Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlıklarının erken dönemde kazandırılması; ilerleyen yaşlarda ve yetişkinlik çağında edinilen bu alışkanlığı bir yaşam tarzı olarak devam ettirmelerini sağlar. Bu konuda önemli olan; çocukların neyi ne kadar ve ne zaman tükettikleridir.

Çocukluk çağında beslenme tarzı yetişkinler gibi bir takım ilkelere dayanmaktadır. Özellikle okul döneminde besin değeri düşük olan fastfood gıdalar ve abur cubur tüketen çocuklar yaz tatili ile birlikte ebeveynlerinin kontrolünde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını tekrar kazanabilirler. Çocuklar için en önemli kazanımlar arasında sağlıklı beslenme alışkanlıkları ilk sırada yer alır. Bu sebeple gelişimleri süren çocuklarda günlük ortalama almaları gereken kalori miktarı ve yiyecekleri besinlerin önem sıralamasına dikkat etmek son derece önemlidir. Her çocuğun vücut yapısı ve gelişimi farklı olduğundan dolayı çocukların beslenme alışkanlıklarının genetik yapı, vücut yapısı ve cinsiyetine göre belirlenmesi gerekir. Enerji ihtiyaçlarını karşılamak ve sağlıklı büyüme ile gelişmelerini devam ettirmeleri için günlük olarak karbonhidrat, protein, vitamin, yağlar ve mineraller içeren besin gruplarından yaş ve fiziksel aktivitelerine uygun miktarlarda tüketmeleri gerekir.

Çocuklarda günlük enerji ihtiyacının %55-60’ının karbonhidratlardan, %15-20’sinin proteinlerden, %30’unun da yağlardan karşılaması gerekir. Çocukların farklı yaşlarda farklı miktarlarda belirli besinlere ihtiyaçları vardır. Özellikle yaz aylarında çocukların sarf ettiği kalori miktarı önemli ölçüde artış gösterir. Bu sebeple 4-6 yaş aralığındaki çocukların günde ortalama 1400-1600 kcal, 9-12 yaş aralığındaki çocukların ise 1800-2000 kcal enerji almaları önerilir. Yoğun bir şekilde fiziksel aktiviteye sahip çocukların büyüme ve gelişmeleri için besin ihtiyaçları daha da arttırmaktadır. Ebeveynler besin çeşitliliğini artırarak düzenli olarak ana ve ara öğünler ile birlikte bir düzen oluşturmalıdır. Şayet çocukların besin alımında ciddi eksiklik olduğu düşünülüyorsa, mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekir.

Doğru Karbonhidrat Kaynakları

Fiziksel ve zihinsel çalışma için vücudun ihtiyaç duyduğu gerekli enerjiyi sağlayan besin öğesi olan karbonhidratlar çok hızlı şekilde sindirilerek kısa sürede enerjiye dönüşür. Bu nedenle çocukların günlük enerjilerinin %50’sini karşılayan karbonhidrat içerikli gıdalar arasından doğru tercihleri yapmak gerekir. Bu gereksinimin beyaz undan imal edilmiş gıdalar, beyaz şeker ve şuruplu gıdalar gibi basit karbonhidratların yerine tam buğday ya da tam çavdardan yapılan gıdalar, bulgur, yulaf ezmesi, baklagiller, meyve ve sebzeler gibi çeşitli karbonhidrat kaynaklarından karşılanması gerekir.

Yararlı Yağların Kaynakları

Çocukların günlük ihtiyacı olan enerjinin %30’unun yararlı yağlardan alınması gerekir. Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 gibi doymamış yağ asitleri çocuklarda beyin ve göz gelişimini, kalp ve damar hastalıkları riskinin azalmasını, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Bu yüzden balık, fındık, ceviz ve badem ile birlikte brokoli, lahana, karnabahar ve tüm yeşil yapraklı sebzelerin düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Sağlıklı Gelişim İçin Yeterli Protein Alımı Şart

Vücut dokularını oluşturan, sürekliliğini sağlayan ve onaran proteinler, çocukların büyüme ve gelişmeleri için de oldukça önem taşımaktadır. Bu sebeple çocukların zengin protein kaynakları olan et, balık, süt ve süt ürünlerinden günlük olarak 2-3 porsiyon tüketmelerine özen göstermek gerekir.

Çocuk Gelişiminde Vitamin Ve Minerallerin Önemi

Çocukluk dönemi süresince büyüme ve gelişmeye vitamin ve mineraller de destek verir. Süt ve süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunan kalsiyum özellikle küçük yaştaki çocukların beslenmesinde önemli bir mineral olarak yer alır. Güçlü kemikler ve sağlıklı dişler için son derece önemli olan kalsiyum miktarı ergenlik dönemine yaklaştıkça çocuklar için günlük önerilen miktarın çok altında kalabilir. Yetişkinlerde ortaya çıkan ve bir kemik hastalığı olan Osteoporoz riski kalsiyum açısından zengin beslenmeyen çocuklarda ortaya çıkabildiği için 1-3 yaş grubunda günlük 700 mg, 4-8 yaş grubunda günlük 1000 mg ve 9-18 yaş grubunda ise günlük 1300 mg kalsiyum alınması gerekir. Ortalama günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak üzere 500 ml süt ya da yoğurt, 1-2 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir ve 2 porsiyon sebze tüketmek yeterli olur. Ayrıca meyve ve sebzelerden yetersiz beslenen çocuklarda B kompleks vitaminler başta olmak üzere birçok vitaminden eksik kalındığı için ciddi anlamda vitamin eksikliği görülebilir. Özellikle çocuklarda iştah azaldığında ve yeterince beslenemediklerinde aileler vitamin ve mineral takviyesi kullanma yönünde tereddüt yaşayabiliyor. Fakat bir önceki cümlede belirtilen miktarlarda besin gruplarından tüketen çocuklarda vitamin ve mineral takviyesine gerek duyulmuyor.

Çocukların Gelişiminde Demir Çok Önemli

Kandaki oksijeni taşımakla görevli olan demir, hızlı büyüme döneminde kan hacminin gelişmesi için gerekli olan bir mineraldir. Fakat demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan anemi rahatsızlığı bazı çocuklar için sorun yaratabilir. Özellikle ergenlik çağına giren kızların mensturasyon döneminde kanla birlikte demir kaybı söz konusu olduğu için fazladan demir alımına ihtiyaçları vardır. Erkeklerin günlük 10 mg ve kadınların 18 mg demire ihtiyaçları vardır. Özellikle kırmızı et, balık ve demir açısından zenginleştirilmiş ekmekler, gevrekler, kuru üzüm gibi kuru meyveler, pekmez ve yumurta gibi besinler demir bakımından en zengin kaynaklar arasında yer alır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?