Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

A, E, D vitaminleri, magnezyum ve iyot gibi mineraller içeren chia tohumu et ve balık tüketmeyenlerin mutlaka tüketmesi gereken bir besin maddesidir. Son zamanlarda gündeme gelen chia tohumu, toplum tarafından yeni tanınan bir gıdadır. Magnezyum ve iyot gibi mineralleri içeren chia tohumu, Omega 3 kaynağı olan et ve balık ürünlerini tüketmeyenlerin özellikle tüketmesi gereken bir gıdadır. Omega 3 kolesterol düşürücü özelliği dolayısıyla vücut için oldukça yararlıdır. Bu nedenle kalp sorunu veya kolesterol sorunu yaşayanlar günlük olarak chia tohumunu takviye olarak tüketebilirler.

Chia tohumu vücuda ciddi anlamda tokluk verir. Tokluk yanında ciddi bir enerji de sağlar. Chia tohumu içeriğinde bulunan yüksek lif oranı ve sıvı besinlere eklendiği zaman jelleşme özelliği nedeniyle tok tutucudur. Genelde sporcular tarafından kullanılan bir gıda olan chia tohumunu enerji verme özelliğinin çok yüksek olmasından dolayı sporcular genellikle su ve süt gibi gıdalarla beraber tüketirler. Tüketilmeden önce yarım saat kadar su veya süt ile karıştırılıp biraz bekletilince jel kıvamını alır. Böylelikle tohum şekliyle kalmaz. Aynı zamanda organik bir ürün olan chia tohumunun içerisinde herhangi bir zararlı madde de bulunmamaktadır.

Gençleştirmeyi Kolaylaştırır

Chia tohumu sıvı besinler haricinde salatalara da eklenerek kullanılabilir. Günlük tüketimde aşırı olmamak kaydıyla chia tohumunu herkes kullanabilir. Ortalama günlük tüketim miktarı 2 yemek kaşığıdır. Bunu süt, yoğurt, salatalar ya da su ile kullanabiliriz. Yemeklerden 1 saat önce veya 1 saat sonra özellikle tokluk sağlaması için kullanılabilir. Metabolizmayı hızlandırdığı için aynı zamanda kilo vermede önemli bir etkisi vardır. Özellikle göbek bölgesinde oluşan yağlanmayı etkileme bakımından yararlıdır. Hem sağlıklı beslenme ve hem de diyetlerde kullanılabilir. Chia tohumunun kimler tarafından kullanılmaması gerektiği de önemlidir. Özellikle hamilelerde ve emziren annelerde herhangi bir etki mekanizması kanıtlanmamakla birlikte, olası bir zarar olmaması için bu gruptaki kişilerin diyet ve rutin beslenmelerine dâhil edilmez. Çay olarak da kullanılabilen chia tohumu, genellikle doğal ürün olarak kullanılması tavsiye edilir. Antioksidan etkisi ile birlikte hem vücudu ve hem de cildi koruma özelliği vardır. Kısacası chia tohumu gençleştirmeyi kolaylaştırır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?