Çocuklarda Saman Nezlesine Dikkat

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları bahar aylarında çocuklarda oldukça sık görülen saman nezlesi ile ilgili olarak uyarılarda bulunarak alınacak tedbirler konusunda bilgiler verdi.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, özellikle bahar aylarında alerjisi bulunan çocukların tozlu ortamlardan uzak tutulması konusunda uyarıyor. Alerjinin en önemli belirtileri ise burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırmak ve genizde kaşıntı hissidir. Bu mevsimde görülen polenlere bağlı tipine ise mevsimsel rinit allerjik denir. Her mevsimde görülen ev tozuna ise pereniyal allerjik rinit ismi verilir. Tedavi edilmemiş olan allerjik rinit hastaları astım açısından risk taşımaktadırlar.

Allerjik nezlesi olan çocukların özellikle alerjisi bulunduğu maddeden ve ortamlardan uzak tutulması gerekir. Polenlere karşı alerjisi olanların bahar aylarında bahçe, bağ, ağaçlık alanlardan uzak durmaları tavsiye edilir. Bu tür alanlara gidilecek ise eğer, korunmak amaçlı olarak maske takılmalıdır. Ev tozuna allerji söz konusuysa evde halı ve kalın perde kullanılması gerekir. Aynı şekilde yün ve yünden yapılmış eşyalar, battaniye, yatak ve yastık gibi şeylerden uzak durulması önerilir. Ebeveynlerin çocuklarının sağlığı için bu türden gerekli tedbirleri alması gerekir.

Saman nezlesi hastalığının kesin bir tedavisi olmadığı için şikâyetlerin arttığı dönemlerde ise atakları azaltmak üzere bazı ilaçlardan faydalanılır. Allerjik nezle dünya genelinde her 5 kişiden birinde görülen bir hastalıktır. Ancak saman nezlesini özellikle gripten ve normal nezleden ayırt etmek gerekir. Şikâyetler 1 hafta sürdüğü takdirde bunlar nezle ve gribe bağlı olabilir. Ancak 2 haftadan uzun süren burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırma gibi şikâyetler varsa bu durum uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.