Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Evde Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısını Geçirmek İçin İyi Gelen Tedavi Yöntemleri İle Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

 

dis-agrisina-ne-iyi-gelir

Bu makaledeki amaç diş ağrısına ne iyi gelir ve diş ağrısı nasıl geçer sorularına yanıt vermektir ve Uzun bir süre diş ağrısı çektiğimiz ve bizim gibi diş ağrıları çeken bireylere geçici olarak çözüm bulabilmektir. Aşağıdaki öneriler evde hemen, kısa zamanda ağrıları dindirmek için çok faydalı fakat uzun zamanda kesin çözüm istiyorsanız bir diş doktoru ile iletişime geçiniz. Yazı içerisinde Ahmet Maranki hocamızın diş ağrılarına iyi gelen yöntemleri ve diş ağrısı duası da vardır.

Bu tür diş ağrıları çok önemlidir, hem sağlık hemde psikolojik olarak sizi direk olarak etkiler. Öyle bir duruma getirir ki, tabiri caizse kafanızı duvarlara vurma derecesine sokar. Bunu sıkça yaşamış ve sürekli denemeler yapmış biri olarak evde bitkisel tedavi olarak diş ağrısına ne iyi gelir;

Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli ağrıyan diş için iyi gelen yöntemler: Çürük diş başlangıcında en büyük etken dişin arasına kaçan bakteriler, sıkışan yiyecekler, asitler ağrı yapar. Bu diş minelerine takılan besinleri çıkarmak iyi gelecek. Görünür yerdeyse dezenfekte ettiğiniz bir kürdan yardımıyla çıkartıp dişleri hafifçe fırçalıyoruz.

Diş ağrısına iyi gelen yöntemlerin başında sirke, tuz ve su gargara ile doğal karışımıdır. 10-15 saniye kadar kısa sürede ağrıyı geçirmek için kullanılan bu yöntemin tarifi şu şekildedir:

 

Sirkeli su gargarası nasıl yapılır: Şiddetli diş ağrısı nasıl geçer sorusu için bir çay bardağı içerisine yarım su ve yarım sirke olacak şekilde ayarlayın. Elma veya üzüm sirkesi seçebilirsiniz. İçerisine bir çay kaşığını tam doldurmayacak şekilde tuz ekleyin ve gargara yapın. Gargarayı yaparken ağrıyan diş üzerinde gargarayı hafif beklettiğinizde ağrılar daha iyi geçer. Bu işlemi bir kaç kez tekrarladıktan sonra ağız içinde yanak bölgelerinde hafif renk değişikli (beyazlaşma) olabilir. Korkulacak bir şey yok sirkenin asetik asit etkisinden. Eğer sirkeye alerji varsa sadece tuzlu su ile yapabilirsiniz. Apse olan bölgeye iyi gelecektir.

Dikkat: Diş ağrılarını geçirmek için yapılan en büyük hataların başında gelen, ağrı kesici olan kimyasal tedavi içeren maddelerin diş üzerine konulmasıdır. Bu iyi gelen tedavi yöntemleri arasında değildir ve uzman doktor tarafından asla önerilmez!

İlerleyen şiddetli diş ağrıları için: Yukarıda yöntemi sürekli uyguladınız, doktorada gitmediniz. (Gitmenizi öneririz ki apse, iltihap yapmış ise antibiyotik tedavisi verebilir) 2. gün bu sizdeki ağrıyı azaltmayabilir, Dozajı başka bir şekilde yükseltmek gerekecektir. Bu tekniğin pek sağlık açısından yararı olmasa da bize gerçekten şiddetli dişin ağrısına iyi geldiği için paylaşıyoruz, denemek size kalmış. Alkolün dezenfekte ve uyuşturma etkisi vardır. Evde bulunan votkadan bir pamuk veya peçeteye hafif döküp ağrıyan dişe tampon yapmak ağrıyı keser.

Diş ağrısı nasıl geçer evdeDiş ağrısı için karanfil bitkisel çözüm: Diş ağrısına ne iyi gelir sorusu için Syzygium aromatic” ağacı baharatı olan karanfil ve yağının diş ağrılarına iyi gelen etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Hemen anında geçirmeyebilir fakat 8-10 dakika sonrasında uyuşma etkisini gösterecektir. Yaşlı insanlara diş ağrıları nasıl geçer diye sorduğumuzda hemen bu cevabı alırız.

Karanfil: Diş üzerinde lokal uyuşturma sağlayan, diş ağrısına iyi gelen bitkiler arasındaki bu kurumuş baharat çeşidinden 1 adet ağza atılır, ağrısı olan dişin üzerine konulur veya tam salgılanması için hafifçe çiğnenir. Dil bu bölgeye fazla yaklaştırılmamalı aksi taktirde acımsı bir tat ile karşılaşabilirsiniz. Görüntü bakımından çürümüş dişi andıran karanfil adeta diş için yaratılmış olduğunu düşünmüyor değiliz!

 

Karanfil Yağı İyi Gelir: Diş ağrısına ne iyi gelir sorusu için bir diğer yöntem ise karanfil yağıdır. Uyuşturma etkisi sağlayarak ağrıları azaltır ve geçirir. Süresi ise normal karanfile göre daha kısa zamanda etki eder. Aynı şekilde pamuğa yeterli gördüğünüz miktarda akıtıp diş üzerine koyabilirsiniz. Dil ve diş etine değdirmemeye çalışın. Maranki tavsiyesi; Fincana su koyun (1-2 damla) karanfil esansı dökün ve ağzınızı çalkalayın.

Dolgulu diş ağrısı nasıl geçer, ne yapılır: Evde bulunan 11-12 kuru karanfili dövün bir fincan içinde üzerine hafif sıcak su ilave edin ve kürü dinlenmeye bırakın. 6-7 dakika sonra suya karanfili özü karıştığını göreceksiniz. Şimdi dolgu olan diş tedavisi için gargara yapma zamanı, bu tarif ile gargarayı yaptıktan sonra fincanın içinde kalan tortuları, küçücük bir tülbent parçası keserek içine atın veya hazır çay jiletini ile yapabilirsiniz. Tortuları koydunuz ve hafif bir şekilde sıkın, iyice sıkışsın karanfil kalıntıları. Sonrasında çürüğe ulaşamadığınız için ağrıyan dişin oradaki damak bölgesine koyun. Bu yöntem ile ağrılar geçer ayrıca diş sinirlerine ve iltihap için bitkisel tedavisinde de yapılır.

Soğuk su gargarası ve su torbası ile tampon yapmak dolgulu diş ağrıları için iyi gelen yöntemler arasındadır.

Aküpresür tekniği: Bir akupunktur tekniği olan bu doğal tedavi yöntemi beyne endorfin hormonu salgılamayı dener. Diğer bir değişle ”Parmak basıncı masajı” olarak bilinir. Vücutta bulunan farklı noktalara masaj ve baskı uygulayarak yapılır. Sağ veya sol elinize değişimli olarak uygulayabilirsiniz. İşaret parmağının baş parmakla buluştuğu nokta bir Aküpresür tedavi noktasıdır. Buraya baskı uygulayarak, masaj yaparak beyne endorfin sinyalleri gönderebilir ve diş ağrısı tedavisi için farklı bir yöntem deneyebilirsiniz.

Diş ağrısına ne iyi gelir?Bir Uzman gözünden Ahmet Maranki diş ağrısı nasıl geçer: Sayın hocamız doktor Ahmet Maranki kitabında yer alan diş ağrılarına iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir;

Sirke ve defne yaprağı aynı anda bir cezve yardımıyla kaynatılır ve hazırlanan kür gargara yapılır. Bu kürle yapılan gargara diş ağrısına iyi gelir

Sarımsağı ezilip diş etrafına sürmek bitkisel tedavi tavsiyesi arasındadır, diş ağrısını geçirir.

1 fincan kaynatılan suyun içine 2 çay kaşık ada çayı koyun. 15 dk. bekleyip özün suya geçmesi sağlanır ve ardından gargara yapılır.

Buz Tamponu: Şiddetli diş ağrısı için diğer yöntemlere nazaran daha az etkilidir fakat şişlik ve iltihap için birebirdir. Genellikle iltihap ve dolgulu diş ağrısına iyi gelen bu yöntem, ufak bir buz parçasının ağrı olan bölgede damak yardımıyla tampon yapılmasıyla olur. Başlangıçta şok etkisi yaratabilir fakat bir kaç saniye dayanmalı. Bir doktor tavsiyesi olan duş da almak rahatlamak için yardımcı olacaktır.

Zerdecal: Doğal Antiseptik olarak bilinen zerdecal evde yapılacak yöntemlerden birisidir, antibakteriyel özelliği de olan bu bitki suyla karıştırıp hamur kıvamına yapın ve sorunlu olan bölgeye uygulayın.

Sarımsak: Diş ağrısı nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı ise sarımsakta gizlidir. 1 diş sarımsağı soyarak ikiye kesip, kesilmiş tarafını ağrıyan dişe koyabilirsiniz. Ayrıca Sarımsağı ezip tuz ile karıştırarak da evde tedavi uygulayabilirsiniz.

 

Diş ağrısı neden olur: Zedelenme, çürüme, diş minesinin aşınması, iltihap, dişi zorlama, alttan çıkan diş gibi nedenler ağrıya neden olur. Diş eti hastalıkları da diş ağrısı neden olur. Ayrıca sinüzit gibi ağız dışı rahatsızlıklar da diş ağrısı nedenleri arasında yer alabilir.

Ağrı kesiciler: Diş ağrısı için ağrı kesici kullanmak da diş ağrılarını ne keser dediğimizde etkili olan yöntemlerden biridir. Oluşan çok şiddetli ağrıları azaltmak için kullanabilirsiniz. Sadece diş için olanları eczane yardımıyla temin edin ve prospektüs kurallarına uyun. Ağrı kesici içtim ama geçmedi demeyin, etkisini göstermesi için biraz zaman gerekli. Majezik ağrılara iyi gelir 200 ml. olanı 100 ml. olanına göre daha etkilidir fakat seçim sizin bünyenize göre değişecektir.

Diş Ağrılarının Tıbbi Tedavisi İçin İyi Gelen Antibiyotik İlaç İsimleri:

 • Arveles
 • Dekslgin
 • Panadol
 • Ortamol, en bilinen diş ağrısı için ilaç isimleri listesindedir. (Lütfen diş hekimine danışarak içiniz)

 

Taze nane: Evde yapılan bir diğer karışım tarifi şu şekildedir; taze nane yapraklarını dövün ve dişin bulunduğu bölgeye uygulayın. Ahmet Maranki tarifi: Taze naneyi ince kıyın su içerisine atın ve 1-2 gün bekletin. Çürük ve ağrı yapan diş için pamuğa dökün ile tampon yapın.

diş ağrıları içinBuğday çimi suyu: Faydaları arasında dişlerde bulunan enfeksiyon risklerini en aza indiren bitkisel tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Bakteri oluşumunu engeller ve ağrıları giderir. Diş ağrısına ne iyi gelir sorunuzun bir başka cevabı buğday çiminde saklı.

Çörek otu: Düğün çiçeğigiller gurubundan olan bu bitki türü içerisinde 14 farklı tür barınmaktadır. Genellikle diş ağrısına iyi gelir olarak bilinse de aslında direk bir faydası bulunmamaktadır. Genel olarak diş tedavisinde kullanılır fakat ağrılara birebir etki etmez.

Karabiber diş ağrısını geçirir mi: Uzun zaman öncesinden beri kullanılan bu bitkisel tedavi yukarıda saydıklarımıza baktığımızda son planda kalıyor. Fakat biz örnek vermesi açısından açıklama gereği duyuyoruz. Ağrıyı azaltır ve normal şekilde diş üzerine sürebilirsiniz.

 

Diş Ağrılarını En Aza İndirmek ve Sağlıklı Dişler İçin Ne Yapmalı?

Diş ipi: Sağlıklı dişler için yapılması gerekenler arasında diş ipleri bulunuyor. Besin tükettikten sonra diş minelerine ve damak bölgesine zarar vermeden hafif şekilde bu uygulamadan yararlanılmalı.

Diş fırçalama: Diş fırçalamak kadar doğru diş fırçası seçmekte son derece önemlidir. Aynı oranda ağız içinde fırçanın hangi yönlerde gezdirildiği de önemli hususlardandır. Aşağı yukarı hareketlerle fırçalamak doğru yöntemdir. Ucuz diş macunları yerine kendi markası oluşturmuş ve kaliteli bitkisel macunları kullanın. Yanında ağız çalkalama suyu kullanmak ağız sağlığı ve aft için gereklidir. Ağrıyan dişe diş macunu sürmek de ağrıyı keser olarak bilinmektedir.

Diş Ağrısı İçin Dua:

Okunan diş ağrısı için dua şu şekildedir; Fatiha suresi içerisinde bu ağrılara iyi gelen bilgiler bulunmaktadır. Baş parmak avucunuzun içine alınır ve parmaklar kapatılır. Yön göstermek için kullandığınız parmak ise ağrılı bölgeye konur, fatiha suresinden ayetler okunarak bu diş ağrısı için dua okunur. Peygamber efendimiz de diş ağrısı için dua okumuştur. Dua olarak “Min şerri ma ecidü min vecei haza” duası okunur. Duanın anlamı “Yaradanın adı ile şuan duyduğum acıların bütün şerrinden Allah’ın kudretine sığınırım. ” Siz de diş ağrısı için dua olarak bunları okuyabilirsiniz.

Türk milleti olarak genelde dişçiden korkarız fakat korkmanıza gerek yok düzenli aralıklarla uzmana görünmez ve onun doğrultusunda karar vermeniz tedavi için doğru seçimler arasındadır.

Eğer sinüzit varsa ağrı yapar. Bu hastalığı geçirmek için tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız yöntemler şiddetli ağrılarda denenmiş ve anında kesin sonuç alınmış önerilerdir. Fakat bazı diş ağrısı sıcak veya soğuk içecekler içince tepki verebilir. Bu yüzden tedavilerden birini seçmek sizin inisiyatifinize  kalmış. Umarız bu ağrılarınız bir an önce geçer.

Eğer sizlerde dolgulu, apseli veya çürük diş ağrıları için bitkisel çözümler, ilaç veya antibiyotik gibi önerileriniz var ise, bu işkenceli ağrıları çeken ziyaretçilerimize sosyal kütüphane sayesinde yardımcı olabilir, yorumları paylaşabilirsiniz. Daha sağlıklı bir yaşantı geçirmeniz temennisiyle geçmiş olsun diliyoruz.

Was this article helpful?

Related Articles

34 Comments

 1. Temel Reyiz

  Diş ağrısına faydası olan en değerli şey bir tablet aspirin ağrıyan dişin üzerinde erimeye bırakılır ve o eridikçe ağrının da eriyip geçtiğini göreceksiniz bir diğer önemli şey diş etlerine düzenli olarak karbonatla yapacağınız friksiyon masajıdır ki bu masajla diş eti çekilmelerine bağlı her türlü ağrı bir çırpıda kaybolur.

 2. Ahmet Parlak

  Arkadaşlar gidin eczanede karanfil yağı alın

 3. Hosting Deutschland

  Bi arkadas kabir azab? gibi demis tesbihte hata olmas?n cok guzel orneklemis. Tum gece toplasan 2 saat ancak uyuyabildim dis agr?s?ndan uykumdan uyan?yordum. Sadece tuzlu suyu denedim fayda etmedi cunku benim dis dislikten c?km?s doktora gittim antibiyotik yazd? 4 gun sonra cekecek Allah hepinize acil sifalar versin inanarak dua edin teslim olun Allah yard?m edecektir

 4. Melek

  2 aylik hamileyim ve suan dış agrisi cekiyorum acil yardim ne yapmalıyım

 5. Simge

  Dışım çok ağrıyor yöntemleri denedim olmuyo augmentin içtim olmuyo ne yapmalıyım

 6. asli

  Arkadaslar sirke ve tuzlu su mutlaka deneyin birkac dakikada geçer insallah

 7. uğur

  diş ağrısına iyi gelen ağrı kesici etken maddeleri nedir bence bu daha önemli değilmi

 8. Ayten

  Selam.tuz ve su karışımı var ya ona sirke koymasak olur mu???

  1. iyigelen

   Sadece tuz ile su da bazı durumlarda faydalı olabiliyor.

 9. erkan

  Abi diş dua’sı nedir ya? kitabın neresinde yazıyor o ritüel? Yok Parmağını koy bilmem nap taştaş mı geçiyorsunuz milletle. Kesin çözüm düzenli olarak gideceksin doktora. 6 ayda bir kontrole gidin arkadaşlar korkmaya gerek yok diş hekimleri adam kesmiyor.

 10. tuba

  yillar once kanal tedavisi oldugum disimde apse olustu sirke tedavisini uyguluyordum iyi geliyodu simdi apsenin sisi artti agrimdada artis oldu.sizce iyilesiyir mu yoksa bu kotu bisey mi..agrim cok asiri degil ama yine de uyuyamamaktan korkuyorum 🙁

 11. Pınar

  Tekrar yazıyorum lütfen yorumlarda da verilen ilaç isimlerine izin vermeyiniz. Bakın her ilaç herkese uygun olmaz hekim önerisi olmadan bilinçsizce kullanılab ilaçlar büyük sıkıntılara yol açar. Lütfen bunun önüne geçin.

 12. Pınar

  Bu şekilde ilaç adı vermeniz çok yanlış. Ben bir diş doktoruyum. Yazdığınız ilaçların insanlara ne etki yaptığını tam bilmediğiniz çok açık lütfen ilaç isimlerini derhal kaldırın okuyanları yanlış yönlendiriyorsunuz. İyi çalışmalar..

 13. Rıdvan

  Diş ağrsını en iyi kesen ve birebir olan majezik 200mg lık antibiyotik ilaçtır.anında ağrısını alıyor düzenli bir şekilde kulanırsanız iki gün içinde ağrısı tamamen biter.

  1. Pınar

   Rıdvan bey birincisi majezik antibiyotik değildir. Size iyi gelen bir ilaç başkasında kötü etkiler gösterebilir. Bu şekilde ilaç adı vermek doğru olmamaktadır. Ayrıca hiç bir ağrı kesici diş tedavisi yapmaz. Sadece ağrıyı bazen geçiştirir.

   1. Bülent

    Benim köprü dişlerimle kendi dişim arasına girem yiyecekler ağrı yapıyo. Diş ipi biraz olsun işe yarıyo ama bu kenardaki ayrı dişi ne yapmam lazım bu ağrının hiç olmaması için?

 14. emel

  nane tedavisine soğuk suda mı yoksa sıcak suda mı bekletiyoruz acaba

 15. Emral

  Karanfil dış ağrısına iyi gelir ayrıca sirke diş ağrısını geçirmek için faydalı

 16. Osman

  Yorumların hepsini okudum uyguladım dişimin agrısı gecmedi sabah olmasını dört gozle bekleyip ilk isim disciye gitmek oldu ..

  1. iyigelen

   Geçmiş olsun Osman bey, bizde ve bir çok kişide diş ağrısına iyi geldiği için bu yöntemleri derledik fakat etkisi diş durumuna ve kişiye göre farklılık gösterebiliyor.

 17. gamze

  Merhabalar benimde bir sorum olcakti esimin dişi cok agrıyor dunden beri ve şiddetlendi ve hala ağriyor ben elma sirkesi su ver tuz karisimi yaptim fakat gecmedi bu iksiri nekadar ve kac kulllanmamiz lazim acaba

  1. iyigelen

   Merhaba Gamze hanım,
   Eğer yukarıdaki bitkisel yöntemlerle diş ağrısı geçmiyor ise bir diş doktoruna görünmenizi tavsiye ederiz, çok şiddetli ağrılar olabilir veya iltihap yapma durumunda daha iyi bir tedavi yöntemi verebilir.
   Geçmiş olsun.

 18. Nergız

  Selâm Aleyküm ,diş agrım cox sıddetlı ıdı cok hıc dayana bılmıyodum gece benı uykudan oyatdı bende ınternetden cozum aradım ve sızın onerılerı gordum, Allah sızden razı olsun cok yardımcı olduz cok ıyı geldı ben mazemelere gore sırke duz su karısımını yaptım cok faydası deydi

  1. iyigelen

   Aleyküm selam Azerbaycan,

   Geçmiş olsun Nergiz hanım, diş ağrısı için önerilerimiz faydalı olduysa ne mutlu bize, yorumunuz için çok teşekkürler.

 19. ELİF

  Ahmet Maranki bitkisel sirke ve defne yaprağı kürü diş ağrısına iyi geliyor. Fakat ortam sıcaklığında soğutulması gerekiyor sanırım. Sıcak bazı diş ağrıları için sakıncalı olabilir. Ayrıca diş ağrısına iyi gelen bitkiler arasında karanfil de ağrıları geçirmek için faydaları vardır.

 20. kaya

  Bende de dişim şuan apse yapmış en iyi gelen agri kesici diş için RASTELL 25mg.lik ortalama 7-8 dakkida ağrıyı kesiyor, herkese acil şifalar

  1. iyigelen

   Diş ağrılarına iyi gelen ağrı kesici ismi önerdiğiniz için teşekkürler. Umarız ağrı ve sızlama yapan dişler için faydalı olur.

 21. rukiye

  Ayrıca tedavi için yakın zamanda diş hekimi yolu bana gözüktü. Ağrı kesici içmeme rağmen çok ağrı yapıyor.

  1. iyigelen

   Diş ağrısını geçiren Apranax, Amoklavin, Rovamycine, Arveles, Augmentin gibi ilaçlar bulunmakta. Acil çözüm için bunları deneyebilirsiniz.

 22. rukiye

  Diş ağrısı için evde doğal tedavi yöntemleri ararken diş ağrısına iyi gelen tedaviler yazınızı gördüm. Faydaları olan bir yazı olmuş ayrıca diş ağrısı nasıl geçer sorusunun yanıtını açıklamalı olarak anlatmışsınız Teşekkürler.

  1. iyigelen

   Diş ağrınızı geçirme için yardımcı olduysak ne mutlu. Diş doktoruna gitmeyi ihmal etmeyin.

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.