Çocuk Persentil Hesaplama

Çocuk Persentil Hesaplama

Çocuğunuzun cinsiyet, doğum tarihi, boy, kilo verilerini yüzde hesap makinesine girerek çocuğunuzun ağırlık yüzdeliğini yaşa göre hesaplayan sisteme Çocuk Persentil Hesaplama denir. Bu hesaplama size çocuğunuzun kilo ve boy yüzdeliğinin ortalama bir çocuğa kıyasla nasıl bir büyüme durumunda olduğunu görmeniz adına iyi bir referans sağlar.

Çocuk Persentil Hesaplama, ebeveynlere, benzer bir yaş grubundaki çocuğunuzun ülke çapındaki diğer çocuklarla karşılaştırıldığında, çocuğunun gelişimsel ilerleyişi hakkında iyi bir fikir verir. Çocuk Persentil Hesaplayıcısı’nı kullanarak çocuğunuzun boy ve kilosunu 3-20 yaş arasındaki tüm çocukların yüzdeliklerini de hesaba katarak belirleyebilmek amacıyla takip edebilirsiniz.

Çocuk Persentil Hesaplama çocuğunuz yeteri kadar büyüyüp büyümediği hakkında, normal hızda kilo ve boyunun artıp artmadığı hakkında size iyi bir veri sağlar. Bu hesap makinesiyle çocuğunuzun büyümesini evinizden değerlendirip izleyebilirsiniz. Çocuk persentil hesaplayıcısı, 8 büyüme tablosunun yerini alan tek bir hesaplama formudur (her ölçüm için bir tane). Tek bir tıklama ile tüm yüzdelik değerlerini otomatik olarak elde etmek için çocuğunuzun ölçümlerini girmeniz yeterlidir.

Bu çocuk persentil hesaplayıcısı, çocuğunuzun yaşına dayalı ağırlık yüzdeliğini hesaplar. Yüzdelik, çocuğunuzun kilosunun diğer çocuklarla nasıl karşılaştırılacağı hakkında size bilgi sağlar. Çocuk persentil hesaplamanızdan sonra gelelim bu hesaplama sonucu elde edilen çıktıların nasıl yorumlanacağına. Örneğin, yüzde 40’lık bir sonuç;  100 çocukluk bir örneklemden yüzde 40’lık persentil değeri, çocuğunuzun ağırlığının 40 çocuktan fazla olduğu ve diğer 60 çocuktan ise daha hafif olduğu anlamına gelmektedir. Yüzde 50’lik bir yüzde, ortalama veya ortalama ağırlığı temsil eder. Yüzde 50’nin altındaki bir değer, bir çocuğun ortalamadan daha hafif olduğu anlamına gelir. Yüzde 50’den büyük bir değer ise bir çocuğun ortalamanın üstünde olduğu anlamına gelir. Bu, çocuğunuzun fazla kilolu veya az kilolu olduğu anlamına gelmez. Kilo durumunu belirlemek için bir doktora danışılmalıdır. Elde edilen sonuçlar sadece diğer çocuklara göre karşılaştırma sağlar. Yorum da yukarıdaki gibi diğer çocukların verilerine göre yapılır.

Çocuk persentil hesaplayıcısına verilerinizi doğru girmeniz, doğru çıktılar alabilmeniz adına oldukça önemlidir. Elde ettiğiniz çıktılarınızın doğru yorumlama şekli de yukarıda verilmiştir.

Erkek     Kız
Hesapla

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.