Çocuk Gelişimi İçin Faydalı Besinler Hangileridir?

Çocuk gelişimi fiziksel, mental ve sosyal olarak tanımlanmaktadır. Çocukların gelişiminde katkı sağlayan besinler ve özellikle zekâ gelişimini olumlu yönde etkileyen gıdalar konusunda anne ve babalar özen göstermelidirler.

Uzmanlara göre, insanda beyin gelişiminin anne rahminde başlayıp yetişkinlik dönemi süresince devam ettiği ve en hızlı gelişme sürecinin ise ilk 5 yıl içerisinde gerçekleştiği belirtiliyor. Tüketilen gıdalar sindirimin ardından kan yoluyla beyne ulaşmaktadır. Fakat kan beyin bariyeri beyne giden her besini kontrolden geçirir ve sadece yararlı olanları beyne geçmesine izin verir. Bu faydalı besinlerden bazıları özellikle çocukluk döneminde beyin gelişimi üzerinde son derece önemlidir.

Omega 3 yağ asitleri

Çocuklar için özellikle zekâ fonksiyonlarının gelişimi bakımından son derece önem taşımaktadır. Bunun yanında hafıza gelişimine de katkı sağlamaktadır. En bilinen Omega 3 kaynağı ise balıktır. Çocukların haftada 2 ya da 3 defa balık tüketmesi yeterlidir. Bunun yanında yeşil yapraklı sebzeler badem ve ceviz de Omega 3 yağ asidi kaynağı besinler olarak ön plana çıkmaktadır.

Kolin

Çocuklarda öğrenme yeteneğinin gelişmesi üzerinde önemli bir etkisi olan kolin içeren gıdaların hamile ve emziren kadınlarda tüketilmesi özellikle tavsiye edilir. Süt, yumurta, kuruyemişler ve baklagiller başlıca kolin içeren gıdalar arasındadır.

Çinko

Merkezi sinir sistemi gelişimi ve fonksiyonları üzerinde etkili olduğu bilinen çinkonun eksikliği durumunda dikkat, aktivite, davranış ve motor gelişiminde olumsuzluklara neden oluyor. Bunun yanı sıra okuma performansını da olumsuz yönde etkilediği belirlendiği için de çinko bakımından zengin gıdaların alınması önemli tavsiye ediliyor. Çinko özellikle et, karaciğer, deniz ürünleri ve yumurtada bol miktarda bulunuyor.

B grubu vitaminler

B grubu vitaminler içerisinde özellikle B12 vitamini üzerinde duran uzmanlar, B12 eksikliği durumunda algı ve dikkat dağınıklığı sorununa yol açıldığını, okul başarısını olumsuz şekilde etkilediğini belirtiyor. B12 vitamini özellikle kırmızı et, yumurta ve yoğurtta önemli miktarda bulunmakla birlikte, çocukların haftada en az 2-3 defa özellikle kırmızı et tüketmesi gerektiği belirtiliyor.

Antioksidanlar

Anne sütü içerisinde bol miktarda bulunan antioksidan içeren öğeler, beyni koruma bakımından büyük önem taşımaktadır. Özellikle A, C ve E vitaminleri sayesinde antioksidan ihtiyacı karşılanmaktadır. C vitamini için maydanoz, portakal, limon, yeşilbiber, fasulye tüketilmesi önerilirken, A vitamini için ıspanak, domates, havuç ve pırasa tavsiye ediliyor. E vitamini ihtiyacı için de ayçiçeği, ceviz, fındık ve soya besinlerinin tüketilmesi gerektiği belirtiliyor.

İyot

İyot eksikliğinin son derece ciddi ve geri dönüşü olmayan beyin hasarına sebep olabildiğini belirten uzmanlar, çocukların mutlaka iyotlu tuz tüketmesi gerektiğini hatırlatıyor.

En önemli öğün sabah kahvaltısıdır

Bu besinlerin yanında yapılan çalışmalara göre çocuklar için en önemli öğünün sabah kahvaltısı olduğu ve okula gitmeden evvel kahvaltıyı yapılmasının zihin açıklığı ve başarı performansını olumlu yönde etkilediği ortaya konulmuştur. Kahvaltıda özellikle peynir, yumurta, süt ve tam tahıllı ekmek tüketilmesi öneriliyor.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.