Çikolata Kisti Hastalığının Belirtileri Nedir Ve Tedavisi Var Mıdır?

Günümüzde oldukça sık karşılaşılan çikolata kisti hastalığı her 10 kadından 1’inde görülmektedir. Şikâyetleri ve belirtileri birçok hastalıkla karıştırılabilen bu sorun, psikolojik sorunlarla bile ortaya çıkabiliyor. İsmi çikolata kisti olan ve kadınların en sık karşılaştığı jinekolojik hastalıklar arasında yer alan endometriozis rahatsızlığı, farklı maskelerin arkasına gizlenerek bireyde sadece yorgunluk hissi ve hatta yapılan işe dikkatini toplayamama gibi şikâyetlerle kendini gösterebiliyor.

Çikolata kisti iyi huylu olmasına rağmen kötü davranışları olan bir hastalık olarak tanımlanıyor. Ortaya çıkardığı şikâyetleri çekenler kadar hasta yakınları da bunu çok iyi biliyor. Tek başına bel ağrısı ile kendini gösterebildiği gibi sürekli olarak yorgunluk, gaz ve şişkinlik, şiddetli adet sancıları, idrarda yanma ve hatta depresyon gibi birbirinden çok farklı şikâyetlerle de kendini gösterebiliyor. Günümüzde çok sık rastlanan çikolata kisti sinsi bir hastalık olup, hiç belirti vermeden de ilerleyebiliyor. Rutin kontrolde bazen yumurtalıkta, bazen bağırsağı döşeyen zarlar üzerinde ve bazen de rahmin arka tarafında bağırsakla arada nodüler lezyon şeklinde çıkabiliyor.

Hastalık kadınlarda tek tip olarak görünmez. Bazı kadınlarda bir toplu iğne ucu kadar küçük bir lezyon sağlığı önemli ölçüde olumsuz etkilerken, bazı kadınlarda ise bir ceviz veya limon büyüklüğünde olup, hiçbir belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerleyebiliyor. Doktora başvurmakta geç kalındığı takdirde tehlikenin artması söz konusu olup, böbrek kaybına bile yol açabilmektedir. Nitekim iyi huylu olmasına rağmen kötü davranışlı olan çikolata kisti, idrar yollarına giden kanalı daraltarak sinsi şekilde böbrek kayıplarına bile yol açabilir. Bilimsel çalışmalarda endometriozis hastalığına neyin neden olduğu henüz ortaya net olarak konulmasa da, çevresel etkenler ve kimyasalların bu hastalığa zemin hazırladığı tahmin ediliyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kronik yorgunluk:

Bu hastalığın en ilginç belirtilerinden biri kronik yorgunluk sendromudur. Sürekli olarak yorgunluk hissi, stres ve odaklanamama sorunları çikolata kisti olan kadınlarda daha sık görülmektedir. Bir türlü geçmeyen bahar yorgunluğunu da ciddiye alıp, altında böyle bir hastalığın bulunabileceği ihtimalini akla getirmek gerekir.

Bel, sırt, karın, kasık ağrısı:

Günümüzde en fazla görülen ağrılar arasında bel ve sırt ağrıları gelmektedir. Ancak bu ağrılar genelde kadın uzmanına başvurmayı akla getirmiyor. Oysaki bir türlü geçmeyen bel, sırt, karın ve kasık ağrılarının nedeni çikolata kisti olabiliyor. Hastaların genel görüntüsü; kaşlar düşük, gözler yorgun ve endişeli, hiç bir işi yapmaya takati kalmamış şeklinde oluyor. Ayrıca evden çıkmak istememe, her türlü sosyal faaliyetlerden geri durma ve hareketten kaçınma ise diğer şikâyetler olarak dikkat çekiyor.

Tuvalete çıkmak istememe:

Çikolata kisti, bağırsağı tutarak orayı daraltıyorsa; hasta tuvalete çıktığında inanılmaz derecede ağrı duyar ve bu nedenle tuvaletini yapmak istemez. Hatta idrar yaparken çok ciddi ağrılar söz konusu olup, birbirine yakın olan organların her birinin hareketi yan tarafta bulunan lezyonu hareketlendirerek çekilmez ağrılara ve yanmalara sebep olabiliyor.

Kısırlık:

Çikolata kisti ile kısırlık arasındaki ilişki uzun zamandır tıp dünyasında tartışılan bir konudur. Buna karşılık özellikle tüplerde ve yumurtalıklarda yapışıklıklar, tıkanıklıklar yaptığı takdirde yumurta ile spermin buluşmasını bloke ederek infertiliteye neden olabiliyor.

Ağrılı cinsel ilişki:

Birçok kadın ağrılı cinsel ilişkiye bir hastalığın sebep olabileceğini bilmediğinden dolayı rahatsızlığını kadın doğum uzmanına tanışmaktan kaçınır. Bu sorun eşler arasında ilişkiden soğumaya ve hatta ayrılığa kadar ciddi sorunlara da yol açabiliyor. Bu nedenle böyle bir sorunda çikolata kistini akla getirmekte yarar var.

Şiddetli adet sancısı:

Çikolata kistinin neden olduğu önemli sorunlardan biri de tipik adet sırasındaki sancılardır. Buna rağmen birçok kadın adet sırasındaki sancıları normal görmekte ve her kadının bunu çektiğini düşünerek normal sanmaktadır.

Karında gaz ve şişkinlik:

Çikolata kisti bağırsakta da şişkinlik yapmaktadır. Birçok kadın karnındaki büyük şişkinlikten ve hiç neden yokken karnının şişmesinden dolayı şikâyet eder. Bu sorunun başka sebepleri olmakla birlikte, genç bir kadın karın ağrısı ve karında özellikle döngüsel olarak şişme gibi bazı sorunlar yaşıyorsa çikolata kisti de akla gelmelidir.

Depresyon:

Birçok kronik hastalıkta görüldüğü gibi çikolata kistinde de ciddi bir depresyon ve anksiyete bozukluğu ile karşılaşılabilir. Kronik bir hastalık olan çikolata kisti, kişinin hayatını sınırlandırır ve dolayısıyla hayattan zevk almamaya başlar.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ NEDİR?

Günümüzde tıp alanındaki ilerlemeler sayesinde çikolata kistinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Burada tek tip tedavi uygulaması söz konusu değildir. Hastanın yaşına, çikolata kistinin yapısına ve dokulara verdiği zarara göre tedavi yöntemi belirlenir. Kimi hastalara sadece bu hastalığa yönelik üretilen ilaç tedavisi uygulanırken, kimi hastalarda ise cerrahi tedavi uygulanır. Başarılı şekilde uygulanmış bir ameliyat sonrası hastalığın tekrarı az görülmekte ve hastalar hızla iyileşip işlerine birkaç gün içerisinde dönebilmektedirler.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?