Deniz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Yaz aylarında etkili olan bunaltıcı sıcaklar karşısında serinlemenin ve ferahlamanın yollarından biri de denize girmektir. Elbette ki bu; olanağı bulunanlar ve tatile gidenler için geçerlidir. Ayrıca denize girmek için serinlemek ve ferahlamaktan çok daha fazla sebep vardır. Serinlemek haricinde deniz suyunun faydaları o kadar çok ki.

Sağlığınız için denize girmeyi ihmal etmemek gerekir. Deniz suyunda bulunan mineraller sayesinde birçok hastalığa karşı adeta şifa niteliğindedir. Yüzyıllardır tedavi edici özellikleri sebebiyle deniz suyu kullanılmaktadır. Özellikle Eski Mısırlıların inanışlarında deniz suyunun tek başına bir tedavi olduğu da yer almaktaydı. İşte deniz suyunun vücudumuza faydaları…

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Deniz suyu içeriğinde mineral tuzları, vitaminler, elementler, mikroorganizmalar ve amino grup asitler bulunmaktadır. Deniz suyunda bulunan minerallerin emilmesi; vücudun hastalıklar ile karşılaşmasına sebep olan toksinlerin atılmasını sağlamak üzere ciltteki gözenekleri açar. Böylelikle bağışıklık sistemi güçlenir.

Cildi Güzelleştirir

Deniz suyundaki magnezyum ve hidrat cildin genç görünmesini sağlayan önemli bir mineraldir. Öte yandan, ciltte kızarıklık, pürüzlülük ve iltihaplı durumlar için iyileştirici bir özelliğe sahiptir.

Uykusuzluğu Tedavi Etmektedir

Deniz suyundaki magnezyum içeriği son derece verimli bir mineraldir. Kasları ve sinirleri sakinleştiren magnezyum stresi azaltmada etkilidir. Bu minerallerin içeriğinde uykusuzluk tedavisine yardımcı olan bazı doğal hipnotikler bulunmaktadır.

Stres Ve Depresyon İle Mücadelede Yardımcıdır

Deniz suyu stres, depresyon, anksiyete ve ilgisizlik gibi birçok duygusal rahatsızlıkları tedavi etmek için oldukça etkilidir.

Üst Solunum Yollarına İyi Gelmektedir

Astım, öksürük, balgam ve diğer birçok solunum sorunları için deniz suyu en doğal tedavi yöntemlerinden biridir.

Soğuk Algınlığı Ve Gribe İyi Gelir

Deniz suyu içerisinde bulunan bileşenler antibiyotik bir etkiye sahiptir. Bu sebeple soğuk algınlığı ve grip ile mücadelede bağışıklık sistemine destek olur.

Zihni Tazeler

Deniz suyu beyni etkileyerek zihni sakinleştirir. Bedenin ve zihnin gençleştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca denize girmek vücudun kan pompalamasına etkide bulunmaktadır. Bu nedenle taze kanın pompalanması sayesinde zihnin daha çok aktif olmasını sağlar.

Deniz Suyu İçmenin Zararları:

  • Vücudun su kaybetmesine sebep olur.
  • Deniz suyu içildiği zaman hızlı kalp atışı, düşük kan basıncı, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi etkiler görülür. Bunun yanında ishal, kusma, bilinç kaybı ve iştah kaybı gibi olumsuz durumlara da neden olabilir.
  • Deniz suyu içilmeye devam edildiği takdirde vücut susuzluk sebebiyle artık su üretemez ve idrara çıkamaz hale gelir. Böyle bir durum ise böbrek yetersizliği ile ilgili ciddi nöbetler ortaya çıkabilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.