Çakşır otunun ve çakşır kökünün faydaları

Çakşır otu nedir ?

Bilimsel olarak maydanozgiller, rezene ailesinden yabani bir tür olan Ferula communis veya halk arasında bilinen adıyla çakşır otu veya çaşır otu pek çok faydaları olan ve dağlarda yabani olarak yetişen endemik bir Anadolu bitkisidir.

Çakşır otunun faydaları nelerdir ?

Çakşır otu öncelikle aşağıda saydığımız pek çok rahatsızlığa iyi gelen bir bitki olduğuna inanılır:

 • Şeker hastalığı
 • Mikrobik infeksiyonlar
 • Dizanteri ve kanlı ishal
 • Deri infeksiyonları
 • Sebebi belirsiz ateş
 • Karın ağrısı
 • İktidarsızlık ve azo spermi

Çakşır Otunun Faydaları arasında bilimsel çalışmalar en önemli belirgin etkisinin vücut direncini arttırarak veya doğrudan bazı tip mikroorganizmalara olan etkisi ile bünyenin mikrobik infeksiyonlara olan bağışıklığını arttırdığı yönündeki bilimsel verilerdir. Bu anti bakteriyel etkinin bitkinin köküne yakın mevcut yumrularda yoğun olarak bulunan ferulenol, ferutinin ve ferkromon isimli fito östrojen moleküllere bağlı olduğuna inanılır. Ülkemizde ise endemik olarak meralarda ve yaylalarda bulunabilen çakşır otunun faydaları arasında halkımız yaygın olarak iktidarsızlık ve sperm sayısında eksiklik olan erkeklerde üreme fizyolojisi üzerine olan olumlu  bir etki göstereceği kabul edilir. Ülkemizde çakşır kökünden elde edilen macunlar veya bu kökün kaynatılması ile elde edilen çakşır suyu ile düzenli küre alınan, çocuk sahibi olma sorunu yaşayan erkekler için potens ve fertilite ile sperm sayılarında artış olacağı görüşü hakimdir.

Çaşır otu için bilimsel etkinliği kanıtlanmış ilaç benzeri etkileri:

 1. Afrodiziyak etkisi
 2. Anti inflamatuvar etkisi
 3. Antibakteriyel etkisi
 4. Anti mantar etkisi

Doğal ortamından bahar ve yaz aylarında köke yakın gövde kısımlarının toplanması ile taze olarak, kaynatılıp suyu içilerek, haşlanıp bizzat kendisi yeneiblen salamurası yapılan çakşır veya çaşır otunun faydalı olduğu inanışı Doğu ve Güney Doğu bölgesinde ki halkımız arasında yaygındır.

Bu faydalı çakşır otu nasıl tüketilir ?

Çakşır otunun faydaları en uygun nasıl elde edilir ?

Aromatik kokulu bir bitki olan çaşır otu veya çakşır otu ülkemiz dışında Çin ve Uzak doğu tıbbında ayrıca keskin kokusu ve lezzetli aromatik tadı ile zengin Çin mutfağında yeri olan bir mutfak sebzesidir.

 • Doğal olarak taze şekilde salatalarda çiğ olarak,
 • Haşlanarak hem haşlama suyu kür olarak düzenli içilerek ve az haşlanmış kökler az tuz ve limonla tatlandırılarak,
 • Bol haşlanıp salamura şeklinde turşu gibi tuzlu olarak saklanarak,
 • Çiğ veya az haşlanmış köklerin blenderden geçirilerek macun haline getirilip düzenli kür olarak yenilmesi veya bu lapanın deri iltihabı olan bölgelere pansumanı şeklinde tüketilir.

Düzenli temini güçlük arz eden çaşır otu gerek az haşlanarak veya hiç haşlanmadan derin dondurucularda tazeliği ve şifalı etkisi korunarak da ev hanımları tarafından saklanan bir şifa bitkisidir.

 

 

Düzenli olarak büyük şehirlerde  bulunmasa da bazen memleketten hediye olarak gelen kolilerin içinden çıkan birkaç kilo çakşır, çocukluklarından beri kokusuna ve lezzetli tadına alışık olan büyük şehirlerde yaşayan taşra insanına göklerden gelen bir şifa mucizesi gibi gelmekte ve nostaljik bir memleket esintisi olmaktadır.

 

 

 

Çakşır otunun faydaları ile ilgili detaylı bir makale

Related Articles

Leave A Comment?