Demir Eksikliği Belirtileri Ve Tedavisi

Demir minerali özellikle gelişme çağındaki çocukların sağlığı için son derece önemlidir. Bazı besinler demir açısından oldukça zengindir. Demir eksikliği ise birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. Bebeklik ve çocukluk çağlarında sıklıkla görülen kan hastalığı olan demir eksikliği anemisi zihinsel ve fiziksel olarak da olumsuz etkiler.

Demir Eksikliğinin Belirtileri

Anne ve babalar çocuklarında ortaya çıkan davranışsal ve fiziksel gelişmeleri çok iyi gözlemleyerek demir eksikliği olup olmadığını anlayabilir. Anemiye bağlı olarak başta avuç içlerinde olmak üzere deride solukluk, kalp çarpıntısı, hızlı soluma, iştahsızlık, huzursuzluk, halsizlik, dikkat eksikliği, büyüme geriliği, öğrenme fonksiyonlarında gerilik, hiperaktivite sendromu, uyku bozuklukları, tırnak ve saçlarda kolay kırılma, nefes tutma nöbetleri, kaşık tırnak, düz ve parlak dil, ağız kenarında yaralar gibi bir takım belirtiler demir eksikliği anemisinin anlaşılmasını sağlar.

Pika

Toprak, kil, kâğıt, kahve çekirdeği, bez, kireç, tuz, kum, saç ve sabun gibi besleyici değeri olmayan maddeleri yeme alışkanlığı olan pika varlığında çocuklar demir eksikliği anemisi ve çinko eksikliği bakımından mutlaka kontrol edilmelidir. Başlangıç aşamasında demir ve çinko eksikliği bulunmayabilir, ancak pika devam ettiği sürece gelişme olasılığı yüksektir. Bunların eksikliği ise uygun yöntemlerle tedavi edilmelidir.

Demir eksikliği tedavisi

Öncelikle demir eksikliği anemisinin sebepleri araştırılmalıdır. Özellikle süt çocukluğu ve adolesan dönemlerinde bu duruma en çok yol açan neden ise; artan demir ihtiyacının beslenme ile karşılanamamasıdır. Çocukluk ve adolesan döneminde kanama, parazitoz ya da çölyak hastalığı gibi bağırsaktan demirin emiliminin bozulduğu hastalıklar araştırılmalıdır. Tedavide öncelikli olarak demir eksikliğinin sebebi bertaraf edilir ve demir tedavisine doktorun belirlediği dozlarda başlanır. Demir eksikliği tedavisinde kullanılan ilaçların emiliminin en yüksekte düzeyde olmasını sağlamak üzere aç karnına alınması daha uygundur. Ağız yoluyla alınan demir ilaçları bulantı, hazım sorunları, kusma, kabızlık, gaz, ishal, dışkının siyah renkli olması ve işlerin siyaha boyanması gibi yan etkiler gösterebilir. Özellikle dişlerin siyaha boyanmasını azaltmak için damla ya da şurup formunun meyve suyu ile seyreltilerek pipetle içilmesi önerilir.

Beslenmenin önemi

Çocukların beslenmesi demiri tamamlamaya yönelik olarak planlanmalıdır. Bebekler için 4-6 aylık olduğu dönemde başlanan koruyucu demir tedavisinin doktor tarafından uygun görüldüğü süre boyunca düzenli olarak kullanılması önemlidir. Çocuklarda demir eksikliği meydana gelmesi zihinsel gelişimde önemli sorunlar ortaya çıkarabilir. Kandaki yüksek kurşun düzeyleri de tetiklediği için koruyucu demir tedavisinin uygulanması bu açıdan gereklidir. Çocuklara demir bakımından zengin yiyecekler uygun miktarda ve sıklıkta verilmelidir. Bu besinler arasında dana ve koyun eti, karaciğer, yumurta sarısı, mercimek, nohut ve üzüm pekmezi başta gelmektedir. Uygun miktarlar halinde her birinden haftada en az 3-4 kez tüketilmesi demir açısından yeterli beslenmeyi sağlamaktadır. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde fazla miktarda demir bulunmaz ve bitkisel yapısı sebebiyle içeriğindeki demirin emilimi de düşüktür.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.