Dikenli İncir Neye İyi Gelir Ve Faydaları Nelerdir?

Yaklaşık 300 yıllık geçmişe sahip dikenli incir her derde deva olmasıyla biliniyor. Latince ismi “Opuntia ficus-indica” olan dikenli incir halk arasında ise Frenk inciri, Hint inciri, pabuç inciri, Mısır inciri, Babutsa, kaynanadili, kürek yemişi olarak da biliniyor. Dikenli olması sebebiyle hasat esnasında özel bir dikkat gerektiren dikenli incir, genellikle sabah saatlerinde toplanır. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde kendiliğinden yetişen ve halk tarafından bolca tüketilen dikenli incir ekonomik katkı sağlayan bir meyvedir. Bu meyve özellikle şifa veren özellikleri ile dikkat çekiyor.

Dikenli incir yemeği tarifi

Özellikle Alanya’da yoğun şekilde yetişen dikenli incir yerli halk tarafından mantiriç olarak biliniyor. Yerel halkın bolca tükettiği dikenli incirin besin içeriği olarak çok faydalı olduğu belirtiliyor. Dikenli incirin yemeği yapılıp yenildiğinde ise vücuda, cilde ve saç sağlığına çok faydası bulunuyor. Özellikle genç yapraklar tavsiye ediliyor. 1 adet genç yaprağın üzerindeki dikenler aynı balık pullarının temizlendiği gibi temizleniyor. Önce tencerede soğan yağ ile kavrulur ve ardından dikenli inciri içine ilave ederek ve tencerenin kapağını kapatarak pişirmeye bırakılır. Bir süre kendi suyuyla piştikten sonra 2 adet domates robottan geçirilerek karışımın içine ilave edilir. İsteğe bağlı olarak tavuk suyu veya sarımsak da konulabilir. Kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirmeye bırakılır. Piştikten sonra ise 2 dakika kadar dinlenmeye bırakılmasının faydalı olduğu belirtiliyor.

Dikenli incirin faydaları

Uzmanlara göre dikenli incir çok yüksek miktarda C vitamini içermektedir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici ve aynı zamanda hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Dikenli incirin içeriğinde kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller bulunması nedeniyle besinsel açıdan zengin bir meyvedir. Diğer bir önemli özelliği ise yüksek miktarda posa içermesi sayesinde kalp ve damar hastalıklarına, tansiyon gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Dikenli incir kolesterolü düşürür, sindirim sistemini rahatlatır ve kabızlık sorununu çözer. Ancak bu meyvenin çekirdeği çok fazla miktarda tüketildiğinde sindirim sisteminde tıkanıklıklara da neden olabiliyor. Bu nedenle günde 2-3 tane tüketilmesi önerilir.

Ayrıca stres, bitkinlik ve yorgunluk gibi olumsuzlukları bertaraf ederek vücudu zinde yapmaktadır. Yine şeker hastalarının da dikenli incir tüketerek şifa bulabilecekleri belirtiliyor. Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için vücuttaki serbest radikalleri bastırır ve kas dokusunu güçlendirir. Bunun yanında vücuttaki oksijenin daha hızlı dolaşmasını sağlamaktadır. Özellikle diyet yapanlara önerilen dikenli incir, açlık hissini bastırma özelliği ile biliniyor. Dikenli incirin her yaş grubu tarafından rahatlıkla tüketilebileceğini de belirtelim.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?