Demans Tedavisinde Alternatif Tıp Yöntemleri

Bazı şeylerin unutulması ile başlayan Demans (bunama), ciddi ve önemli bir rahatsızlıktır. Hafızanın zaman içerisinde zayıflaması, iletişim yeteneğinde azalma, düşünme ve muhakeme yeteneğinde zayıflama durumları; demans rahatsızlığı ile birlikte gelen bazı semptomlardandır. Kişide yalnızca bir demans türü bulunmayabilir. Birden fazla demans çeşidi söz konusuysa bu kişide miks demans durumu vardır. En yaygın bilinen çeşidi ise Alzheimer rahatsızlığıdır.

AIDS ve Creutzfeldt-jakob gibi hastalıklar ya da alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıklar da demansa sebep olabilir. Birçok kişide 65 yaş üstünde demans görülmeye başlanırken, 65 yaş altı olanlarda da son yıllarda görülme sıklığı artmıştır. İngiltere’de yapılan bir araştırmada 65 yaş üstü 850 bin kişide demans görülürken, 65 yaş altı 40 bin kişide demans tespit edilmiştir.

Depresyon, anksiyete, tiroid sorunları ve vitamin eksikliği gibi rahatsızlıklarda uygulanan tedavilere ya da ilaçlara bağlı olarak unutkanlık hali başlayabilir. Bundan ötürü hasta hikâyesi teşhis aşamasında çok önemlidir. Eğer unutkanlık ve hafıza kaybı gün geçtikçe artarak kötüye gidiyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Muayenede ise mental durum, hafıza, konuşma yeteneği, kişilik ve davranışlardaki değişiklikler değerlendirilmelidir.

Demans rahatsızlığında erken teşhisin tedavi ve hastalığın ilerleyişi açısından önemi vardır. Semptomlar sadece hafıza kaybı ve unutkanlık ile sınırlı kalmaz. İsimleri ve yüzleri hatırlayamama, eşyaların konulduğu yerler unutma, doğru kelimeleri seçememe, kaybolma, iletişim sorunları, ürkek ve rahat olmayan davranışlar, birden fazla duyguyu aynı anda yaşamak ve yürümede zorluk gibi sorunlar da bunama ile birlikte ortaya çıkar.

Bazı ilaçlar demans için destekleyici nitelikte olmaktadır. Doktor kontrolünde kullanılan ilaçlarla hastalığın seyri izlenmelidir. C ve E vitamini demans tedavisi ve hastalığı önlemede faydalıdır. Kuşkonmaz, ayçiçeği ve yeşil yapraklı bitkiler E vitamini açısından zengin iken; taneli meyveler, turunçgiller ve büyük çok sebze de C vitamini bakımından zengindir. Bunun yanında aktif olmak da demans rahatsızlığına karşı etkili bir önlemdir. Günlük olarak düzenli egzersizler yapmak, sosyal faaliyetlere katılmak ve herhangi bir hobi edinmek de beynin aktif tutulmasında yardımcı olur.

Demans tedavisi için diğer bir şifa da alternatif tıp uygulamalarında bulunmaktadır. Yüz ve ayaktan uygulanan refleks terapi Türkiye’de de uygulanmaya başlanan bir yöntemdir. Refleks terapi sayesinde beyin fonksiyonlarını arttırmaya yönelik yapılan çalışmalarla bireydeki fonksiyon kayıplarına uygun bir tedavi programı belirlenir. Düzeltilmesi gereken fonksiyonların kendilerine özgü çalışma ilkeleriyle birlikte disiplinli bir tedavi süreci planlanmaktadır. Akıl yürütme, algı, motor beceriler, konuşma ve planlama hareketlerinden sorumlu olan frontal ve temporal lob üzerinde yapılan çalışmalar ile fonksiyon kayıpları önlenmeye ya da azaltılmaya çalışılır. Tedavi boyunca hastalığın ilerlemenin yavaşlaması ya da tamamen durması beklenir. Uzun süreli tedavilerde ise yitirilen fonksiyonların bir kısmının geri kazanılması da söz konusudur. Ancak refleks terapi uygulamasını yalnızca tedavi olarak düşünmeden koruyucu bir yöntem olarak da yaptırabilirsiniz. Kaliteli bir yaşam isteniyorsa, işinde uzman kişilerden yardım almanız gerekir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.