahve artıkları ve asit üreten bakterilerin etkisini minimize etmek için bir gerekliliktir.

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.