Dengeli Vejetaryen Diyeti

Hiç şüphe yoktur ki bitkisel besinler aracılığı ile yapılan beslenme biçimi sağlığın olumlu yönde etkilenmesine çok büyük katkı sağlar. Bitkisel besinlere dayalı bir diyette; daha fazla lif, normalden daha az doymuş yağ ve kolesterol yer almaktadır. Bunun yanı sıra kanser vb. hastalıklardan korunmada ve bu hastalıkların iyileştirilmesinde etkili olan aktif bileşenleri içerisinde barındıran pitokimyasalları da olabildiğince vücuda almakta bu diyetin bir parçasıdır. Pitokimyasallar bitkisel besinlere dayalı bir diyette sıkça başvurulan ve protein bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olan maddelerdir.

Dengeli Bir Vejetaryen Diyeti Bulun

Uygulayacağınız diyette hayvansal proteinlerden kurtulmak istiyorsanız ya da bunu kısa süre önce yaptıysanız sağlıklı bir yaşam biçimini kabul etmiş sayılırsınız. Fakat burada unutulmaması gereken asıl olay; dengeli bir vejetaryen diyetini bulmaktır. Bunun yanı sıra protein gereksinimini karşılayacak düzeyde sebze proteini almanızda gerekmektedir. Bu işlemi uygulamak normal bir erkek için bir kadına göre daha kolay olabilir.

Tamamlayıcı Proteinleri Vücuda Alın

Vejetaryenlerin unutmaması gereken nokta tamlayıcı proteinleri vücuda almaktadır. Bu proteinler vücuda alınmadığı zaman sağlık problemleri ile karşılaşılabilir. Vücut zayıf düşebilir, sistemlerde sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden gerekli proteinleri vücuda alınması şarttır.

Eski zamanlarda tamamlayıcı proteinlerin her yenilen yemek ile birlikte alınması gerekir diye biliyordu ve bu şekilde yapılması öneriliyordu. Fakat şimdiler de araştırmalar sonucu bu besinlerin gün sonunda vücutta olması ve yeteri kadar bulunmasının önemli olduğu belirtilmektedir.

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.