Çikolata ve Cilt İçin Faydaları

Çikolata cilt için pek çok zararı olduğu söylenmekteydi. Fakat yapılan araştırmalar sonucu çikolatanın cilde ve sağlığa pek çok faydasının bulunduğu ortaya çıkmıştır. Unutmamamız gereken nokta ise çikolatanın kalitesi. Çikolata faydaları içindeki kakao ile birebir ilgilidir. Ve çikolata faydaları tam olarak vücut yararlanabilmesi için çikolata tercihimizi yaparken kaliteli olmasına özen göstermeliyiz. Aksi takdirde çikolatanın faydalarından yararlanayım derken cildinizin yağlanması ve sivilcelerin artmasına sebebiyet verebilirsiniz.

çikolata faydaları
Çikolata Faydaları

Kakao Çekirdekleri ve Faydaları

Koruyucu kimyasal ve gıda boyası içermeyen çikolatalar süt ve kakaodan üretilmektedir. Kakao bir çok farklı ülkede tıp ve sağlık alanında uzun yıllar boyunca kullanılmaktadır. Antioksidanlar açısından zengin bir içeriğe sahip olduğu için faydaları oldukça önemlidir. Kakao çekirdeklerinden elde edilen kakao yağı cildin nemlenmesinde çok iyi bir maddedir.

Kakao çekirdekleri içerisinde yer alan antioksidanlar neredeyse yeşil çay kadar faydalıdır. Özellikle koyu çikolatalar bu zenginliği en iyi şekilde içerisinde barındırır ve bu koyu çikolataların yaklaşık olarak %30’u kakaodan oluşmaktadır. Bu tür çikolatalar cildin hem daha sağlıklı olmasında hem de daha güzel görünmesine yardımcı olur.

Kakao Yağı

Yoğunluk bakımından üst sıralarda bulunan yağlardan bir tanesi olan kakao yağı, vücut sıcaklığında rahatça erir ve cilt absorbe eder. Özellikleri çatlakların önlenmesinde etkili bir madde olan kakao yağı, bunun yanı sıra egzama ve dermatit gibi rahatsızlıklardan korunma ve kurtulmada da yardımcı olmaktadır. Kakao yağının içerisinde bulunan polifenol adlı kimyasal maddenin kanserden korunmada etkili olduğu bazı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Tüm bunların dışında dikkat etmeniz gereken bir hususta çikolata tüketim dozajınızı ayarlamanız. Çikolatanın ve kakao yağının kişiler üzerindeki etkisi farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak çikolata tüketimini yapmadan önce bir uzmana danışmanızda fayda var.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?