Çocuk Boy Hesaplaması

Çocuk boy hesaplaması

Ayak tabanınızdan kafanızın en üst noktasında kadar olan bölümünüz boyunuzu oluşturur ve genel olarak ülkemizde ortalama boy uzunluğu 175 santimetredir.

Çocuğunuzun boyunun uzunluğunu etkileyen birçok çeşitli faktörler söz konusudur. Bunlara örnek olarak genetik faktörler, çevresel faktörler ve beslenme koşulları verilebilir. Ayrıca genetik faktörler çocuğunuzun boy uzunluğunda birincil faktördür.

Boy Uzaması

Boy uzaması için beslenme, sadece bebeklik ve çocukluk döneminde değil; doğumdan önce hamilelik döneminde annenin beslenmesi ve hatta ergenlik dönemindeki beslenme olarak da anlaşılmalıdır. Hamileliğin sonlandığı doğumla birlikte erkek bebekler ortalama 50 cm, kız bebekler ise 48 cm uzunluğa erişmektedirler.

Özellikle ergenlik döneminde beslenme şekline dikkat eden çocuklar boy uzaması için önemli bir yol kat etmiş olur.  Ayrıca spor yaparak boy uzamasına takviye edilebilir. Genel olarak boy uzunluğunu etkileyen temel unsurlar aşağıda listelenmiştir;

Genetik Faktörler

Anne ve baba boyu

Bebeğin anne karnındayken beslenmesi

Bebekken geçirilen hastalıklar

Ergenlik dönemi beslenme şekli ve spor alışkanlıkları

Eğer boy uzatmak isteniliyorsa beslenme, spor ve uyku gibi alışkanlıkların düzenli olması gereklidir. Sadece çocuk ve yetişkinlerin değil bebeklerin de boy uzamasına katkı sağlayan bazı özel hareketler vardır ve boy ve kas gelişiminde etkilidir. Beslenmede et, tavuk, balık, yumurta gibi protein kaynaklarını tüketmek çok önemlidir. Ayrıca taze sebze ve meyveden alınan vitamin ve mineraller, karbonhidrat ve yağlardan alınan enerji de göz önünde bulundurulmalıdır. Aile genetik durum, beslenme gibi şartlar elverişli olduğu halde ancak yine de boy uzamasında yavaşlık ya aksaklık olduğu düşünülüyorsa çocukların büyüme hızlarının farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır. Bazı çocuklar büyüme dönemine erken başlarken, bazıları geç serpilir. Bazı çocukların da büyüme hormonları ile ilgili sorunları olabiliyor. Bu gibi durumlarda da doktor kontrolünde alınan hormon takviyesi büyümeye yardımcı olmaktadır. Eğer çocuğunuzun büyümesi ile ilgili endişeleriniz varsa doktoruna danışın.

Çocuk Boy Hesaplaması

Çocuğun gelişiminin pek çok faktöre bağlı olduğu açıktır. Burada yapılacak olan hesaplama sadece bir tahmindir. Çocuğunuzun gelişimi hakkında merak ettiklerinizi bir çocuk doktoruna ve diyetisyene danışabilirsiniz. Verilen sonuç çocuğunuzun tahmini genetik potansiyeline göre tahmini bir değerdir. Kesin bir sonuç değildir.

 

 

 

Erkek     Kız
Hesapla

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

1 Comment

  1. Fatma

    Çağımızın yeni sorunu küçük olmak. Özellikle kızlar kısa boylu olmaya başladı. Arkadaş ortamında fazlası ile sıkıntı olabiliyor. O yüzden düzgün beslememiz lazım çocuklarımızı.

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.