Çiğ Beslenme Diyeti Nedir?

Son yıllarda daha fazla insanın beslenme tercihi olan çiğ beslenmenin şişmanlık başta olmak üzere çeşitli hastalıklar ve birçok cilt ve sindirim sorununu engellediğine inanılıyor. Peki, çiğ beslenme diyeti nedir? Organik ve işlenmemiş gıdalar ile beslenmek olarak tanımlanan çiğ beslenme diyeti son yıllarda dünyada popüler olan yeni beslenme akımları arasında bulunmaktadır. Sağlıklı yaşam ile özdeşleşen çiğ beslenme aslında bir yaşam tarzını ifade etmektedir.

Çiğ beslenme; gıdaların doğal olarak taze veya kurutularak tüketilmesi temeline dayanmaktadır. Besinlerin vitaminlerini ve enzimlerini kaybetmedikleri bu beslenme yönteminde sebzeler, meyveler, kuruyemişler ve tahıllar gibi gıda grupları çiğ halde tüketilmektedir. İnsanlık tarihinden beri insan fizyolojisi için en uygun beslenme biçimi olan çiğ beslenme yöntemini herkes uygulayabilir. Çiğ beslenme yöntemine yeni başlayanlar ise yavaş bir geçiş süreciyle bu beslenme alışkanlığına uyum göstermeleri daha sağlıklıdır. Çiğ beslenme yöntemine geçiş yapmak isteyenlerin belirli bir süre için detoks yaparak vücutlarını alıştırmaları gerekmektedir. Böylelikle vücudunuz çiğ beslenme yöntemine daha iyi uyum sağlayabilir.

Çiğ beslenme için önerilen öğünler ise; sabahları taze meyve ya da sebze suları, öğlenleri salata ve taze sebze seçenekleri ile birçok meze çeşidi ilk sırada yer almaktadır. Bunun yanı sıra pratik tatlı ve aperatif alternatifleri de bir hayli fazladır. Çiğ beslenme özellikle besinlerin vitaminlerinden en iyi şekilde faydalanmayı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra sindirimi kolaylaştırır ve enerji seviyesini üst düzeye çıkarır.

Herhangi bir sağlık sorunu bulunanların mutlaka doktora danışarak çiğ beslenme yöntemini hayatlarına uygulamaları gerekir. Çünkü taze sebze ve meyveler bazen çeşitli ilaçlar ile reaksiyona girebildiği için bu konuda doktor rehberliği şarttır. Çiğ beslenme ile alkali beslenme arasındaki ilişki ise; çiğ beslenme ağırlıklı olarak taze sebze ve meyveler nedeniyle alkali beslenmede geçerli olan pH seviyesini vücutla uyumlu besinleri öngördüğü için destekleyicidir. Tüm meyve ve sebzeler, kuruyemişler çiğ besinler arasında ilk akla gelenlerdir.

Çiğ beslenme sindirim sistemini rahatlatır, cilt sorunlarının önüne geçer, cildi temizler ve toksinlerden arındırır. Bu sayede organlar daha temiz hale gelir ve hastalığa yakalanma olasılığı düşer. Bunun yanında bağışıklık sistemi de çiğ beslenme yönteminde güçlenmektedir. Çiğ kuruyemiş türleri içerdikleri zengin yağ oranları ile tok tutan besinler arasında yer almaktadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.